Víte, jak se starat o exotický účes? Líbí se vám copánky? Přemýšlíte o tom, že byste si je nechaly udělat? Nevíte, co by to pro vás znamenalo, jak se o ně starat? Oslovili jsme naši kamarádku, Lilly Ahou Kolesovou, která před několika lety pracovala pro Ženu-in, s několika dotazy. Nechala si totiž nedávno udělat krásné copánky, které jí moc sluší. Posuďte samy:

 

Jak vás vůbec napadlo nechat si na hlavě uplést takovou spoustu copánků? Tušila jste, jak se o to budete starat?

Obvykle si nechávám narovnávat vlasy, což pro mne samozřejmě znamená obrovskou zátěž, neboť s tím souvisí nutnost pravidelné péče. O tom, co znamená péče o copánky, jsem měla ponětí, chtěla jsem nechat odpočinout vlasům a, upřímně, i sobě samé.

 

Jaké byly reakce okolí?

Milé a z povahy mé fyziognomie jsem ani nečekala negativní rekce. Pravdou ovšem je, že jsem zvažovala, nakolik může tato úprava vlasů negativně ovlivnit mou práci, pracuji v PR agentuře. Ale musím konstatovat, že mé pracovní okolí to nehodnotilo negativně, spíše naopak.

 

 

Jak je vůbec složitá péče o copánky? Chodíte na nějaké úpravy? Existuje nějaká speciální kosmetika?

Péče o copánky, které mám já, dle mého názoru není těžká. Myji si hlavu 1 až 2 týdně. Používám vlasovou kosmetiku určenou pro afro-vlasy. Jedná se o speciální šampon, krém, který slouží k promaštění pokožky, tím zamezuji tvorbě lupů, případných ekzému a olejů, které vyživují a prozáří vlas.

 

Jak se takové copánky myjí?

Standardně, důležité je použít správnou kosmetiku a dobře spláchnout pěnu. Musím říci, že mokré copánky jsou těžké, obvykle se snažím vymačkat vodu z copánků, pak vlasy vysuším do ručníku a na konec je zabalím do 2 ručníků. Nerada bych nechávala mokré skvrny na sedačce apod.

 

Nemáte někdy chuť vzít nůžky a mít jednou navždy od copánků klid?

To v žádném případě. Mám své copánky velice ráda, délku, sílu a tvar copánku si přece můžete zvolit. Ty, které mám já, se každopádně mohou nechat volně rozložené po celé hlavě, mohou se splétat do jiných copů, můžu je mít v jednom culíku, a to dokonce bez použití gumiček či sponek. Můžete je mít zabalené v šátcích, prostě si s nimi mohu hrát a mít pokaždé jiný účes.

 

Co na začátku, bolela vás hlava po zapletení, jako bolí po vytvoření dredů?

Mě hlava při pletení copánků vůbec nebolela, pletly je dvě ženy skoro dvanáct hodin. Hlava mě začala bolet, až když to vše skončilo, pak mě pobolívala 2 dny. Vlasy se postupně uvolňovaly u spánků a dole na temeni. Pak to již bylo v pořádku.

 

S dredy nemám zkušenosti. Domnívám se, že je to jiné, není tolik možností s úpravou takového účesu. Dále pak je třeba si zvážit například tíhu účesu, vím, že pro lidi s problémy krční páteře to není vhodný účes, neustále vás vlasy nutí zaklánět hlavu příliš dozadu.

 

 

Jak se vám s copánky spí, žije a pracuje?

Mně se spí dobře, jen partner musí být opatrný, mám pocit, že mi je neustále přiléhává. Ale to je pravděpodobně problém všech, kteří mají dlouhé vlasy. Musela jsem se naučit počítat s váhou copánku, když mám rozpuštěné vlasy a skláním se například k jídlu, okamžitě mi do něho spadnou. Musela jsem se naučit sedět rovně. Když je situace opravdu neúnosná, zavážu si na vlasech uzlík. Vezmu pramínky z tváře a svážu je dozadu.

 

Co taková čepice? Nosíte ji?

Jistě. To není problém, záleží na tom, proč ji chcete. Pokud kvůli zimě, dá se natáhnout čepice přes copánky. Mám několik kloboučků. Nedávno jsem hledala baretku v běžných obchodech, ale prodávají jen malá čísla. Obchodníci v Čechách pravděpodobně nepočítají s takovouto poptávkou.

 

Napadá vás něco veselého, co jste díky nim zažila, nějaká veselá příhoda, trapas, zajímavá situace?

Lidé se na mě více dívají a někteří přemohou prvotní ostych a začnou se mnou mluvit. Zajímají je moje vlasy. Začali se mnou hovořit i lidé, které jsem často potkávala, například na autobusové zastávce, nebo lidé z jiných společností, kteří sídlí ve stejné budově jako agentura, kde pracuji.

 

 

Do kdy se chystáte copánky mít? Přemýšlíte, co zvolíte pak za účes?

Plánuji je mít 4–5 měsíců. Pak opravdu nevím, ale myslím, že má kadeřnice, která se o mě pěkně stará, určitě vymyslí něco hezkého.

 

Zkuste čtenářům nastínit, jaká jsou pozitiva a negativa copánků, na co se mají připravit, pokud by je také chtěli.

Podle mého názoru je důležité, zda změnu chcete a proč.

 

Negativa mohou být:

- Čas strávený při zaplétání a rozplétaní copánků

- Možné počáteční bolesti hlavy (pokud trpíte na bolesti hlavy, máte problémy s páteří, zkonzultujte tuto změnu i s lékařem.)

- Copánky mohou být vnímány ve vašem zaměstnání jako problém

- Cena u dlouhých standardních copánků se pohybuje od 8000 Kč výše (a musím říci, že cena negarantuje kvalitu)

 

Pozitiva mohou být:

- Snadná údržba (ovšem to je můj pohled, afro vlasy jsou jiné než evropské vlasy. Copánky ocení lidé, kteří mají každodenní zkušenosti s problematickou péči o vlasy, tzn. rozčesání vlasů, udržení vůbec nějakého tvaru apod.)

- Možnosti úpravy vlasů

- Dobrý pocit - to je v podstatě funkce každého, i nového, kreativního či neobvyklého účesu.