shutterstock-61658608.jpg
Foto: Shutterstock

Suchá pokožka je spojována především s letním počasím, ale opak je pravdou. Během zimy a mrazu je ve vzduchu menší vlhkost, a to ovlivňuje stav naší pleti. Ta může být více suchá a mít sklon k šupinatění. Zároveň se na kvalitě pleti podepisují časté přechody z přetopených místností do zimy, a to může kromě vysušení způsobit začervenání, svědění či ekzém.

Může krém v mrazu na pleti zmrznout?

Mnoho lidí se obává v mrazivém počasí používat klasické hydratační krémy z obavy, že mohou na pleti zmrznout. Moderní hydratační krémy mají ale takové složení, aby byly lehké a snadno se vstřebatelné, což minimalizuje možnost zamrzání na pleti. Hydratační krémy pomáhají udržovat vlhkost v pokožce a chrání ji před negativními vlivy chladného vzduchu.

Důležitá je především denní hydratace kvalitními krémy. Pokud máte normální až suchou pleť jsou vhodné hydratační produkty na bázi olejů. „Na citlivou pleť volte hutnější krémy, které mají dobrý „promašťovací“ efekt, u citlivé pokožky vyberte produkty bez parfemace. Pokud jsou opravdu nízké teploty je dobré aplikovat produkty s větším obsahem lipidů, které podporují bariérovou funkci kůže tzn. vytvoří ochrannou vrstvu na pokožce,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology. Ideální je používat i krémy s obsahem nejen lipidů, ale i urey či ceramidů. V současnosti je i velký výběr speciálních zimních krémů tzv. Cold Cream, které jsou vyvinuté do zimního období.

kol.jpg
Výživný zklidňující krém Avène Cold Cream, Dr. Max, 285 Kč / Ochranný krém pro suchou pokožku Weleda Cold Cream, Notino, 240 Kč / Sněhová vločka, Havlíkova apotéka, 493 Kč / Výživný pleťový krém Bambucké máslo, L'Occitane, 1 070 Kč 
Foto: Se souhlasem Avène, weleda, Havlíkova apotéka, L'Occitane

Pozor na častý peeling a horké koupele

„V chladném počasí také šetřete na používání exfoliačních (peelingových) produktů, které mohou ztenčit ochrannou bariéru pleti. Následně pak v tomto období pokožka regeneruje pomaleji,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera. V mrazivém počasí také omezte dlouhé koupání v horké vodě. Pro naši pokožku (i složenky za energie) je to tak nejlepší. Horká voda totiž stejně jako peeling z kůže rychleji smývá její ochranný film a zároveň otevírá póry. Kůže je pak citlivější na mráz. Pokud si tedy chcete dát horkou vanu, tak raději večer, kdy už se nechystáte jít ven, a následně je nutné kůži pečlivě promazat.

Sluníčko opaluje i v mrazu

Důležité je říci, že i v zimním období používejte krémy s UV ochranou. A to nejen během pobytu na horách. Sluníčko může naši pokožku ovlivňovat i v zimě, protože 80 % UVA i UVB záření pronikne i skrz mraky v mrazivých šedých dnech, kdy zapomínáme, že nějaké slunce existuje. 

Nezapomínejte na ruce

Kromě péče o obličej byste měli věnovat pozornost i svým rukám, které jsou velmi namáhané. Jakmile klesne teplota k nule, tak by samozřejmostí měly být rukavice. U sebe noste vždy také kvalitní krém na ruce, který používejte po každém umytí rukou. 

shutterstock-2239605439.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroj: MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology