Dojemných vánočních příběhů si tady ještě užijete dost, tak se pobavte tím, jak se o svátcích cítí „Englishman in New York“.
 
Konec loňského roku jsem strávila na opačné polokouli, v jihoamerické Limě. Ne že bych tam byla prvně, znám toto prostředí dost důvěrně, ale s Valdiviezovic rodinou jsem se do té doby znala jen po internetu a připadali mi jako velice milí a otevření lidé. Proto jsem byla ráda, když mne pozvali na více než měsíc k sobě domů. Ovšem hned po příletu bylo jasné, že naše povahy a styly života jsou naprosto odlišné, a naprosto nekompatibilní.
 
První šok pro ně nastal při zjištění, že jsem ateista. Jakožto většina našeho národa. Následovalo slovní cvičení, při kterém jsem jim marně vysvětlovala, že i přes to všechno u nás existují kostely („A proč jste je nezbourali?“) i třeba jako hodnotné kulturní dědictví („To přece nikoho nezajímá!“) a vítané cíle turistů („Kdo by k vám jezdil???“). A že i u nás se slaví Vánoce. Dokonce dva dny, což byl šok pro ně takřka největší. No, v podstatě tři dny, kdyby se do toho započítal i Štědrý den... ale to už jsem neměla odvahu jim sdělit, protože vypadali, jako by se o ně pokoušela srdeční mrtvice. Nebyla jsem si jistá, jestli je tolik naštvalo to, že zneužíváme církevních svátků, nebo že oni musí už šestadvacátého pelášit zpátky do práce... tipovala jsem druhou variantu.

Vánoční detektivka - indicie: film
 
„My si dárky nedáváme, to je jen pro zbohatlé Američany,“ odfrknul si kamarád za souhlasného kývání zbytku famílie a postavil mě před dvě zásadní otázky. Co s vánočním dárky, které jsem táhla s sebou v kufru, a co dělat, když mi řekli, že jich bude o jednoho méně, než jich je doopravdy. „Přivezla jsem vám dárečky na uvítanou,“ sladce jsem zašveholila a přiběhla jsem s plnou náručí. Radši je rozdám hned, než zas dojde k dalšímu trapasu. „A co je pro koho?“ nedůvěřivě se zeptala kamarádova maminka. „Co se komu bude líbit,“ vyřkla jsem se zářivým úsměvem a naivně jsem myslela, že se tím vyhnu tomu problému s chybějícím dárkem. Žádná euforie ale nenastala. Obaly chvíli létaly vzduchem, pak se čas zastavil, a všichni se tou hromadou dárků znechuceně prohrabovali jako bezdomovec kontejnerem, aby si nakonec s otrávenými obličeji něco odnesli. Když jsem druhý den viděla v sudu s odpadkama sešlapanou plechovou dózu od vánočních sušenek, vyhozené sklo Bohemia, cédéčka s vánočními koledami a především roztrhanou, pro mě nádhernou, knihu o židovské Praze za 1500 Kč, byla jsem tentokrát zralá na srdeční mrtvici já. Nezachránil mě ani k snídani nakrájený, ručně malovaný perník s motivem Prahy a cukr Bridge rozpuštěný v limonádě, protože prý málo sladí a k ničemu se nehodí.
 
Štědrý večer nastal. Už jsem toho měla plné zuby. Ale to nebyl zdaleka konec.
 
Přesně o půlnoci mezi 24. a 25. prosincem se večeří krocan s rýží. Té rýže bylo doma dost, ale krocan chyběl a já dostala za úkol dojet ho s kamarádem zakoupit. Ovšem tam se krocani kupují stejně jako tady ryby. Na ulici stojí babča s ohrádkou, v ní má hejno živých ptáků, vy si ukážete na jednoho... no a ona ho... ehm...  Když jsem to viděla, bylo mi jasné, že tohle JÁ absolvovat nemůžu. Dokážu pochopit, že jíst se musí, ale dívat se na umírající zvíře a ještě být tím, kdo rozhodne o konkrétní oběti, je tedy nad mé síly. Vymyslela jsem zákeřný sabotující plán pro záchranu ptáků i sebe. Pedro řídil a já hlásila ceny uvedené u ohrádek. Samozřejmě patřičně nadsazené oproti skutečnosti. „No to je drahý! Jedeme dál!“ rozčiloval se Pedro, a tak jsme strávili skoro celý den, než jsme k večeru ze zoufalství koupili v supermarketu ptáka mraženého. Ten do půlnoční večeře rozmrznout nestačil, a tak jsme čekali a krátili si čas poslechem zpěváka Rafaela. Představte si něco jako Karla Gotta, ale asi stokrát žoviálnějšího a přeslazenějšího. Myslela jsem, že si dobrovolně propíchnu ušní bubínky. „Tak si zatím rozdáme dárky!“ navrhnul v půlnoci Pedrův bratr, čímž mě dostal do dalších rozpaků, protože já už pro ně neměla ani prázdnou ponožku, a všichni se vrhnuli do svých pokojů a začali ven vynášet ozdobené krabice. Samozřejmě, že dárky se i u nich rozdávají stejně jako u nás, a jen já tam stála s prázdnýma rukama. Tentokrát mi na mysl přišlo i vypíchnutí očí, abych se jejich ublížené pohledy nemusela dívat. 
 
Ten zatracený pták nebyl pořád k jídlu, čímž se mi pomstil nejvíc. Při dalším nekonečném čekání za Rafaelova sladkobolného úpění, šustění vánočního papíru a odpalování rachejtlí z oken domu přišla Pedrova sestra oznámit, že krocan ještě nebude, „protože je těžký jako Mája“. Ve mne by se krve nedořezal. Moje slovanská postava byla pro ně nepochopitelná, ale tohle sdělení mi přesto připadalo jako nejhnusnější vánoční dárek v životě. A začala nová vánoční hra „Kolik váží Mája?“ Soutežící G. tipovala 76 kilogramů. Soutěžící P. tipoval okolo 90. Soutěžící N. radši netipovala, jen na mě zírala s otevřenou pusou plnou zubních kazů. Soutěžící L. rozchechtaně ječela na celý blok „TŘISTAAAAA!“. Chtěla jsem se zabít. Při žvýkání suchého, už dopečeného krocana jsem prudce litovala, že jsem opovrhla zasněženými svátky v rodné kotlině.
 
Když se o pár dnů později ptal letištní úředník při odbavení, zda mám nadváhu, odpověděla jsem, že podle posledního zjištění asi 230 kilo. Když se na mě podezřele podíval, radši jsem mu vysvětlila, že ta podivná rodinka, co stojí za zátarasy, mě v moři málem tahala zpátky do vody. Spiklenecky se na mě podíval a zašeptal: „Napíšu vám okénko a dezert navíc!“ A vážně jsem oboje dostala.
 
„Přijeď zas,“ volali na mě přes půl haly. „Jasně,“ zamávala jsem jim a koukala zmizet v davu. Jasně. To víte, že zas přijedu. Hned další Vánoce, hehe. :-))
 
Majucha


Za nádherný příspěvek přidělujeme 1000 bodů do VVS.
Reklama