Od té doby, co florentský hvězdář Pablo Toscanelli dospěl k přesvědčení, že je Země kulatá, uplynulo už drahně let. Roku 1492 sestrojil norimberský kupec a kartograf portugalského dvora Martin Beheim první globus, a dal tak Toscanelliho teorii hmatatelnou podobu. A v letech 1519–1522 přinesl Portugalec ve službách španělského krále, Fernando Magellanes, definitivní důkaz o kulatosti naší planety. Námořní výprava, trvající bez dvanácti dní tři roky, obkroužila svět. Magellanes se sice triumfu nedožil, protože zemřel už roku 1521 v bojích na ostrově Mactan, jeho jméno však vstoupilo do dějin.

Svět se zmenšuje
Od té doby se obeplouvání, oblétání, obcházení, objíždění a vůbec všelijaké oblézání zeměkoule stalo zábavou řady cestovatelů – zábavou o to dostupnější, že se zlepšovalo technické vybavení a svět se s postupným pronikáním euroamerické civilizace stával přece jen o něco bezpečnějším. Dnes už si můžeme, samozřejmě pokud nám přebývá pár desítek tisíc, snadno zaplatit cestu kolem světa. Obvykle trvá 18 až 35 dní – podle vybrané cestovní kanceláře – a mezi nejrůznějšími světovými divy, městy, hodnými zhlédnutí, a dalšími zajímavými lokalitami se budeme pohybovat letadlem.

soutěž Elséve 4 - Z jaké dynastie pochází vévoda z Edinburghu, manžel Alžběty II.?

Rychle a nebezpečně
Taková organizovaná výprava však není nic pro pravé dobrodruhy. Ti se obvykle dělí do dvou kategorií – ti první se snaží obkroužit svět co nejrychleji, ti druzí co nejkrkolomněji. A někteří obojí najednou. Expertem na tento postup je například nedávno ztracený americký dobrodruh Steve Fossett – v roce 2005 obletěl jako první Zeměkouli v jednomístném letounu Virgin Atlantic GlobalFlyer. Cesta mu trvala 67 hodin a 1 minutu a překonal při ní 41,467 km. O rok později přebral Bertrandu Piccardovi rekord z roku 1999 v nejdelším balonovém letu, když za 76 hodin a 45 minut překonal při cestě kolem světa 42,469 km.

Bertrand se ovšem nechce nechat zahanbit, a tak svému nezvěstnému sokovi vzkázal, že roku 2011 obletí planetu v letounu poháněném výhradně sluneční energií. Plánovaný čas je kolem 36 hodin. Pan Phileas Fogg, hlavní hrdina románu Julese Vernea, který obcestoval svět za 80 dní, by mohl jenom závidět.

Další zajímavé cesty kolem světa:
V roce 1935 objel Jiří Baum se svou ženou Růženou svět v Tatře 72. V březnu 1987 ho napodobila pětičlenná ekipa pod vedením Stanislava Synka. V Tatře 815 projeli 6 kontinentů, 67 zemí a najeli kolem 200 000 km. Vrátili se 1. května 1990, do svobodné země.

Prvním Čechem, který objel svět na kole, se stal Vítězslav Dostál. Během tří let a tří dnů (18. září 1994 až 21. září 1997) najel 59 460 km. Lucie Kovaříková s Michalem Jonem při své tříleté (1. května 2002–1. května 2005) cyklo-cestě překonali 68 175 km. Projeli 34 zemí a navštívili všechny kontinenty včetně Antarktidy.

Pouze vlastní silou obkroužil zeměkouli Brit Jason Lewis. Cesta mu trvala 13 let, dva měsíce, 23 dní a jedenáct hodin. Oceány překonával v krytém vodním šlapadle a na kajaku, cestoval pěšky i na kole. Napadl ho krokodýl, byl uvězněn, zlomil si obě nohy... Přesto 6. října roku 2007 svou výpravu dokončil.

Láká vás cesta kolem světa? Kdybyste měla dostatek času i peněz, vydala byste se na ni? Jak? Letadlem, na kole, pěšky, na hřbetě koně nebo autem či dokonce stopem? Jaký je váš cestovatelský rekord? Nejdelší dovolená? A nejvzdálenější cesta?