V dětských domovech po celé republice jsou stovky dětí, které jsou ochuzeny o víc než „jen“ o rodičovskou lásku a podporu rodiny. Nedostává se jim ani možností a příležitostí, které většina z nás považuje za samozřejmost. Naštěstí jsou mezi námi lidé, kteří myslí i na ně. Nadační fond Plaváček pomáhá dětem z dětských domovů a sociálně slabých skupin rozvíjet jejich talent a plnit jejich sny už od roku 2003. 

Z ulice až do nahrávacího studia 

Není to tak dávno, co podobně vypadaly i Eddyho šance. Dnes již 20letý mladík sice nevyrůstal v dětském domově odmala, těžká sociální situace jeho rodiny mu však poskytovala značně omezený rozlet. Jeho dětství významně poznamenala nemoc matky – těžké astmatičky, a nepřítomnost otce, který s rodinou většinou nežil. Během matčiných záchvatů Eddy jako nejstarší dítě pečoval o ni i o dva mladší sourozence. Z tohoto neradostného prostředí utíkal na ulici. Potloukal se a nechodil do školy.

Zásadní zvrat do jeho života dítěte ulice přinesly povodně na Moravě, které rodinu připravily o bydlení. Tak se dostal čtrnáctiletý Eddy, který doma nedostal téměř žádnou výchovu, do dětského domova. Zpočátku se potýkal s vážnými kázeňskými problémy. Všechno se však změnilo poté, co jej okouzlila hudba. Kytara a nácvik v pěveckém souboru dětského domova ho úplně pohltily. Ze začátku soubor doprovázel na kytaru, časem se díky svému talentu a houževnatosti propracoval až k sólovému zpěvu.

Další výzva ho čekala v roce 2003 na konkurzu Nadačního fondu manželů Jakubiskových Plaváček. Tento fond umožňuje dětem, jako je Eddy, rozvíjet schopnosti a uplatnit svůj talent. Stačí přesvědčit odbornou porotu na každoročním výběrovém řízení. Eddymu se to podařilo. S finanční podporou Nadačního fondu Plaváček navštěvuje hudební školu, kde se zdokonaluje ve hře na akustickou a elektrickou kytaru a vylepšuje svůj zpěv.

Hudební úspěchy změnily i Eddyho postoj ke vzdělání. Vyučil se automechanikem a úspěšně pokračuje na nadstavbovém studiu v oboru podnikání a management. Své nadání usilovně rozvíjí. Je pravou rukou vedoucí sboru, podílí se na úpravách písní, pomáhá ostatním členům s nácvikem a na jednotlivých vystoupeních řídí sbor na jevišti. Díky pomoci fondu dokonce nahrál se sborem dvě CD, kde účinkuje jako sólový zpěvák a doprovodný kytarista. Spolupráce na vedení sboru ho motivovala natolik, že se rozhodl podat si přihlášku na Pedagogickou fakultu v Ostravě, kde by chtěl studovat hudební a tělesnou výchovu. 

Kouzlení pro plnění snů  

Nadační fond děti nejen vzdělává, ale i motivuje. Kromě účasti na každoročním konkurzu každé dítě vystoupí přinejmenším jednou ročně na veřejnosti. Ideálními příležitostmi bývají charitativní akce. Plaváček totiž funguje především díky příspěvkům všech ochotných a dobrých lidí. Spousta příležitostí, kde mohly děti předvést své nadání, se nabízela před Vánocemi. Takovou byla i charitativní sbírka „Kouzelný zvoneček“, která proběhla v obchodních centrech Fontána v Karlových Varech, Galerie v Ostravě a Silesia v Opavě. Zahajovacím vystoupením mladí talenti inspirovali návštěvníky center ke koupi keramických zvonečků. Výtěžek půjde na jejich další rozvoj. O tom, jak moc jsou nadané, svědčí i vybrané částky. Návštěvníci Obchodního centra Fontána dali dohromady přes 25 000 Kč, Ostravané v Obchodním centru Galerie okolo 67 000 Kč a v Obchodním centru Silesia v Opavě dokonce přes 76 000 Kč. Za tuto pomoc se děti svým dobrodincům odměnily koncerty v uvedených centrech.

Svými vystoupeními však Plaváčci nepodpořili jen „Kouzelný zvoneček“. Jejich koncert naladil na vánoční vlnu i návštěvníky Obchodního centra Plzeň, kde probíhala charitativní akce „Vánoční strom“. Jejím cílem bylo zkrášlit dětem z dětských domovů Vánoce a splnit jejich vánoční přání. Akce byla více než úspěšná. Přáníčka poslalo 106 dětí, počet dárků však dosáhl téměř 170! Za sebe i za své kamarády poděkovaly talentované děti podporované Nadačním fondem Plaváček návštěvníkům centra vánočním koncertem.

Zpěvačka Sabča 

Mezi děti, které na takovýchto akcích účinkují, patří i patnáctiletá Sabina. V dětském domově se ocitla ve svých třech  letech a od té doby pravidelně zpívala na různých besídkách a vystoupeních. Když ji bylo osm, v domově byl založen pěvecký soubor, kde ihned nastoupila jako sólistka. Zanedlouho se jako samouk začala učit hrát na klavír. Svůj hlas představila v sólových písních a duetech i na dvou CD, které natočila se sborem. V roce 2003 uspěla v konkurzu Nadačního fondu Plaváček, který od té doby financuje její další výuku. V hudební škole začala navštěvovat hodiny klavíru a od loňského roku si v Lidové škole umění zdokonaluje také zpěv. V budoucnu by se ráda hudbě věnovala profesionálně. I přes svůj talent a vášeň pro hudbu však zůstává realistkou, a proto se připravuje na přijímací zkoušky na Pedagogické lyceum v Havířově. Po absolvovaní lycea se Sabča míní vzdělávat i dál. Jejím cílem je Pedagogická fakulta v Ostravě, obor hudební výchova a český jazyk.

Reklama