Barbora Aydin se provdala za cizince a ocitla se daleko od své rodné země. Přišlo těhotenství a s ním i rozhodnutí největší – kde svého potomka přivést na svět? Toto rozhodnutí jí natolik inspirovalo, že se začala ptát dalších českých žen žijících v zahraničí. Jaká je těhotenská péče v Turecku? Přinášíme vám první rozhovor s Češkou Martinou.

První maminka se jmenuje Martina a bydlí v Turecku, přesněji v turistickém městečku Alanya, které se nachází na Turecké riviéře u Středozemního moře. Má osmiměsíční holčičku a všechen svůj čas věnuje jí. Vzhledem k tomu, že s manželem bydlí sami a jejich rodiny žijí daleko, volného času na koníčky moc není. Jak by řekl její manžel, Martina je tzv. housewife (žena v domácnosti), ale moc o tom před ní nemluvte, protože ten název nesnáší.  

Jak probíhalo tvé těhotenství za hranicemi České republiky?
Těhotenství bylo období, na které nebudu ráda vzpomínat. Pokud někdo tvrdí, že je to nejkrásnější období ženy v životě, asi to nezažil na vlastní kůži. :D Já můžu říct pravý opak… Bylo to nekonečné, hrozné. Za celý svůj život jsem nestrávila tolik času nad záchodovou mísou, zvracela jsem všude, všechno a skoro pořád. Ale výsledek? Ten stojí za to!

V dnešní době už na těhotenství vzpomínám jinak, asi i lépe… a to špatné si moc nepamatuju…  Každým týdnem jsem prožívala odlišné pocity a učila se novým poznatkům, např. to, jak roste miminko uvnitř maminky, co všechno se učí a vnímá, umí nového. Prostě zázrak.

miminko

Byla jsi spokojená s péčí lékařů? Mohla bys, prosím, přiblížit, jak vypadá v zemi, kde žiješ, péče o těhotné ženy? Co se ti líbilo/nelíbilo?
Nikdy jsem nerodila v České republice, proto nemůžu úplně do detailu srovnávat, ale usuzuju podle toho, co jsem slyšela nebo vím od kamarádek.

V Turecku jsem navštěvovala soukromou nemocnici (do státní jsem se bála). Ultrazvuk lékař využíval každou návštěvu, která byla nejdříve jednou za měsíc, poté každých 14 dní. Poslední měsíc těhotenství pak každý týden. Vždy jsem tedy viděla miminko, což bylo krásný zážitek a dostala fotky (mám jich min. 20). I testy byly obdobné, absolvovala jsem odběry krve, testy na cukrovku i velké ultrazvuky.

Ke konci těhotenství nastal problém, dceři se nechtělo na svět. Vůbec nepadla otázka vyvolání porodu, můj doktor mě rovnou objednával na „císaře“. V Turecku je císařský řez velmi populární, dokonce si ho rodička může sama vyžádat a co hůř? Turkyně na něj chodí jak my k zubaři. :D Tady rodí přirozeně pouze cizinky. Chtěla jsem rodit přirozeně… Naštěstí se malá rozmyslela a dva dny před císařem se rozhodla sama přijít na svět.

Jak vypadala předporodní péče? Pořádají se v Turecku nějaké kurzy? Navštěvovala jsi je? Měla jsi možnost navštívit nemocnice, na vše se zeptat, prohlédnout?
Předporodní péče není běžná, na všechno jsem se připravovala sama. Kurzy mi nikdo nenabídl a ani jsem o nich neslyšela. Přiznávám, že bych je asi nenavštěvovala. Rodila jsem v nemocnici, kde jsem měla svého gynekologa.  Zajímavostí je, že v Turecku těhotná žena nedostane těhotenský průkaz, záznamy z průběhu těhotenství jsou zaznamenávány do počítače, nemocničního systému.

