Ne a ne otěhotnět

Někdy se zkrátka otěhotnět přirozenou cestou nedaří. Ať už za problémy stojí vrozené predispozice vaše nebo vašeho partnera, příliš mnoho stresu nebo onemocnění typu endometriózy, potížím čelí každý pátý pár. Pokud stav přetrvává, bude vám pravděpodobně nabídnuta cesta umělého oplodnění.

V dnešní době se už jedná o zákrok hrazený z veřejného pojištění. ALE. Pojišťovna běžně proplácí pouze první tři (ve specifických případech čtyři) pokusy do věku 39 let.

Úspěšnost jednoho cyklu je zhruba 11 % a celková úspěšnost programu dosahuje v ČR jen 30–35 %. Tři ani čtyři pokusy tedy zdaleka nemusí stačit a cena každého dalšího pokusu vyjde draho, zhruba na 50 000 Kč.

Některé pojišťovny tak už začaly přidávat do svých speciálních balíčků pojištění pro ženy i další pokusy, které proplácí až do věku 45 let.

62fe2a84eacfaobrazek.jpg
S opakováním se zvyšují šance. Díky správnému pojištění můžete získat finance pro více cyklů umělého oplodnění.

Rizikové břicho

Ani když už máte v břiše nového osadníka, nemusí jít všechno snadno. Když už lékaři vyhodnotí vaše těhotenství jako rizikové a raději si vás nechají pod drobnohledem v nemocnici, ze všeho nejméně chcete přemýšlet o dopadech hospitalizace na svou finanční situaci. I se všemi razítky na neschopence vám totiž náleží náhrada jen části vaší běžné mzdy.

I tady ale pomůže životní pojištění a připojištění pro případ hospitalizace. Pozor ale na pojistné podmínky! Pojištění byste si totiž měla sjednat s dostatečným předstihem před tím, než otěhotníte. Pojišťovny totiž stavují pro případ těhotenství čekací dobu minimálně na osm, ale některé i na dvanáct měsíců, a pro případ komplikovaného porodu obvykle na tři měsíce.

62fe2aa1b5917obrazek.jpg
Když je těhotenství rizikové, neznamená to, že skončí špatně. Vy ale budete trávit víc času na sledování, víc zmeškáte v práci a promítne se to i na vaší výplatní pásce.

Šestinedělí a co pak

Mateřská dovolená nemá s dovolenou společnou ani klid, ani proplácení celé výše platu. Pokud pracujete na živnostenský list, nedostanete mateřskou vůbec a budete muset vydržet na balík rodičovské. Správně nastavené životní pojištění vám však mateřskou nahradí. I tady ale platí, že pojistku musíte uzavřít celé měsíce před tím, než otěhotníte.

Některé pojišťovny vám dokáží extra pomoci v případě, že se vám narodí dvojčata, trojčata nebo ještě-vícerčata, nebo že se narodí dítě s vrozenou poruchou.

Životní pojištění je zároveň nástrojem, prostřednictvím kterého můžete své děti zajistit pro případ nečekaných událostí ve vašem nebo partnerově životě. Právě narození dítěte tak bývá velmi častým impulsem pro to je uzavřít. I v případě vaší dlouhodobé nemoci, invalidity nebo dokonce smrti tak zajistíte, že vaše dítě vyroste a dostuduje s dostatečnou životní úrovní.

62fe2abe560e8obrazek.jpg
Pojišťovna jako kmotr: postará se o vaše dítě, v případě, že vy nebudete moci. Aspoň finančně.

Správné nastavení životního pojištění je proto jednak důležité, a jednak poměrně složité. Nepouštějte se do něho sama a využijte zkušeností poradců, kteří se v této oblasti pohybují už dlouho. Poradci ze společnosti FinGO vám pomohou zadarmo.
 62fe2ad20d9d9obrazek.jpg