Švédsko

Vánoční svátky zde začínají 13. prosince – oslavou dne sv. Lucie. V tento den se koná průvod za doprovodu zpěvu koled. V čele jde vybraná dívka s korunou a svíčkami na hlavě, která je oblečena do dlouhé bílé košile s rudou stuhou. Na štědrovečerní tabuli nesmí chybět sušená treska s bílou omáčkou a kořeněný chléb s hřebíčky a zázvorem, kterému se říká Vörtbröt. Dárky tu po večeři naděluje dědeček Jultomten s pomocí skřítků Julnissarů.
5c1b63727eac6obrazek.jpg
Finsko

Na Štědrý den se ke snídani podává rýžový nákyp, ve kterém je zapečená mandle. Kdo ji najde, bude mít podle pověsti v následujícím roce svatbu. Večer se rodina sejde u bohatě prostřeného stolu, kde nechybí zeleninový salát a vánoční šunka. Hodným dětem nosí dárky Joulu Pukki. Toho doprovázejí vánoční skřítci, kteří odnášejí všechny zlobivé děti do ledového království. „Svátky ve Finsku probíhají v uvolněnější atmosféře, něž je u nás zvykem. Dokonce je téměř povinností dojít si odpočinout do finské sauny,“ říká Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

Řecko

Vánoční stromeček zdobí Řekové teprve několik desetiletí, v minulosti totiž v přímořských oblastech zdobili hlavně lodě. Na Vánoce se z pravidla připravuje vepřové maso, klobásy nebo závitky plněné mletým masem. Celou atmosféru podtrhují malí koledníci, kteří brázdí ulice s melodickými skladbami a trianglem. Dárky naděluje dětem Svatý Mikuláš do jejich postelí.
5c1b639964770obrazek.jpg
Dominikánská republika

V této exotické destinaci se kromě latinskoamerických melodií setkáte i s neobvyklým vánočním zvykem Angelitos – Andlíci. Dodržuje se obvykle mezi přáteli, ve škole nebo ve firmách. Jména lidí se napíší na papírky, zamíchají se a každý si vylosuje osobu, které bude každý adventní týden tajně nadělovat dárky. Kdo byl jejich andílkem, se dozví až na konci svátků.
5c1b64962f979obrazek.jpg

Více informací na LETUSKA.CZ