Mají v zemi, kde žiješ, ženy právo na mateřskou dovolenou? Jak dlouho? Dostávají nějaké peníze, jako je tomu v ČR? Co porodné?
Porodné není, mateřská jen cca 4 měsíce od porodu. Poté už nemá žena nárok na nic. Podmínkou navíc je, že žena musí mít odpracovaný určitý počet dní před porodem.

Rodila jsem v Turecku

Proč ses rozhodla rodit v cizině a ne v ČR?
Rozhodla jsem se rodit v cizině z jediného důvodu, tím byl můj manžel. Rodila jsem v období, kdy bylo nereálné, aby on odcestoval do České republiky. Těhotenství bylo neplánované, musel pracovat a nebyla tedy šance odjet. Neuměla jsem si představit, že porodím jeho první miminko, první dcerku a on u toho nebude, neuvidí ji, nepolíbí.

Pokud bych rodila v Čechách, poprvé by ji uviděl až minimálně 2 měsíce po porodu (nepočítám-li z fotek). Nechtěla jsem ho připravit o ten nejkrásnější okamžik v životě. A jsem za to ráda. Malou zbožňuje od první chvíle.

Můžeš nám přiblížit samotný porod? Hlavně péči lékařů, prostředí nemocnice?
Rodila jsem na svátky, nemocnice byla skoro prázdná. Samotný porod byl rychlý, ale komplikovaný, péče lékařů byla ok.  Doktorka byla se mnou celou dobu. Střídalo se tam taky hodně mladých sestřiček, možná to byly studentky ze školy, nevím, v tu chvíli mi bylo vše jedno. :D

Co poporodní péče, jak vypadají pokoje? Jsou miminka s maminkou od samotného začátku? Jak dlouho maminka běžně zůstává v porodnici?
Pokoje jsou rozdělené podle plateb. Zdarma byly pokoj šestilůžkové. A za příplatek 1000 Kč na den pokoj soukromý. Miminko je s maminkou od první chvíle, sestřičky ho berou jen na vážení. Rodička musí mít vždy někoho v nemocnici, aby ji pomohl, jak přes den, tak přes noc. Pokud je na soukromém pokoji, kde není jiná rodička, může být přes noc i manžel (přítel). Pokud je rodička na pokoji standardním, může tam s ní být jen žena (z náboženského hlediska, aby na pokoji nebyl muž ve společnosti jiných rodiček). Rodička zůstává noc po porodu v porodnici, druhý den je propuštěna, jak u přirozeného porodu, tak u císařského řezu.

Můžeš nějak popsat, jak se liší výchova dětí v zemi, kde žiješ, od ČR? Např. jsou rodiče přísnější, benevolentnější, otcové se zapojují,…
Rodiče v Turecku, řekla bych, dovolí dítěti mnohem víc. Vlastní zkušenost nemám, vidím to kolem sebe, v parcích, v nákupních centrech atd. Ženy většinu sedí na lavičce, povídají si a děti si můžou dělat, co chtějí. Funguje model, že matka je v domácnosti a otec pracuje… Neděle potom tráví jako rodina společně.

Jak dlouho zhruba zůstávají maminky po porodu doma, než se znovu zapojí do pracovního procesu? Děti maminek, které nastoupí zpět do práce, mají chůvy či se o ně starají v jeslích?
Čtyři měsíce na placené mateřské. Pokud se poté rozhodou zůstat v domácnosti, neberou žádné peníze od státu. Většinou vypomáhají chůvy, co vidím třeba u sousedů. Jinak soukromé školky fungují, ale jsou docela drahé a berou i děti mladší tří let...

Kdyby sis mohla vybrat, rodila bys znovu v cizině? Proč ano/ne?
Pokud by manžel mohl přijet k porodu do ČR, rodila bych tam. Pokud ne, určitě zůstanu s ním, ten okamžik, když vidíte otce vašeho děťátka, jak s láskou poprvé vezme do náruče ten maličký uzlíček je nepopsatelný.

Čtěte také:

Reklama