obi1Letošní zima se s vaším trávníkem vůbec nemazlila. Chvíli teplo, chvíli sibiřské mrazy. Vydejte se na obchůzku, až trávník trochu uschne, aby se nepoškodil ještě víc. Pravděpodobně vypadá dosti bídně a bez nutného zásahu nevydrží dlouho. Přímo volá o pomoc, aby se znovu mohl proměnit ve vaši pýchu. Jak docílit toho, aby znovu zářil zdravou zelenou barvou a vynikal svěžestí? Přinášíme vám jednoduché rady, u kterých se ani nenadřete!

 

Tři, dva, jedna začínáme

obi2Nejprve je nutné prohrabat trávník po povrchu hráběmi od větších zbytků. Ovšem jak již víte, pročísnout trávník jen lehce po povrchu nestačí. Hlavně po letošní zimě je trávník zhutněn. Co to znamená? Trápí ho nejen drny trávy, ale půda může být i slehlá až slitá. Proto je nutné, aby se do trávníku dostal vzduch, načechral ho a podpořil růst trávy. K tomu slouží vertikutační nástroje, které lze sehnat v hobby marketu OBI. Sestávají se totiž ze soustavy nožů, které rozrušují zplstnatělou vrstvu uschlé trávy a mechu na povrchu. Pak je daleko jednodušší vše nežádoucí v trávě znovu vyhrabat. Navíc pomáhá vertikutátor odnožování a rozrůstání trav, protože nařezává nejen půdu, ale i kořeny trav. Tím se tráva obnoví a vyraší nová stébla. Už víte, proč se vertikutátorům říká lékaři trávníků? Regeneraci trávníků si bez nich nelze ani představit.               

Jaký vertikutační nástroj je ten pravý?

obi3Protože je práce s vertikutačními hráběmi poměrně namáhavá a omezená hloubkou zubů, využijte je jen pro malé trávníčky nebo na ohraničené plochy. Je vaše zahrada rozlehlejší? V tom případě se vám určitě vyplatí investovat do silnější mechanizace.  Abyste trávník opravdu řádně ošetřili, potřebujete vertikutátor. Vybírat můžete z elektrické nebo benzínové varianty. Většinou mají i sběrný koš, kterým pohodlně sesbíráte vyhrabanou plsť. Jak ještě pomoci regeneraci trávníku? Dobrým pomocníkem bývá travní frézka, která má vyměnitelné nástavce. Z nožů tak během pár okamžiků můžete přejít na jehličky, které z trávníku vyháží seschlou trávu. Dobrý tip pro správnou vertikutaci! Při vertikutaci se vyplatí postupovat do kříže (po úhlopříčce podélně i příčně) a prořezat trávník ze dvou stran.

 

Je váš trávník pokryt mechem či plísní?

Mech, plevel a jiné nečistoty dokáží potrápit nejen trávník, ale i vás. Brání trávníku, aby se k němu dostaly nutné živiny, a navíc nepůsobí zrovna výstavním dojmem. Musíte být nemilosrdné a nečistot se zbavit. Jak to provést? Na větších zmechovatělých plochách použijte přípravky proti mechu. Na výběr máte z tekutého a krystalického přípravku nebo posypu. V případě, že je půda na těchto místech hodně kyselá, doplňte také dolomitický vápenec. Tyto přípravky jsou běžně v nabídce např. hobby marketu OBI.

Popis: Petr DvořákTip odborníka:

„Plochy trávníku, které jsou jen lehce napadeny plísní sněžnou, většinou po vyhrabání a provzdušnění na sluníčku zregenerují. Pokud se napadení týká větších ploch, musíte již ohniska ošetřit. Nejlépe funguje speciální přípravek na plíseň sněžnou,“ radí Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Přišel čas trávník pohnojit

obi5Už máte odstraněny veškeré škodlivé nečistoty a provedenou vertikutaci? Gratulace, to nejhorší už je za vámi. Nyní již zbývá trávník pohnojit. Používají se speciální trávníková hnojiva s vysokým obsahem dusíku, aby byla regenerace maximálně podpořena. Chcete maximálně chránit životní prostředí? Na trhu se vyskytují speciální hnojiva s dlouhodobým účinkem, která mohou působit i dva až tři měsíce. Tím dochází k minimálnímu zatěžování životního prostředí, jelikož živiny nezpůsobují prudký nárazový růst, ale do trávníku se uvolňují postupně. Po provedení hnojení se trávník musí vždy zavlažit.

obi6V čem můžete při hnojení udělat chybu a čemu se raději vyhnout? Nejčastější chybou zahrádkářů bývají dva extrémní přístupy ke hnojení. Pokud budete hnojit nadměrně, nezpracované hnojivo se bude vyplavovat do nižších vrstev půdy a podporovat růst plevele nebo naopak trávník spálit. Při nedostatečném hnojení trávník nebude mít žádné živiny a vůbec nevyroste. Ani jedno byste určitě nechtěli a radou nad zlato v tomto případě je střídmost.  

Máte vlastní tipy jak se starat o trávník před nadcházejícím jarem? Pyšníte se trávníkem jako na anglickém hrabství nebo jste přišly na to, kde jste dělaly chybu? Přejeme hodně trpělivosti a úspěchů! Určitě budete mít brzy na zahradě krásně zelený koberec i vy.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama