Budou mezi nimi například Petr Teplý z Vysoké školy ekonomické, předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Martin Kroh, předseda představenstva Asociace inspektorů nemovitostí Radim Mařík, hlavní ekonom a poradce předsedy představenstva skupiny DRFG Martin Slaný. Nebudou chybět ani zástupci Asociace českých stavebních spořitelen – předseda Jan Jeníček, místopředseda Pavel Jirák a tajemník Jiří Šedivý.
5d8385645e36aobrazek.png
Celou diskuzi budeme přenášet i na Žena-in.cz. Napadají vás nějaké otázky? Ptát se můžete v komentářích pod článkem. Každou vaši otázku experti zodpoví buď přímo v živém vysílání, nebo po jeho skončení u nás na webu.

Abychom za pět let neskončili na ulici – stavební spoření láká svou dostupností i podporou státu

Bydlet ve svém je totiž pro Čechy pořád velmi důležité. Podle prosincového průzkumu společnosti Ipsos jich v současnosti o vlastním bydlení uvažuje 16 %. Podmínky financování však nejsou tak příznivé, jako bývaly dříve, což budování domova komplikuje. Jako jedno z řešení složité bytové situace se nabízí třeba stavební spoření.

U málokterého finančního produktu podává stát svým občanům pomocnou ruku natolik, jako právě u stavebního spoření. Zákon účastníkům garantuje státní příspěvek 10 % z uspořené částky v příslušném kalendářním roce. „Nejvýše se může podpora od státu vyšplhat až na 2 000 korun ročně. Pokud si například klient stanoví, že za rok uspoří 15 000 korun, stát mu k tomu automaticky 15 stovek přidá. Za to si pořídí třeba nejlevnější plovoucí podlahu do menší místnosti nebo vyhřívaný žebřík do koupelny. To je bonus, který jinde nenajde,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.5d8385890f61fobrazek.png
Nejdůležitější podmínkou, kterou klient musí splnit, aby ke svým úsporám dostal státní podporu, je dodržení vázací lhůty. Ta podle zákona trvá šest let. Pokud spořitel nechce o příspěvky od státu přijít, nesmí během této doby s uloženými penězi na stavebku manipulovat.
 

Bleskově a bez zástavy nemovitosti

V čem dále při řešení bytové situace stavební spoření pomáhá? Usnadňuje život mladým lidem, kteří ještě neměli příležitost naspořit nějaké peníze a nevlastní majetek, kterým by ručili. Spořitelny totiž svým klientům umí půjčit částky i v řádech statisíců zpravidla bez zástavy. Pokud potřebují, dostanou úvěr prakticky hned po uzavření smlouvy.

Tuto nespornou výhodu využívají i ti, které třeba při renovaci střechy tlačí čas a potřebují finanční prostředky opravdu pohotově. Rychlost, s jakou můžou při zařizování bydlení peníze získat, jim tak složitou situaci významně usnadní.
5d8385c17a3f8obrazek.png
Další přednost stavebka spočívá v rozmanitosti jeho využití. Pomůže jak při koupi nebo přestavbě starého domu, tak při pořizování novostavby. Pokryje i služby architekta, správní poplatky při převodu nemovitosti, majetkové vypořádání po rozvodu, a dokonce uhradí i staré úvěry a půjčky, které si spořitel vzal na bydlení předtím.

Reklama