hongkong.jpg

Čínský nový rok začíná 25. ledna. Někdy se mu říká také lunární, neboť se řídí lunárním kalendářem. Jeho začátek a konec se každý rok mění, nemá tedy pevné datum. Čínský nový rok slaví především Asiaté, ať už žijí kdekoliv na světě. Jde o nejdůležitější z tradičních čínských, vietnamských, ale třeba i japonských svátků.
 
Oslavy čínského nového roku trvají 15 dní. Důležité je před novým rokem důkladně uklidit svůj dům. Ve východní Asii věří, že tak smetou smůlu končícího roku. Také smetou všechny těžkosti osudu a udělají místo pro štěstí. Naopak během několika prvních dnů nového roku by se doma uklízet nemělo. Nikdo nechce riskovat, že by si smetl v novém roce své štěstí. Domov může být sice trochu špinavější než obvykle, ale je to důležitou součástí tradice.

cutting.jpg
Během oslav lunárního nového roku se také hojně zdobí domovy. Dveře a okenní rámy se v Číně často malují na červeno nebo zdobí červenými stuhami. Červená je považována za šťastnou barvu. Kromě toho věší lidé rádi na dveře vystřihovánky z papíru. Ty jsou starověkým čínským uměním, které se datuje od dynastie Han. Tyto červené dekorace symbolizují štěstí, bohatství a dlouhověkost. Na výzdobu se často používají také obrázky zvířete pro daný rok.

newyear.jpg

Součástí dekorací jsou i květiny jako například lotosy. Lotosové květy symbolizují znovuzrození a nový růst. Do misek se kladou mandarinky s listy, stále neporušené. Jsou to plody štěstí a hojnosti. Důležité je udržovat sudá čísla, protože nerovnost čísel přináší neštěstí. Mandarinky jsou také často dávány hostům. Je však důležité dávat je vždy v párech.

mandarinky.jpg 
K oslavám čínského nového roku patří také zásobník pospolitosti. Jde o kruhový nebo osmiúhelníkový zásobník, který má 8 přihrádek. Číslo osm symbolizuje štěstí a bohatství. Každá přihrádka obsahuje symbolické potraviny, jako jsou semena lotosu, logan, arašídy, kokos, semínka červeného melounu, kandovaný meloun, liči, ořechy apod., které do nového roku poskytují sladké začátky.

pospol.jpg
K čínské tradici patří také nabízení obětí bohu kuchyně. I když má docela legrační jméno, měl by být uctíván stejně jako všichni ostatní bohové. Mnoho rodin má v kuchyni jeho obraz nebo sošku. Zvykem je nabídnout mu slavnostní oběd, aby se ujistil o dobrém vychování rodiny, než se vrátí do nebe. Populární je lepkavý dort Nian Gao. Oběť však může zahrnovat i ovoce.

cake.jpgNovoroční dort Nian Gao

Pro rodiny s dětmi je důležitou tradicí na Nový rok příprava čínských knedlíků Jiaozi. Podle čínské tradice se má v jednom z knedlíků schovat mince. Ten, kdo dostane knedlík s mincí, bude mít v příštím roce pravděpodobně štěstí. O novoroční den dostávají hlavně děti, ale často i dospělí, červené obálky zdobené zlatými symboly, ve kterých jsou ukryty „peníze štěstí“. Nazývají se Hong Bao nebo Ang Pow. Tyto obálky jsou většinou nejlepší z celých oslav Nového roku, hlavně pro děti. Červená barva by měla plašit zlé duchy.

hong-bao.jpg

Stejně jako u nás během Vánoc, v Asii jsou během novoročního období podávány slavnostní pokrmy. Některé potraviny jsou zařazeny, protože symbolizují hojnost a štěstí. V předvečer čínského Nového roku se dělá hostina, na které většinou nechybí prase, kachna, kuře, dort z lepkavé rýže a sladké pochoutky. Významná je také čínská ředkev, která je symbolem dlouhověkosti. Červené chilli znamená štěstí. Rýže zajišťuje harmonii. Někteří Číňané nechtějí jíst první den nového roku maso, protože každý rok nese název zvířete. Ve zbývajících dnech však už žádná takové omezení nepraktikují. Na Nový rok by se mělo podávat a jíst co nejvíce šťastných potravin. Jsou to například ryby, nudle či již zmíněné mandarinky.

Jiaozi.jpgJiaozi

Během Nového roku by mělo být veselo a lidé by se měli vyhnout hádkám. Pláč, zvyšování hlasu, spory či negativní postoje nejsou na místě. Číňané věří, že to může přinášet smůlu. Během oslav je také tradicí navštěvovat své přátele a příbuzné. Podobně, jako je tomu u nás během vánočních svátků. Při setkáních se šíří štěstí a dobrá vůle pro nadcházející rok. Je čas spojit se a sdílet oslavy společně.

family.jpg

Během oslav Nového roku se preferuje červená barva nejen co se týče výzdoby, ale také v podobě oblečení. Červené oblečení zajistí, že jste plně účastni v duchu oslav. Další vhodnou barvou je zlatá anebo se můžou tyto dvě barvy zkombinovat. Během oslav by se však nemělo nosit černého oblečení. Černá symbolizuje smůlu nebo dokonce smrt. Oslavy jsou ale časem štěstí a života!

lion.jpgLví tanec

Číňané také hojně odpalují petardy. Večer obvykle končí přehlídkou ohňostrojů. Hlasité zvuky petard by měly zastrašit zlé duchy a odehnat je pryč. Ti pak nestačí na lidi přenést smůlu. V Číně a čínských čtvrtích po celém světě se také hojně konají slavnostní průvody. Jsou plné tanečníků, žonglérů, bojovníků kung-fu, muzikantů a především lvích a dračích tanečníků. Drak je v Číně uctíván, symbolizuje samotnou Čínu. Lvi mají podle tradice zase odhánět zlé duchy, podobně jako petardy. Dračí a lví tance jsou důležitou součástí čínského Nového roku. Jsou krásně zdobeni a opravdu stojí za to je vidět.

draci-tanec.jpgDračí tanec

Podobně, jako se na Vánoce v Evropě chodí do kostela, někteří Číňané během oslav čínského nového roku často navštěvují chrámy, aby se pomodlili za štěstí do nadcházejícího období. Tam pálí vonné tyčinky.
 
Poslední den oslav se koná Festival luceren. Lidé nosí po ulicích lucerny, které vypadají jako květiny, hmyz (většinou vážky) a jiná zvířata. Všude jsou různé lampy a lampiony a vše je osvětlené. Tento den se jí sladké rýžové koláčky a jiné sladkosti. Lidé kolem svých domů kladou svíčky k navození domácí pohody.

latern.jpgFestival luceren

Foto: Shutterstock

Reklama