Je tomu už skoro šest let, co jsem se rozhodla pořídit svému psímu parťákovi štěňátko. „Budeme tři,“ řekla jsem mu se záhadným výrazem. Otevřel oči, zavrtěl ocasem a líně zívl. A jinak nic. Prostě normální chlap.
Původně jsem měla jako matku nového přírůstku vyhlédnutou fenečku, kterou jsem znala ze cvičáku - úžasnou, zdravou, temperamentní pudlici, které se říkalo Žížala. Jenže Žížale se nelíbil její psí nápadník, a tak z celé akce nic nebylo. Poněkud zklamaná jsem se smiřovala s tím, že si ještě rok počkám. A pak se mi ozvala majitelka Žížaly, že Žížalina sestra, výstavní kráska ověnčená tituly, má štěňátka, a že se je chovatelce zatím nepovedlo udat. A že i když je ona pudlice dáma, je stejně temperamentní a sebevědomá jako Žížala. A tatínek, finský šampión s ruskou krví, je prý také suverén k pohledání a zdravý jako řípa.
Nechala jsem se přesvědčit, že se na štěňátka aspoň podívám. Do Ústí nad Labem jsme vyrazili hned příští den. Přivítala nás sympatická paní, tři dospělé pudlí slečny a spousta štěňátek - chlupaté kuličky patřily hned ke dvěma fenkám. K mání byly tři malé pudličky - čertovská očka v černé srsti, ocásky už nekupírované, všechny veselé a dovádivé. A protože jsem chtěla psíka spíše samostatného, vybrala jsem si to štěňátko, které si se mnou sice ochotně hrálo, ale brzy jsem ho přestala bavit a vydalo se jinam. To by mohla být ta správná psí slečna do naší smečky.
S paní chovatelkou jsme se „prověřovaly“ vzájemně - ona zjišťovala, jestli svěří potomka své chovné stanice skutečně do těch pravých rukou, já se přesvědčovala, že nemám co do činění s nezodpovědnou množitelkou ani s fanatičkou, která pro psí krásu obětuje psí zdraví, ale že tady se dbá především na zdraví a dobré povahy pejsků. Nakonec slovo dalo slovo a dohodly jsme se, že za dva týdny si můžu pro fenku, která se jmenovala Cadence D. D. of Silver Nijaret, přijet.
Bude to Densi
„Jak jí budeš říkat? Káďa?“ zajímala se kamarádka.
„To ani náhodou! Bude to Densi. Je to taková malá tanečnice...“
Tenkrát jsem ještě nevěděla, že si fenečka brzy získá jiné jméno.
Densi jsme s přítelem přivezli domů ve čtvrtek večer. Byla z čistě domácího odchovu, nikdy nebyla ani venku, a tak ji všechno kolem mátlo, ale zvládala to s bravurou. Včetně toho, že se mi hned první noc počůrala do postele. Ale jinak spala jako špalek, ani nekníkla. A dalšího dne jsem s ní odjela na oslavu kamarádových narozenin na chatu.
Pro dvou a půl měsíční štěňátko byla akce patřičně náročná - fenka stihla několikrát spadnout ze schodů, připlést se pod nohy spoustě lidí, nechat se prohodit vzduchem mým druhým psem, protože mu vlezla do misky - zkrátka k večeru už byla naprosto uondaná, ležela na kanapi a spala. V tu chvíli si jí povšiml poněkud společensky unavený kamarád. Opatrně ji vzal do obou rukou - fenka byla tak utahaná, že mu ve dlaních, do kterých se skoro celá vešla, bezvládně visela a nadále spala - a jal se ji přesvědčovat: „Opakuj po mně - jsem ovce, jsem ovce, jsem ovce... béééé...“ Byl vytrvalý. Neustále stejný hypnotický monolog vedl nejmíň hodinu. Všichni přítomní už měli sklony říkat bééé... Jenom fenka klidně spala.
Když jsem svůj nový přírůstek představovala matce, vysvětlovala jsem jí, že nemám pejska, ale ovci. Máti se zamyslela a pak se dotázala, zdali Ovce nakonec řekla bééé.
