Po zkušenosti s řízením auta v Itálii jsem bohatší o další zážitky za volantem. Tentokrát z řeckého ostrova Samos. Musím se přiznat, že v mnohém mě Řekové překvapili. Co myslíte, převládají klady, nebo zápory?

V první řadě mě překvapily silnice. Ač se šplhají v klikatých serpentinách nad skalnatými útesy, nemají svodidla. Ta najdete jen v zatáčkách.

silnice

Svodidla najdete jen v zatáčkách

Neopatrná, nebo hazardní jízda se vám proto nemusí vyplatit. Jakmile se ocitnete mimo silnici, máte smůlu a skutálíte se ze strmého srázu. Nedokážu si představit, že by takový pád do hlubin mohl někdo přežít.

silnice

Horská silnice je samý štěrk a snadno dostanete smyk

Však také na každém kilometru najdete pomníček v podobě malinkého kostelíčku, nebo alespoň domečku. Podle Řeků by měla duše opustit tělo doma, pod střechou. Proto jim alespoň po smrti staví domečky, kam nosí květiny a zapalují svíčky na památku.

Nevím, proč jsem si ani jeden památníček nevyfotila. Snad z piety.

Řekové nesvítí. Chvilku nám trvalo, než jsme si na to zvykli. Oni ale nesvítí ani za soumraku.

silnice

Slunce zapadlo, ale to není důvod k rozsvícení světel

Plná čára není zeď. Stejně jako v Itálii se plná čára nerespektuje. Proč také, je skoro všude, a to by se netrpělivé nátury asi zbláznily. Řekové jsou na rozdíl od Italů mnohem nervnější. Když jedete pomalu, hledáte cestu, nebo se kocháte, hned posunkují, gestikulují a troubí.

kozy

Kozy mají na silnici vždycky přednost. I když na to žádná značka neexistuje

Značení je naprostá hrůza. Jestli si myslíte, že se podle mapy zorientujete, tak jste na omylu. O délce trasy ani nemluvě. Když je na ceduli Kokkari 5 km, buďte si jisté, že to bude dvakrát tolik.

Na skútrech a motorkách se jezdí zásadně bez helmy a někteří i bez brýlí.

skútr

Typický pohled na skútristy

Dokonce jsme viděli starší dámu sedět bokem. Přece si nestydatě nevykasá sukně, aby každý viděl její stehna?

Na motorkách se občas jako spolujezdci vozí psi a kočky. Vypadá to legračně.

skútr

Tahle slečna přivezla na skútru „jorkšírka“. Právě je schován za předním kolem

Na sedadlech spolujezdce v autě často vidíte matku s dítětem na klíně. To mi běhal mráz po zádech.

Zdálo by se, že být účastníkem silničního provozu v Řecku je vysoce riskantní záležitost. Ale oni to tak vůbec neberou a jsou si sebou naprosto jisti. Mám pocit, že auta či motocykly tu řídí děti už od útlého mládí. Otrkají se a pak z nich vyrostou bravurní řidiči. Jak jinak si vysvětlit, že se dokážou protáhnout uličkami tak úzkými, že byste v nich nerozpažili, a přitom jejich auta jsou jen zřídkakdy odřená, pomačkaná, nebo jinak pošramocená.

Museli jsme obdivovat jejich um. Tam, kde jsme se neodvážili s naší vypůjčenou „nákupní taškou“, projel obrovský pick-up naprosto suverénně.  

Klobouk dolů.

Některá bizarní vozítka

minimotorka

Minimotorka pro dospělé. Občas žasnete, na čem tam lidi jezdí

vozítko

Když vozítko doslouží, dělá „pěknou dekoraci“ na zahrádce

samodomo

Ano. i tohle sloužilo k přepravě

Čtěte také:

Reklama