Vietnamci, stejně jako ostatní obyvatelé jihovýchodní Asie, slaví Nový rok s Vánocemi dohromady. Oslavy trvají několik dní a mají pohyblivé datum, stejně jako naše Velikonoce.

Letos vypukly v polovině února, kdy jsme se zrovna nalézali v Hanoji. Typický Vietnamec si zajede pro bonsai s maličkými citrusy. K jídlu moc dobré nejsou, zato vypadají náramně dekorativně. Prodávají se na každém rohu, asi jako u nás před Vánoci jehličnany.

foto1

K soše slona patří ovšem mnohem větší varianta - na tento stromek zřejmě průměrný občan jen tak nemá penízky a místo v domácnosti:

Foto2

Zato hotely investují do bombastické výzdoby. Mezi lampionky visí neonová zvířátka čínského horoskopu:

Foto3

Čím luxusnější hotel, tím velkolepější strom. Tady obyčejná bonsai nestačí:

Foto4

Stejně jako my, hodí se Vietnamci ve sváteční den „do gala“. Někteří přes šatky či oblek navlečou v zimním období velmi oblíbené lehké péřové bundy a malé děti zpravidla obléknou do tradičních krojů:

Foto5

Celé rodiny vyrazí i s balonky do chrámových komplexů.

Foto6

Foto7

Nejatraktivnější z nich je Chrám literatury, založený kolem roku 1100 a zasvěcený mudrci Konfuciovi:

Foto7

Sloužil také jako první vietnamská univerzita. Komplex je obrovský a stále procházíte dalšími a dalšími bránami a nádvořími….

Foto8

Foto11

Foto9

…než zamíříte do dvoupodlažního chrámu:

Foto10

Modlí se všichni - i vojáci…

Foto12

...k legendárním učencům utopeným v květinách a obložených ovocem: 

Foto1111

Nechybí tu ani oltář se zrcadlovým efektem, takže budhů v zástupu vidíte více, než jich ve skutečnosti je:

Foto1212

Jiný kraj, jiný mrav: Ve Vietnamu si lidé přivolávají štěstí pálením bankovek ve speciálním pecích:

Foto1414

Fot1111

Jiní zapalují vonné tyčinky:

Fo1

Na jednom nádvoří se připravuje (nebo končí) jakýsi projev či představení. Bohužel netuším, oč šlo, průvodce jsem ztratila v davu a vietnamsky nerozumím:

Fo5

Malý orchestr přilákal všechny zúčastněné na „verandu“ hlavního chrámu. Zde se zřejmě konal ten nejdůležitější obřad. Se zatajeným dechem jsme jej sledovali od začátku do konce:

Fto1

Kněz nejdříve pálil jakýsi papír a při rituálu asistují...

ftto11

…a posléze se aktivně zapojují a modlí ženy, oblečené v tradičních kostýmech:

Fotooo1

Ptala jsem se průvodce, proč jsou všechny poněkud starší. Odvětil, že tento obřad mohou vykonávat pouze dámy po padesátce (být Vietnamkou, měla bych zřejmě již letitou praxi).

Jinak praktičtí Vietnamci se vzájemně obdarovávají novoročenkami, do nichž vkládají bankovky. Tak to beru: žádné nevhodné či putovní dárky nehrozí a každý si koupí, co sám chce. I my jsme od našeho milého průvodce takové přáníčko dostali:

FotoPF

Příště zůstaneme v Hanoji. Zúčastníme se představení proslulého vodního divadla a prohlédneme si další zajímavosti ukryté ve vietnamské metropoli, včetně baru „Prague“ a mauzolea, kde po vzoru Lenina leží nabalzamovaný první prezident sjednoceného Vietnamu.

Čtěte také:

Reklama