Od té doby, co florentský hvězdář Pablo Toscanelli dospěl k přesvědčení, že je Země kulatá, uplynulo už drahně let. Roku 1492 sestrojil norimberský kupec a kartograf portugalského dvora Martin Beheim první globus, a dal tak Toscanelliho teorii hmatatelnou podobu. A v letech 1519–1522 přinesl Portugalec ve službách španělského krále, Fernando Magellanes, definitivní důkaz o kulatosti naší planety. Námořní výprava, trvající bez dvanácti dní tři roky, obkroužila svět. Magellanes se sice triumfu nedožil, protože zemřel už roku 1521 v bojích na ostrově Mactan, jeho jméno však vstoupilo do dějin.
Od té doby se obeplouvání, oblétání, obcházení, objíždění a vůbec všelijaké oblézání zeměkoule stalo zábavou řady cestovatelů – zábavou o to dostupnější, že se zlepšovalo technické vybavení a svět se s postupným pronikáním euroamerické civilizace stával přece jen o něco bezpečnějším. Dnes už si můžeme, samozřejmě pokud nám přebývá pár desítek tisíc, snadno zaplatit cestu kolem světa. Obvykle trvá 18 až 35 dní – podle vybrané cestovní kanceláře – a mezi nejrůznějšími světovými divy, městy, hodnými zhlédnutí, a dalšími zajímavými lokalitami se budeme pohybovat letadlem.
soutěž Elséve 4 - Z jaké dynastie pochází vévoda z Edinburghu, manžel Alžběty II.?
Taková organizovaná výprava však není nic pro pravé dobrodruhy. Ti se obvykle dělí do dvou kategorií – ti první se snaží obkroužit svět co nejrychleji, ti druzí co nejkrkolomněji. A někteří obojí najednou. Expertem na tento postup je například nedávno ztracený americký dobrodruh Steve Fossett – v roce 2005 obletěl jako první Zeměkouli v jednomístném letounu Virgin Atlantic GlobalFlyer. Cesta mu trvala 67 hodin a 1 minutu a překonal při ní 41,467 km. O rok později přebral Bertrandu Piccardovi rekord z roku 1999 v nejdelším balonovém letu, když za 76 hodin a 45 minut překonal při cestě kolem světa 42,469 km.
Bertrand se ovšem nechce nechat zahanbit, a tak svému nezvěstnému sokovi vzkázal, že roku 2011 obletí planetu v letounu poháněném výhradně sluneční energií. Plánovaný čas je kolem 36 hodin. Pan Phileas Fogg, hlavní hrdina románu Julese Vernea, který obcestoval svět za 80 dní, by mohl jenom závidět.
V roce 1935 objel Jiří Baum se svou ženou Růženou svět v Tatře 72. V březnu 1987 ho napodobila pětičlenná ekipa pod vedením Stanislava Synka. V Tatře 815 projeli 6 kontinentů, 67 zemí a najeli kolem 200 000 km. Vrátili se 1. května 1990, do svobodné země.
Prvním Čechem, který objel svět na kole, se stal Vítězslav Dostál. Během tří let a tří dnů (18. září 1994 až 21. září 1997) najel 59 460 km. Lucie Kovaříková s Michalem Jonem při své tříleté (1. května 2002–1. května 2005) cyklo-cestě překonali 68 175 km. Projeli 34 zemí a navštívili všechny kontinenty včetně Antarktidy.
Pouze vlastní silou obkroužil zeměkouli Brit Jason Lewis. Cesta mu trvala 13 let, dva měsíce, 23 dní a jedenáct hodin. Oceány překonával v krytém vodním šlapadle a na kajaku, cestoval pěšky i na kole. Napadl ho krokodýl, byl uvězněn, zlomil si obě nohy... Přesto 6. října roku 2007 svou výpravu dokončil.
Láká vás cesta kolem světa? Kdybyste měla dostatek času i peněz, vydala byste se na ni? Jak? Letadlem, na kole, pěšky, na hřbetě koně nebo autem či dokonce stopem? Jaký je váš cestovatelský rekord? Nejdelší dovolená? A nejvzdálenější cesta?
Nový komentář
Komentáře
Majucha: To já měla už po sedmi hodinách, fuj
. Dvaadvacet by mě asi zabilo.
Hned bych jela na cestu kolem světa!!!
Cestování a já nejde dohromady,to mi nehrozí.
Není na to finanční rezerva
* Ano, láká.
.
* Určitě, ale to nehrozí - čas by se našel, peníze ne
* Jedině letadlem, autem, vlakem, lodí, busem.......na kole ani náhodou, po 10 km bych umřela.
* Rekord je Kypr - 2,5 hodiny letu. Což je zároveň moje nejvzdálenější cesta.