Často slýcháme nářky, že máme málo zvířátkových témat, takže to dnes napravujeme. O čem dáme řeč tentokrát? Napadlo nás téma aktuální - kožíšky.  Je přece jaro, všechno se „převléká“ do nového, a svým způsobem i naše zvířata. Shazují zimní srst a narůstá jim nová, letní. Pochlubte se, jak se o ni staráte.

pes

Já s dovolením začnu. Máme „doma“ tři zvířata: psa, kocoura a koně a na každého se musí jinak, to je jasné.

Pes (sheltie) má v tomhle ohledu výhodu. Je to sice dlouhosrsté plemeno, ale její srst je prakticky bezúdržbová. Můžete ji vzít na procházku po blátivých cestách, ze které se vrátí obalená jak řízek, a za chvíli je jako zázrakem čisťounká jak po koupeli.

Každý, kdo ji vidí, pěje chválu na krásně vyčesaný kožíšek, a já se jen v duchu směju a marně vzpomínám, kdy viděla kartáč naposledy. Rozhodně to není denně. Když jí začnou přerůstat chlupy na tlapkách, že vypadají jak kozí kopýtka, vezmu si ji do parády. Vyčešu starou podsadu a ostříhám tlapky do kulata. Toť vše. Drápky nechávám raději na veterináři, protože se mi jednou „povedlo“ střihnout do živého.

Horší je to s kocourem (Sibiřská kočka). Jeho srst je po zimě samý „dred“. Že by si je nechal rozčesat? Na to zapomeňte, bránil by se doslova zuby drápy, a to opravdu není o co stát. Takže zbývá lest. V rámci hlazení, kdy je v dobrém rozmaru, dredy po kouskách vystříháváme. 

A kůň? Loni touto dobou měl kožich jako divoký tarpan a jeho hlava připomínala spíš než hlavu koně hlavu divočáka. Musel se přizpůsobit venkovnímu ustájení, takže podle toho také vypadal. Ale tomu už je konec, nejsem pro „Vydrovy“ experimenty a ven ho přestěhuji, až bude i v noci teplo.

Je to ušlechtilé plemeno (anglický plnokrevník), a podle toho by měl také vypadat. Letos jsem mu poprvé nechala protrhat hřívu. Měl ji přerostlou a moc hustou, takže nepůsobil zrovna kultivovaně. Teď mu to moc sluší, i když se přiznávám, že jsem při té „protrhávací“ proceduře docela trpěla.

Ale stálo to za to, koník vypadá tak, jak se na dostiháka sluší.

  • Jaké domácí mazlíčky doma chováte, milé ženy-in?
  • Jak se staráte o jejich vzhled svých? Co děláte pro to, aby vypadala k světu?
  • Češete, stříháte, koupete?
  • Chováte psy, kteří musí mít střih od odborníka? Snažíte se, aby vypadal podle standardu? Máte dokonce šampiona krásy?
  • Jak se staráte o srst koček? Mají rády kartáčování? Už jste někdy kočku vykoupala? Jak se na to tvářila?
  • Máte jiné zvíře, které vyžaduje zvláštní péči? Chcete se svěřit a rozšířit naše vědomosti? Budeme jen rádi.

Na vaše příspěvky a fotky se už moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Za svůj příspěvek můžete získat mimořádné ceny. Jedna z vás Obrazovou publikaci Příroda z nakladatelství Ikar

cena

 
Mimořádná encyklopedická publikace obsahuje více než 5 000 ilustrací všeho, co se na zemi vyskytuje: od mikrobů po největší savce, od nerostů a minerálů po mohutné sekvoje, od nejdrobnějšího hmyzu po impozantní dravce a obrovské velryby. Příroda je však nejen užitečnou příručkou, ale rovněž pozoruhodnou obrazovou galerií, v níž se nám před očima vynořuje pestrá paleta života na Zemi ve všech jeho podobách a ve vší jeho rozmanitosti. Kniha vzešlá ze spolupráce týmu zkušených expertů a zaštítěná Smithsonovým institutem, celosvětově uznávanou vědeckou institucí, představuje jedinečnou oslavu života na naší planetě.

Více na www.bux.cz

Druhým dárkem za příspěvek bude tento balíček přípravků pro péči o vaše domácí mazlíčky

balíček

Balíček, ve kterém najdete šampon na srst a čistič uší pro vašeho domácího mazlíčka věnovala pro dnešní zvířecí téma společnost BAYER s.r.o. – dodavatel přípravků proti klíšťatům a blechám, Kiltix obojek pro psy a Foresto obojek pro psy i kočky.

Reklama