A je to tady - jedeme! Soukáte se na zadní sedačku auta, pravděpodobně už nesedíte tak způsobně jako obvykle. Poleháváte, poskakujete, různě se nakrucujete a ošíváte. Možná také začínáte mírně vystresovanému řidiči funět do ouška, což bohužel není projev skrytých vášní ani výzva k odbočení na nějakou tu zastrčenou lesní silničku. Tentokrát vás čeká to, čemu naše babičky s oblibou říkaly „těžká hodinka“. A proč se na takový doslova adrenalinový sportovní výkon alespoň trochu nepřipravit? Kurzy předporodní přípravy v současné době fungují snad při každé porodnici. Organizují je i mateřská centra, kluby kojeneckého plavání a spousta dalších organizací.
Co je cílem předporodních kurzů?
Velmi jednoduše řečeno, dobrý kurz by vás i vašeho partnera měl připravit na to, jak v klidu zvládnout těhotenství, porod, kojení a poporodní období včetně péče o kojence. Porod ale nemá být to hlavní, o co v semináři jde, přestože je samotné porození miminka ve většině případů opravdu nelehká záležitost, náročnější je dle mého názoru doba, která nastává poté. Musíte se rychle zotavit, naučit se kojit, skloubit obstarávání miminka i domácnosti a v horším případě i manžela. Velmi nutné je naučit se v nové situaci najít čas na sebe i na partnera.
Co by do takové ideální přípravy rozhodně mělo patřit?
Měly byste být zahrnuty informacemi o těhotenství. O změnách, které se ve (i na) vašem těle budou odehrávat. Neméně podstatné jsou i sociálně-právní otázky týkající se porodu a dítěte.
Dovíte se vše zásadní o porodu, jak se v porodu zorientovat a co dělat v porodnici i doma. Vy i váš partner byste měli vědět, kdy do porodnice vyrazit.
Rozhodně by vám měl kurz dodat dostatek informací o možných formách porodu a o některých porodních a poporodních komplikacích. Nedílnou součástí bude nácvik dýchání, porodních poloh a některých jednoduchých metod, které vám mohou pomoci v tišení bolestí, např. masáž.
Pokud se váš partner rozhodne zúčastnit porodu, tak právě pro něj je připravena přednáška – „Příprava otce k porodu“, kdy se budoucí tatínek učí efektivně pomáhat rodičce v jednotlivých porodních dobách. Naprosto ideální (a praktická !) se jeví partnerova přítomnost při výuce manipulace s novorozencem - koupání, přebalování, oblékání a optimální způsoby přenášení miminka, které respektují jeho psychomotorický vývoj.
Kvalitní příprava zahrnuje také samostatnou lekci věnovanou kojení – významu, nástupu laktace, technikám kojení a přiložení, možným potížím a jejich prevenci apod.
Každou budoucí matku čeká též pro mnohé nelehké období zvané šestinedělí. Hodina věnovaná tomuto tématu vás informuje o tom, jaké změny ve vašem těle budou probíhat, a o možném vlivu hormonálních změn na psychiku.
V dobrém kurzu nechybí ani informace zaměřené na první pomoc kojenci., tuto část teorie však mnohé bohužel nenabízejí.
A jak je to s cvičením?
Nejprve je vhodné upozornit, že v období těhotenství je vždy cvičení nutné konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem. Diagnózy, které cvičení kontraindikují nebo ho omezují, jsou: nízko položená placenta, krvácení, částečný odtok plodové vody, předčasné kontrakce, netypické bolesti a bolesti na hrudi.
Výše uvedené informace o ideální předporodní přípravě patřily spíše do teoretické části, z mnoha důvodů je dobré hledat kurz, který vám nabídne i přípravu praktickou, tj. těhotenské cvičení. To je zaměřené především na: nácvik správného dýchání, účinného tlačení, redukci bolestí páteře a zlepšení držení těla, cviky posilující pánevní dno, prevenci otékání nohou, prevenci křečí v nohou, součástí je i specifické posilování, dále na cvičení pro zvýšení hybnosti kyčelních kloubů a nácvik relaxace. Cviky nejsou zaměřeny na zvýšení tělesné zdatnosti, ale na posílení určitých svalových skupin, tím lze mimo jiné pomoci při obtížích vyvolaných jednostranným zatížením. Daná aktivita je vždy přizpůsobena pokročilosti těhotenství. Každá dobrá porodní asistentka vás upozorní, že při jakékoliv bolesti, nevolnosti nebo dušnosti se doporučuje cvičení přerušit.