„Ne,“ odpověděla jsem rozpačitě.
„Nemluví? Hm, tak to je autistická ovce,“ oznámila mi matka moudře. A bylo. Žádná Káďa, žádná Densi. Ovce. A autistická navíc.
A tak při obranách pokřikuju: „Ovce, drrrž! Trhej šupáka!“ a šupáci se hroutí smíchy...
Měla jste někdy doma nějaké mládě? Štěně, kotě nebo jiné?
Jaké bylo? Jak se jmenovalo? Jak jste k němu přišla?
Nebo zrovna máte nějaké mláďátka?
Jak jste se s mládětem sžívala? Co první noc?
Co loužičky, roztrhané věci, podrápaný nábytek?
Jaká mláďátka se Vám nejvíc líbí?
Chodíte se dívat na mláďátka do ZOO?
Napište nám o svých zkušenostech s mláďátky a pošlete třeba i fotky na redakce@zena-in.cz! Nejlepší příspěvek odměním!
Nový komentář
Komentáře
Mám doma již 5 let fenku maltezáčka, kterou jsem převzala od její paničky. Fenka byla přes dva roky stará, vážila něco přes jedno kilo, často sedávala pod stolem, kde se klepala, když jsem ji poznala. Od paničky byla udržovaná, ale její přítel se na ní podepsal. Bylo podezření na týrání. U nás se sklidnila, pravidelně dostává stravu, je zvyklá na vařené kuřecí maso, suchou stravu má jako dopolněk, hraje si s granulemi, které vyhazuje do výšky a pak se zchroupe. Ale spíše jako pamlsek, 2-3 kousky. Konzervy odmítá. Naučila se jíst maso s rýží, sýry a tvaroh, trochu pestřejší stravu. Granule nebo konzervy pro kočky musíme před ní hlídat. Velmi k nám přilnula, vloni jsme ji museli dát vykastrovat, začala často krvácet a zjistili se u ní srůsty slinivky s dělohou - následky týrání. Nyní už je veselejší, dokáže si hrát. Je to nejlepší společník a jsme rádi, že ji máme.
Sirikit: Pudl je prý nejinteligentnější plemeno- první kamarádčin pes byl střední pudl a lépe vycvičeného ostřejšího psa na cvičáku nebylo. Bohužel- jejich údržba je náročnější.
Něco o pudlech a o výcviku. Mám už druhou pudlici a musím potvrdit, že pudl patří mezi velmi inteligentní psy. To si nevymýšlím, je to pravda. Všechno se rychle naučí a dlouho si pamatuje. A patřičně sebevědomý pudl si dokáže poradit i s nezvanou návštěvou, byť váží třeba jen 5 kg. Pudla lze velmi dobře vycvičit a jestli se nepletu, takový královský pudl (kohoutková výška 65 cm) může směle nahradit NO. Máme pouze trpasličí pudličku, ale její "seřvání syčáka" je mnohdy horší než naplno znějící alarm. Ječivou fistuli nikdo nepřeslechne. A obrana? Na tu jsme ji necvičili, ale stačí křiknout POMOC ! UBLIŽUJE MI! a vrhne se na druhou osobu, která se mnou jen tak z legrace cloumá a zoubky má pěkně ostré. Majitelé(lky) pudlů mi možná dají za pravdu, že pudl je brán spíše jako gaučák a je přehlížený. Je to škoda, protože rozsah jeho dovedností je poměrně široký.
Ťapina: Přesně tak - na obranách (tedy na sportovním výcviku, ce se většinou dělá, TART je trochu jiný) se pes neučí agresi - naopak, pes i majitel se učí zvládat problematické situace v klidu a s přehledem. Pokud se obrany učí správně
.
