To, co je v randění považováno za vhodné a zdvořilé se v různých koutech světa liší. Když se naučíte randící etiketu ze všech zemí, po otevření hranic budete za jedničky v oboru. Zatím se můžete v některých aspektech inspirovat i pro tuzemní randění. Pojďme se podívat, jaké jsou randící zásady v různých zemích.

Brazílie

5e8b24ac72259obrazek.png
Foto: Shutterstock

Schůzka s Brazilcem bývá jako lék na nízké sebevědomí. Když už vás Brazilec pozve na rande, dostanete od něj mnoho komplimentů. Ale pokud jde o randění v jejich zemi, není slušné, aby Brazilec Brazilce příliš lichotil. Když začne příliš flirtovat, je jasné, že se pár nedostane daleko za první rande. Brazilka pozná, že je vše na správné cestě tak, že ji Brazilec nelichotí a hned na druhém rande ji představí rodině. Zatímco v mnoha jiných kulturách delší poznávání partnera signalizuje, že je vztah vážný, v Brazílii je docela běžné představit ho krátce po prvním rande.

Amerika

5e8b249e27482obrazek.png
Foto: Shutterstock

V Americe jsou pravidla randění celkem jasná. Nejdůležitější je nespat s člověkem pod vlivem alkoholu. To se nepovažuje za prvé za sexy, ale hlavně to může mít i velmi rychlé trestní důsledky. Dále je v Americe poměrně běžné, že se chodí na první rande v párech a účet za první rande by měl automaticky platit muž. V USA se také často dodržuje takzvané pravidlo tří. Pokud do tří rande nedojde k pohlavnímu styku, je očividné, že mezi párem není žádná chemie a není proč pokračovat dál.

Nizozemsko

5e8b24c5a46afobrazek.png
Foto: Shutterstock

V Nizozemsku existuje spousta pravidel, které se běžně dodržují. Patří k nim třeba, že pokud chce pozvat žena muže na rande, prostě to udělá. Nejsou zde zažité stereotypy, že by nabídku měl vyřknout vždy muž. Oblečení na první rande nebývá příliš vyzývavé, ale naopak úplně běžné denní a klidně i sportovní. Účet si pár většinou rozdělí.

Francie

5e8b24d499f98obrazek.png
Foto: Shutterstock

Francie je město lásky. Proto není divu, že se zde romantická gesta berou velmi vážně. Zatímco u nás polibek nic nemusí znamenat a často ještě po několikátém rande tápeme, jestli s dotyčným chodíme, ve Francii je to jasné. Jakmile dojde k polibku, jde o vztah.

Japonsko

5e8b255d47244obrazek.png
Foto: Shutterstock

Japonská kultura má mnoho pravidel etikety, proto je jasné, že se hodně aspektů vztahuje i na randění. Pro většinu Japonců má velmi velký význam dochvilnost. Pokud tedy přijdete na rande pozdě, bere se tento zádrhel jako opovrhování a ze vztahu zřejmě nic nebude. Zajímavostí je, že v japonštině neexistuje výraz „Mám tě ráda“, ale pouze „Miluji tě“, takže moc neexistuje žádné mezi. Možná právě proto se vztahy v Japonsku vyvíjí tak pomalu.

Jižní Korea

blobid0.png
Foto: Shutterstock

V Jižní Koreji se musíte vyhnout vyjadřování náklonosti na veřejnosti, ale třeba držení rukou je v pořádku. Účet musí zaplatit jen jedna osoba. Dříve to byli muži, ale od té doby, co ženy kolikrát vydělávají více peněz, začíná být normální, že zaplatí ony. Ve vztahu se potom neslaví výročí po roce nebo měsících, ale po sto dnech. Z našeho pohledu je ale netradiční především to, že muž nosí ženě kabelku!

Mexiko

5e8b27bc4ab6cobrazek.png
Foto: Shutterstock

V Mexiku stále převládají genderové role. Muži tedy často zastávají přístup gentlemana nebo „mača“, od žen se naopak očekává, že budou hrát lapené laně. I když se postupem času tradiční postoje a chování u mladší generace mění, stále se zásadně ptá ženy na rande muž a večer platí.

Čtěte také:

Reklama