Vhodné je uvědomit si, že veškeré pohybové aktivity v těhotenství se odvíjejí od toho, zda jste již před otěhotněním byla zvyklá sportovat či nikoliv. Pokud ano, pak lze po konzultaci s lékařem v některých sportovních aktivitách úměrně pokročilosti gravidity pokračovat. V případě, že se nepočítáte ani mezi rekreační sportovce, pak rozhodně není tento čas vhodný k tomu, abyste vše dohonila. Nicméně právě pro vás je zmíněné cvičení pro nastávající maminky naprosto ideální. Některé studie ukazují, že budoucí matky, které byly před porodem více fyzicky aktivní (cvičily), mají kratší porody a nižší výskyt komplikací. Po porodu se též rychleji zotavují.
Kterým cvikům je nutné se vyhnout:
Cvikům s otřesy nebo s rizikem pádu.
Dle pokročilosti gravidity jsou omezovány aktivity, kdy by mohl být stlačován plod, například předklony (postupně je provádíme jen v roznožení).
Cvikům, kdy se zadržuje dech (plavání, chůze, pomalé aerobní a rehabilitační cvičení i klasická jóga jsou v pořádku).
Cvikům a polohám, při kterých jsou delší dobu stlačena lýtka.
Čím je bříško větší, tím více byste měla omezovat cviky na zádech (dochází k útisku cév).
Při účasti na sportovních aktivitách, které nejsou zaměřeny na těhotné ženy, informujte cvičitele, že čekáte miminko. Některé cviky by totiž měly být specielně pro vás upraveny, nebo vám instruktor doporučí určitý druh pohybu vynechat.
Zdroje: Průvodce porodnicemi České republiky 2004 (2.vyd.)
kniha.porodnice.cz, www.cviceni.cz
odborný časopis Mamita , Předporodní příprava – A.Šindelářová,
Gyn.-porod. oddělení nemocnice Příbram
A co vy, ženy-in, máte nějaké zkušenosti s předporodními kurzy a cvičením ?
Myslíte si, že takové kurzy mohou být pro nastávající maminku užitečné?
Máte nějakou osobní zkušenost s předporodní přípravou?
...a doufám, že jste na tom nebyly jako já, kdy jsem kvůli zvracení v MHD začala jezdit do práce na kole J, to se pak rodilo :-)
Nový komentář
Komentáře
Mě kurs taky bavil, byla tam taková pohodička. Ale informací jsem posbírala až moc, četla jsem, hledala na netu a v časopisech a pak jsem byla ze svého porodu zklamaná... Ale jinak mám krásnou, zdravou dceru a porod, když to srovnám se zkušenostmi druhých, celkem pohoda.
Nicebeauty: přivedla jsi na svět 38 dětí a těšíš se na těhotenství?
já jsem na předporodní kurzy nějak zapoměla chodit, ani do cvičení se mi nějak nechtělo...A pak už se termín blížil moc rychle
A stejně by mi cvičení bylo prd platný, mám za sebou neplánovaný císařský řez
předporodní kursy májí určitě svůj smysl
hlavně aby nebyl hodiny a pak.....
na žádné cvičení před porodem jsem nechodila. Kamarádky, které chodily pak jen konstatovaly, že na nějaké dýchání, které se tam učily, stejně v danou chvíli neuplatnily
to máš pravdu,při třetím těhotenství jsem absolvovala s kamarádkou předporodní kurs a stejně byl celý porod jedna velká kalamita
chodila jsem do cvičení pro těhotné,učily nás tam jak dýchat při nástupu bolestí,ale v praxi se to jaksi nedalo uplatnit.Byla jsem ráda že dýchám jak můžu,takže příprava byla dost zbytečná...
rodila jsem bez kursů a cvičení. Asi je to v naší rodině dědičné - babí "musela" stihnout porodit mezi dojením - a ani mně nedělal porod žádné potíže.
Já jsem rodila bez kurzu a v poho.
Bóbika: no díky
Já jsem na kurs chodila a byl moc fajn. Klidně bych šla zase
no z toho mám hrôzu už roky.Zatiaľ mimčo nečakám,ale keď si pomyslím na pôrod tak mi behá mráz po chrbte a nejako ma to odradzuje
no já už to mám dávno za sebou,a nemůžu si stěžovat,oba dva porody byly rychlovka(pro mně)
Gabi: o přemýšlení moc nejde, je to dost pudová záležitost. A kojení- ta současná hysterie mi přijde děsná.
Na porod se připravit nedá. Tečka.
ja se pripravovala na porod cele tehotenstvi a stejne to dopadlo uplne jinak
Gabi: Na kojení jsem se samozřejmě taky nepřipravovala ..šlo mi to naprosto normálně a přirozeně. Mám pocit, že když se člověk obeznámí se všemi problémy, které mohou eventuálně nastat, pak získá dojem, že včechny tyhle problémy má
Zvlíšť v takový emotivně vypjatý situaci, jako je narození dítěte.
No ale ať každý dělá jak myslí