Ťapina: aha, tak to potom jo...aby jako někoho nepokousal...to musím říct kamarádovi, má krysaříky dva, když k nim někdo přijde jsou schovaní pod sedačkou, ani nedutají, ale jak se návštěva posadí, ze zálohy útočí právě na kotníky
Žábina: Kvůli tomu stejnému, proč tam chcete chodit vy
Aby věděl, že se kouše do rukávu a ne do kotníku, aby věděl, kdy se nekouše, a kdo se nekouše.
drizzle: já se možná zeptám hloupě a předem předesílám, že to nemyslím špatně, ale k čemu je učit krysaříka obraně??
vždyť by ho každý násilník jednoduše zašlápl pokud by něco měl bránit
ještěrka.ehp: Já naopak se svým druhým psem začala na obrany chodit, protože se bál - je to útulkáč a asi ho mlátili - a s dobrou spoluprací figuranta jsme dosáhli toho, že mám sebevědomého a klidného psa, který se nepočůrá a nerozklepe při každém prudkém pohybu nebo když na něj někdo zařve... Ale chce to figuranta, co umí i něco víc než jenom klasické služebáky...
drizzle: moje pětadvacetikilová psí slečna se na obraně bála tak, že se málem uškrtila na vodítku a po poradě s cvičitelem jsme to vzdali - je na to moc labilní
kareta: copak o to, roupy můžeš mít i bez psa!
my dělali obranu s krysaříkem....a to byste se divili jak dokázala bejt zlá
kareta: Po odčervení jdou ze štěněte asi teprve larvičky, ty jsou menší. To je taky cílem odčervení, vypráskat je dřív, než dospějou a budou se zas množit.
Ťapina: já myslela, že škrkavka je větší, roupy jsem měla 2x, likvidovala jsem je Helmirazinem a v lékárně lhala, že to je pro dogu. Zlikvidovala jsem je rychleji než podruhé tím odporným lidským červeným sirupem
Taky jsem měla pudlici. A od té doby bych kopla do holeně každého, kdo tvrdí, že pudli jsou pitomí gaučáci.
U našich štěně a sama pak další dvě, teď už odrostlá a od jednoho z těch odrostlých štěňat už dohromady dalších 14
Jinak co se nenarodilo doma, tak byli jeden z tržiště, jeden z útulku a zdatnou matku od známých
Jinak sme taky chovali papoušíky škraboškový a vcelku se dařilo, takže těch jsme měli doma taky docela dost
Papoušíky nevím, psi byli a jsou Erýšek, Sofie, Puf, Jessy, Bessy, Lina, Syd, Lex, Tomy, Max, Bella, Majda, Pajda, Hardy, Daidziro, Cora a Toby. Uf
Sžili jsme se raz dva, v posteli nespali a byli moc hodný
Jo to sem si s tou smečkou fakt užila, škody na majetku nevyčíslitelné
Všechna mláďátka se mi líbí, teď jsme byli ve skotsku, kde byly všude stáda jehňat - to byli fakt roztomilí mazlici
Chodím se do ZOO dívat na všechny zvířata
kareta: Škrkavky. Jsou jen dva druhy roupů, roup dětský a roup koňský. Vzhledem k velikostnímu rozdílu mezi hostiteli je zřejmé, že jsou vzájemně nepřenosné
Ťapina: No tak co to je- bílí červívi v hovnech, psa jsme odčervovali 2x.
kareta: To bych se vždycky obrátila naruby a proskočila zavřeným oknem, když slyším o roupech od psa
Prvního psa v 10ti štěně NO- vše jsem musela dělat sama- nákupy, úklid, výcvik, veterimu, venčení...Pak zase NO, teď 2 měsíční SAO. Je mnohem větší kliďas, vyrovnanější než NO, ale už teď vidím, že je tvrdší a chce hodně pevnou ruku. Psy jsme měli vždy venku, domů je beru jen na návštěvu. Zahradu celkem úspěšně likviduje a jede mi i po pověšeném prádle
. Odebírali jsme ho v 6,5 týdnech, chvilku kňučel, ale už si zvykl. Roste strašně rychle, do bílé srsti chytá všechny okolní klíšťata a asi od něj chytneme i roupy. Dnes jdu na přeočkování na veterinu, budeme mít prremiéru.
náš pes dělá mňau
Cesta výtahem s dvouletým mrnětem a půlroční výchova rodičů v tahu
"Néééé, pejsek nedělá mňáúúú"