Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Jaro už je doopravdy mezi námi a všude se začínají hemžit spousty kočárků a budoucích maminek s kulaťoučkými bříšky. Jak by se žena v těhotenství měla stravovat, aby ona i její děťátko měly dostatek všech potřebných látek? Není to samozřejmě žádná věda, která by jedno z nejkrásnějších období našeho života zbytečně komplikovala. Jedná se jen o pár dobře známých doporučení, jak by měl vyvážený jídelníček budoucí maminky vypadat. A i přesto, že se na Vás ze všech stran sype mnoho různých „zaručených“ rad, řiďte se především zdravým selským rozumem.

 

I když na těhulky číhá pokušení všech možných chutí, ani v těhotenství by neměla zapomínat na zásady zdravé výživy. Stará známá „otřepaná“ fráze „Jíst pestrou a vyváženou stravu“ platí u těhotných dvojnásobně.

 

Jak přibírat nebo nepřibírat na váze?

Za celé těhotenství by měla žena přibrat v průměru asi 11 kg, v rozmezí od 7 do 14. Váhový přírůstek by se měl lišit podle váhy ženy před otěhotněním, v závislosti na jejím BMI. Pravidlem je, že ženy s vyšším BMI by měly během těhotenství přibrat méně než ženy, které mají index tělesné hmotnosti v normě. Naopak větší váhový přírůstek se doporučuje ženám, které mají BMI pod normu. V prvních třech měsících (prvním trimestru) je přírůstek váhy 1,5–2 kg, v dalších měsících cca 400 g/týden.

 

Jaké jsou hlavní zásady stravování?

Energetická hodnota by v prvním trimestru neměla výrazně stoupat a v dalším období se zvyšuje energie cca o 200–300 kJ den. K „chutím“ žena samozřejmě přihlížet může, ale neměla by příliš vybočovat ze zásad pestré a vyvážené stravy. Naopak ty, pro které byly zásady zdravé výživy před těhotenstvím samozřejmostí, by se jich neměly v těhotenství vzdávat. V průběhu těhotenství totiž stoupá potřeba bílkovin, zinku, vápníku, železa, jódu a vitaminů skupiny B, zejména kyseliny listové, která je potřebná zejména jako prevence některých dědičných poruch u dětí. Její příjem je velmi důležitý hlavně v prvním období těhotenství. Vitaminy B6, B12 a kyselinu listovou lze vedle listové zeleniny čerpat i prostřednicvím každodenní snídaně s Florou. V loňském roce byla totiž Flora o tyto vitaminy obohacena a pomáhá tak jednoduše naplnit doporučenou denní dávku Béček.

 

A teď prakticky:

 • Dbejte na dostatek zeleniny a ovoce ve stravě – 2 porce ovoce nebo ovocných šťáv a cca 400 g zeleniny – jednotlivé druhy střídejte. Svému tělu tak dodáte vitamin C, který podporuje obranyschopnost.
 • Důležité jsou plnohodnotné bílkoviny, které nesmí v každodenní stravě chybět. Najdete je v mase, mléku, mléčných výrobcích a vejcích. Zajistíte tím organismu také dostatek vitaminu B12.
 • Denně si dejte alespoň ½ litru mléka nebo ekvivalent v mléčných výrobcích (2 kousky sýra, 2 jogurty).
 • Ve stravě by neměla chybět vláknina, kterou najdete zejména v celozrnných výrobcích, zelenině, ovoci, luštěninách. Vláknina pomáhá jako prevence zácpy.
 • Neopomíjejte pitný režim. I pro budoucí maminky je důležité vypít alespoň 2 litry tekutin, nejlépe neslazených. Vhodné jsou zejména stolní vody a přírodní ovocné a zeleninové šťávy. Vyhýbejte se nápojům obsahujícím kofein a chinin.
 • Nekuřte a vylučte nebo striktně omezte pití alkoholu.
 • Dbejte na to, aby vaše strava obsahovala dostatečné množství kyseliny listové, která je potřebná zejména jako prevence některých dědičných poruch u dětí. Její příjem je velmi důležitý hlavně v prvním období těhotenství. K nejbohatším zdrojům kyseliny listové patří čínské zelí, kapusta, brokolice, špenát, hlávkový salát, fazole, celozrnné výrobky a nově i rostlinný tuk Flora, Flora Light a Flora pro.activ.
 • Jednou až dvakrát týdně si dejte rybu. Mořské ryby jsou dobrým zdrojem potřebného jódu.
 • Pozor na nadměrný příjem vitaminu A, který může vést k vývojovým vadám Vašeho budoucího potomka. Při běžné stravě toto nehrozí (k nadměrnému příjmu může dojít pouze při větší konzumaci jater a výrobků z nich nebo při nepřiměřené konzumaci multivitaminových preparátů).
 • O všech doplňcích stravy se předem poraďte s odborníkem.
 • Těhotenství si vychutnejte v klidu a pohodě J

 

Seriál připravují nutriční terapeutky bezplatné Informační linky Flora 800 175 324, info@flora.cz, www.flora.cz

 

Příště: „Výživa dětí“