Jsou sporty, které, pokud vaše děti mají uspět, musí začít trénovat v útlém věku. Jedním z nich je i hokej. Co máte očekávat, pokud ze své ratolesti chcete mít Jágra, Hejduka nebo Haška?

 

Hokej je nádherná hra plná energie, síly, statečnosti, umu, sebeovládání i kolektivní spolupráce. Hokej je hra, která hlavně na severní polokouli baví milióny lidí, a také sport, který může vaše děti zaměstnat a svést ze scestí nicnedělání a drog.

 

Hokej nejde dělat náhodně a jen tak napůl. Pokud chcete dát své ratolesti šanci,  musíte ji přivést na stadión už v době, kdy se chystá do první třídy. František Pomahač, sekretář mládeže a vedoucí sportovních tříd HC Slavie Praha nám k tomu řekl: „Rodičům doporučujeme, aby do našeho náboru přivedli své potomky, když jim je šest let. Dvakrát týdně bruslí s rodiči a od první třídy pak děti chodí na led 3x týdně.“ Pan Pomahač nám dále řekl, že nedoporučují vodit na led menší než pětileté děti.

 

Hokej není zrovna levná hra. Výstroj pro šestiletého caparta vyjde přes deset tisíc - pokud věci kupujete nové - a zhruba na poloviční cenu, když je koupíte použité v bazaru. Dále musíte počítat s pravidelnou měsíční platbou za trenéry a ledovou plochu.  František Pomahač k tomu říká: „Extraligové týmy s velkými sponzory si mohou dovolit mládežnické týmy dotovat, a tak u nás rodiče přispívají jen cca 900 Kč měsíčně. Tam, kde sponzoři nejsou, se tyto měsíční poplatky vyšplhají i přes 2 500 Kč měsíčně."

 

A co se týče náročnosti hokeje jako sportu pro vaše dítě, nejde jen o peníze. S každým přibývajícím rokem se zvyšuje počet tréninků i zápasů, a tedy i času, který někdo z rodiny musí strávit u ledové plochy s potomkem.

„Je mi líto starších sester, které s knihou v ruce stráví mládí na zimáku... Rodiče by měli přemýšlet, zda se do hokeje položí spolu s dětmi, a pokud si nejsou jisti, že na to mají čas, ať se raději věnují méně náročnému sportu,“  řekl pan Pomahač. „Na druhou stranu není pravda, že byste třeba nemohli s malým hokejistou jet na hory…“

 

A když do svého potomka investujete jak čas, tak peníze, dáte mu šanci stát se hokejistou, a nevyjde to zcela podle vašich představ, nic se nestane. Určitě mu z toho zůstanou dobré vzpomínky, a hlavně hokej vychovává ke spolupráci, píli, statečnosti, odvaze i sebevědomí. To znamená, že mu dá víc než sezení u počítače nebo bloumání po ulicích.

 

Pokud vás zaráží, že jsem za celý článek nepoužil slovo chlapec, ale snažil jsem se uvádět bezpohlavní označení našich dětí, pak vězte, že to bylo úmyslné. Jak mi slávistický sekretář mládeže řekl, tak na Slavii každý rok přivedou rodiče tak dvě děvčata, která až tak do šesté třídy hrají normálně s kluky hokej. A prý jsou mnohdy lepší než jejich vrstevníci.

 

Sportu zdar a hokeji zvlášť.

 

Příště: co vás čeká, když budete chtít mít ze svého dítěte baletku, či baleťáka.

Reklama