Již odmala máme zažité hygienické návyky, jako je pravidelné čištění zubů a mytí rukou. Stejně podstatná je nosní hygiena. Nosní hygiena neboli pravidelné vyplachování nosu odplavuje alergeny, nečistoty, viry a bakterie a zvyšuje odolnost nosní sliznice. Je především preventivním opatřením proti nemocem horních cest dýchacích, zmírňuje také projevy sezónních i celoročních alergií. 

Tento hygienický návyk provádíme izotonickými solnými roztoky mořské nebo termální vody. Možná jste se s tím setkali u pediatra či u svého praktického lékaře, kdy vám pro úlevu v nachlazení nebo při alergii doporučil použití takových sprejů nebo kapek do nosu. Tyto přípravky ale působí i preventivně a je dobré je zařadit do každodenní hygieny, nepoužívat je jen v době potíží.

Proč nos proplachovat?

Prevence 
Čistý průchodný nos dokáže uspokojivě plnit své funkce. Organismus tak bude lépe chráněn před vlivem nečistot, alergenů, virů a bakterií, které způsobují rýmu, alergie a nemoci horních cest dýchacích.

Pomoc při vzniklých potížích
V akutních fázích rýmy, při chronické rýmě nebo infekcích horních cest dýchacích a při ucpaném nosu se proplachování doporučuje pro zmírnění příznaků onemocnění a jako doplněk k dekongestivům (nosním sprejům a kapkám s léčivou látkou, které zmírňuje otok sliznice).

Pomoc alergikům
Proplachování nosu pomáhá také při léčbě alergické rýmy. Proces odplavuje alergeny z nosu, zmírňuje příznaky onemocnění a zlepšuje léčebný účinek léků aplikovaných do nosu.

Pomoc maminkám v těhotenství a v období kojení
V těhotenství a v období kojení se maminkám nedoporučuje na rýmu používat přípravky s léčivou látkou ‒ látka se vstřebává nosní sliznicí do krve a poté placentou k dítěti, a do mateřského mléka. Pravidelná nosní hygiena izotonickým solným roztokem ulevuje v těhotenství a v období kojení od těhotenské hormonální rýmy, akutní rýmy, chronické rýmy a alergické rýmy.

Pomoc malým dětem

Navíc proplachování a čistění nosíku pomáhá i kojencům a batolatům ředit hleny, aby se snáze daly odsát odsávačkou, a posiluje obranné mechanismy sliznice horních cest dýchacích již od narození. Starší děti se pravidelnou nosní hygienou učí také smrkat.

Co se děje při výplachu nosu?

  • Ředí se a odstraňují hleny.
  • Vyplavují se nečistoty a alergeny.
  • Ulehčuje se smrkání.
  • Usnadňuje se dýchání.
  • Snižují se rizika komplikací horních cest dýchacích.
  • Tělo je lépe chráněno před viry a bakteriemi.
  • Zlepšuje se mukociliární clearance (přirozené posouvání hlenu řasinkami na povrchu nosní sliznice).

Jak často? Odborníci poukazují na důležitost pravidelnosti. Ideální je to jako s čištěním zubů – 2x denně.

Náš redakční tip:

Ideálním prostředkem pro správnou a účinnou hygienu nosu je nosní sprej NasoDrill, přírodní termální voda z francouzských lázní Luchon, přirozeně bohatá na obsah síry.

  • NasoDrillNasoDrill je určený k ošetření chronické nebo opakující se infekce, jako je rýma nebo zánět nosohltanu. Je dobrou pomůckou i pro alergiky, neboť termální voda účinně oplachuje a zklidňuje nosní sliznici.
  • NasoDrill čistí dutinu nosní, vyplavuje nečistoty a alergeny, pacientům ulehčuje smrkání. Organismus je tak lépe chráněn před bakteriemi a viry, které napadají náš organismus. Neobsahuje žádné konzervační látky a chemické přísady. Jeho použití je příjemné, v nose neštípe.

Velikou výhodou je to, že se bez obav může používat i u novorozenců či malých miminek. Protože se jedná o čistě přírodní termální vodu, jeho užití je naprosto bezpečné. Šetrný a omyvatelný rozprašovač je vhodný i pro malé dětské nosíky. NasoDrill je tak ideálním nosním sprejem pro dětskou hygienu nosu, zejména pro to, že se malé děti pomocí něj učí smrkat.

NasoDrill obsahuje termální vodu z francouzských lázní Luchon. Termální lázně Luchon mají více než dvoutisíciletou tradici a specializují se na léčbu respiračních onemocnění. Je to zároveň i jedno z prvních hydroterapeutických center vůbec, které se specializují na tuto léčbu.

Luchonská voda z pohoří Pyrenejí na jihozápadě Francie se zachytává v hloubce 130 metrů při teplotě 65-75°C, nemusí se konzervovat ani jinak čistit nebo upravovat.

Termální voda je dešťová voda, která stéká mezi skalami, kde pokračuje stovky metrů pod povrchem země.  Na své cestě omývá horniny a tím se obohacuje o cenné minerály a soli, které mají výjimečné léčebné účinky.

luchon

Francouzské termální lázně Luchon

Více na www.nasodrill.cz

Čtěte také:

Reklama