Ahóój, milé ženy-in, je čtvrtek krátce po poledni, právě se vracím ze zahájení pražské Bambiriády a jsem z té letně-bláznivě-hravé atmosféry ještě trošku rozjetá. Letos se opět koná na osvědčeném Střeleckém ostrově, což je na takovou akci úžasné místo, ze tří stran obklopené vodou a izolované od ruchu a prachu města. Páska byla přestřižena, trošku se zařečnilo a pak už se školní třídy i maminky s dětmi rozešly mezi jednotlivé stany.

O Bambiriádě jsme už psali několikrát, takže se dneska nemusím zdržovat vysvětlováním, o co se jedná. Na té pražské, která byla první a má pochopitelně trochu výsadní postavení, se bude až do neděle prezentovat pětadvacet sdružení a organizací pro volný čas mládeže, od těch největších, jako je Pionýr a Junák, přes domy dětí a mládeže až po různá křesťanská, zájmová i jiná uskupení. Zatímco se na hlavním pódiu snaží děvčata z tanečního souboru Cassiopeia (možná se přesně takhle nepíšou, omlouvám se, jen jsem to slyšela) a předvádějí ukázky nejrůznějších tanečních stylů (brejkující mládenec se málem vrhl z pódia střemhlav, až se bodrému moderátorovi zachvěl hlas, ale ustál to), pouštím se také na obhlídku.

Některé organizace vsadily na seriózní informování veřejnosti o své činnosti pomocí panelů a letáků, jiné se bezostyšně podbízejí balónky, skládáním puzzle a soutěžemi o drobné ceny. Nutno říci, že mezi dětmi jednoznačně vítězí ten druhý přístup. Živo je třeba ve stanu Sdružení pracovníků Domů dětí a mládeže - holky si tam vyrábějí korále z fazolí, kukuřice, hrachu, sóji a jiných přírodnin. Skaut-Junák vsadil na tradiční uzlování a jiné tábornické dovednosti, mnohem větší zájem ale vzbuzuje „flotila" vodních skautů. Loděmi ovšem disponuje i konkurenční Pionýr, takže je na Vltavě docela živo. V tomhle pařáku to musí být na lodičce vážně pohoda... škoda, že už nejsem dítě.
Moderátorka Českého rozhlasu láká hlouček dětí na soutěž, nejdřív se z nich ale snaží vymámit odpověď, jestli vědí, co to vlastně rozhlas je. Až po docela dlouhé chvíli jedna holčička nesměle špitne: „Rádio." Šťastná moderátorka může konečně začít se soutěží - pouští dětem znělky a písničky z pohádek a ony hádají. Pana Tau i Pod dubem, za dubem identifikují okamžitě... Ne že by tyhle pořady měly něco společného s Čs. rozhlasem, ale nebuďme šťouralové.

Procházím kolem dřevěné ohrádky, ve které se apaticky povalují dvě kozy. Lákají děti ke stánku střediska ekologické výchovy Toulcův dvůr. Hned vedle kozí ohrady stojí zařízení na nácvik dojení - kupodivu, gumové vemeno nejčastěji okupují puberťáci kolem 15 let. 
U stanoviště Policie ČR k dětem vlídně promlouvají dvě policistky středního věku - kdyby neměly uniformy, vypadaly by jako tety z mateřské školky. Tady si děti můžou udělat dopravní test a prohlédnout si ukázkové jízdní kolo, které má všechny povinné části natřené žlutou barvou.
V nejzazším cípu ostrova se tyčí indiánské týpí. Prezentace Ligy lesní moudrosti je ale poněkud chudá, malování obličejů dětem je trochu málo. Je to s podivem, jedná se přece o tak malebnou a atraktivní činnost! Třeba to v následujících dnech ještě rozjedou. 


Svoji polívčičku si přihřívají i sponzorské firmy - areálem se prochází obří Vodňanské kuře a jakýsi chodící energetický nápoj, mezi hravými barevnými stánky se podivně vyjímá Generali Group a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Slunce stoupá, kolem voní cukrová vata a trdelník, kupuju si jeden se skořicí a pomalu končím obchůzku ostrova. Všude jsou barevné stánky, hloučky očumujících, soutěžících a hrajících si dětí, maminky s kočárky... Vypadá to dobře, přemýšlím ale o tom, jestli tahle akce opravdu může děti nebo jejich rodiče přimět k zamyšlení nad volným časem svých dětí, nasměrovat je na vhodnou činnost, organizaci nebo sdružení - nebo jestli je to pro ně něco podobného, jako když jdou jednou ročně na Matějskou. Zájem většiny návštěvníků se zdá být velmi povrchní, chci ale věřit, že aspoň někteří z nich se tady inspirují. Kdyby nic jiného, je to možná i určité zadostiučinění pro lidi, kteří s dětmi celoročně pracují a dávají jim ze sebe to nejlepší. Aspoň tady můžou ukázat, co dělají, a dojít aspoň nějakého uznání...

Bambiriáda bude trvat až do neděle, v některých městech začíná až v pátek a někde až v sobotu. Pokud se na ni chystáte, napište nám o tom! Pošlete nám krátké povídání o Bambiriádě ve vašem městě, o tom, co vás tam zaujalo nebo co se naopak nepovedlo. Pošlete nám fotky. Zajímá nás to! Tahle akce stojí spoustu skvělých lidí hodně úsilí, tak ať se o ní ví.

Reklama