Barbora Aydin se provdala za cizince a ocitla se daleko od své rodné země. Přišlo těhotenství a s ním i rozhodnutí největší – kde svého potomka přivést na svět? Toto rozhodnutí jí natolik inspirovalo, že se začala ptát dalších českých žen žijících v zahraničí. Jaká je těhotenská péče v Turecku nebo třeba v Americe? Přinášíme vám nový seriál na pokračování.

Ve chvíli, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná, jsem kromě nesmírné radosti začala řešit i otázku, kde dítě porodím. Doma, tedy v České republice, nebo v Turecku, zemi mého manžela? Odpověď jsem hledala jen chvíli. Pro Českou republiku jsem se rozhodla ihned. Jednu z hlavních rolí hrála jazyková bariéra, obávala jsem se případných komplikací, neumím turecky tak dobře, abych si troufla mezi kontrakcemi hledat vhodná slovíčka.

porod

Nejdůležitější pro mě však bylo prostředí – „doma“ je pro mě stále Česká republika, kde vše znám a mám celou rodinu. Nepřítomnost manžela u porodu jsem nijak významně neřešila, oba jsme se shodli, že netrváme na tom, aby byl porodu přítomen, o to víc jsme si to užili, když za námi po porodu přiletěl. Skvělou oporou mi byla u porodu maminka.

Kdybych se měla znovu rozhodovat, opět bych volila Českou republiku, bez jakýchkoliv pochyb. Zajímalo mě ale, jak to mají jiné ženy, které rodily v zahraničí. Proč, jaké k tomu měly důvody? Sama jsem byla s péčí lékařů v ČR naprosto spokojená a upřímně si neumím představit rodit někde jinde. Proto jsem se rozhodla udělat rozhovory se ženami, které se rozhodly jinak než já a myslím, že rozdíly v lékařském systému předporodní, porodní a poporodní péči jsou více než zajímavé.

První chystaný rozhovor bude s Martinou, Češkou, která se rozhodla rodit právě v Turecku. Těšte se na příště.

Reklama