Opar rtu je pro ty, kdo jím často i několikrát ročně trpí, velmi nepříjemným onemocněním. Je proto pochopitelné, že se kožní lékaři často setkávají s otázkou, zdali existují přírodní metody a dietní opatření, jež mohou léčení oparu urychlit.

Dietní opatření je třeba vždy chápat jako doplňková k léčbě základní, kterou je v případě nekomplikovaného oparu rtu včasná aplikace krému obsahujícího antivirovou látku aciklovir, například Zovirax krém, a důsledné dodržování zásad hygieny.

Léčbě oparu mohou také napomoci potraviny obsahující látky, u kterých byly popsány antivirové a antiseptické účinky nebo které posilují obranyschopnost organismu. Nejčastěji bývá v této souvislosti zmiňován česnek, červené víno, potraviny bohaté na lyzin,
vitaminy skupiny B, vitamin C a zinek.

Na pozitivní účinky česneku poukazuje mnoho vědeckých studií. Znali ho již staří Sumerové před pěti tisíci lety. Užívali ho jako koření i lék. V antickém Řecku a Římě byl česnek ceněn zejména jako prostředek proti parazitům a pro celkově posilující účinky. V roce 1858 dokázal účinky česneku na bakterie salmonely a E-coli Louis Pasteur. Za první světové války používali lékaři česnek jako dezinfekci. Přikládali na rány obklady s česnekem. Za druhé světové války údajně zachránil řadu raněných před gangrénou. Za tyto léčivé účinky vděčí česnek látce zvané alicin, která také dodává česneku jeho pronikavé typické aroma. Česnek snižuje krevní tlak, tlumí alergické projevy, pomáhá játrům v jejich detoxikační činnosti, snižuje vysokou hladinu cukru v krvi a  pozitivně ovlivňuje náš imunitní systém.

Lyzin je jednou z nejdůležitějších aminokyselin s příznivým působením ve smyslu prevence herpetických infekcí. Je obsažen v sýrech a mléčných výrobcích.

V červeném víně je obsaženo mnoho minerálů, vitaminů a bioflavonoidů. Jeho antiseptické účinky využívali již léčitelé dávných civilizací v Persii, Babylonu a Egyptě.

Z vitaminů skupiny B jsou nejdůležitější vitaminy B1-thiamin a B6-pyridoxin. Vykazují antioxidační aktivitu, jsou nutné pro správnou funkci nervové soustavy, překonání stresu a podporou tvorby obranných látek posilujících celý imunitní systém. Nejlepším přírodním zdrojem těchto vitaminů jsou pivovarské kvasnice, rýžové otruby, čerstvé klíčky, celozrnné obiloviny a zelenina.  

O vitaminu C se toho napsalo a namluvilo hodně. Jeho antioxidační a organismus posilující účinky jsou široce známé. Stejně tak potraviny, ve kterých je ve zvýšené míře obsažen.

Méně známý je význam stopového prvku zinku. V organismu má řadu důležitých funkcí - působí při mnoha enzymatických pochodech, urychluje hojení ran a je nepostradatelný pro náš imunitní systém. K potravinám s vysokým obsahem zinku patří pivní kvasnice, hovězí maso, ústřice, různé druhy sýrů a jádra dýně nebo slunečnice.

Lidé trpící oparem by se měli na čas vzdát konzumace čokolády, různých druhů ořechů a mandlí.  Příznivě naopak působí kromě výše zmíněných potravin syrové ovoce a zelenina – rajčata, paprika, mango, papája, avokádo, meruňky, jablka, hrušky, fíky, mořské ryby, brambory, maso, fazole, broskve, hrách, švestky, květák, cibule.

 

MUDr. Klára Seifertová

kožní lékařka


 


Reklama