E-mailová schránka. Dalo by se říct, že téměř všechny důležité pracovní úkoly a pokyny k nám proudí většinou tímto síťovým kanálem. A to téměř 24 hodin denně. Navíc ne vždy jde jen o věci, které jsou pro nás důležité či přínosné. Není divu, že nám jde z toho mnohdy hlava kolem a stěžujeme si, o kolik času přicházíme kvůli internetu.

E-mail používáme v práci i soukromě. Často vlastníme několik adres, protože z té firemní se opravdu nedoporučuje vyřizovat si své osobní záležitosti. A tak se připojujeme, komunikujeme a neúprosně přicházíme o další a další minuty, které v konečném součtu mohou dát i hodiny denně.

Jak dostat svůj drahocenný čas opět pod kontrolu? 

  1. Na vyřizování e-mailů si I V ZAMĚSTNÁNÍ stanovte předem daný čas – nanejvýš dvakrát až třikrát za den (plus pak zřejmě ještě večer mrknout do té soukromé pošty).
  2. Vypněte si zvukový signál o příchozí poště. V podstatě je ještě lepší, když na počítači úplně zavřete okno s poštou, abyste nešilhali dolů, zda se na liště neobjevila obálka. Stejně tak se v takovém případě lépe odolává pokušení „podvádět“ a do pošty nahlédnout mimo stanovený plán. Známe ono „jen v rychlosti mrknu, zda tam není něco důležitého“. A je z toho třeba i dvacet ztracených minut…
  3. Naučte své kolegy (i nadřízené), že nejste na e-mailu nonstop. Je to koneckonců pro dobro věci (uděláte víc své práce) a každý osvícený šéf to pochopí a uvítá. A když je něco urgentního, máme tu přece stále starý dobrý telefon (i když v novém kabátku).
  4. Nevybavujte se s kolegy přes email, pokud o tom nepotřebujete mít „písemný“ důkaz. Není nic horšího než odpovídat během deseti a více minut na prakticky stále stejnou věc. Nebo jen sledovat dobráky, kteří vás dávají kvůli každé blbosti do kopie. Vše urychlíte, když přestanete sepisovat romány (nebo na ně reagovat) a vyřídíte to pěkně jako za starých časů – živou domluvou tváří v tvář. A pak už jen stačí dát do jednoho e-mailu v bodech výsledek ústního jednání.
  5. Odborníci vůbec doporučují vstát a řešit co nejvíce věcí mimo počítač. Nejen že si ulevíte od zbytečného psaní, ale uděláte i něco pro své zdraví. Ustavičné sezení bez přestávky prý škodí našemu zdraví téměř jako kouření cigaret.
  6. Nezapínejte ráno počítač doma před odchodem do práce, pokud to vyloženě není nutné a nevyžaduje to vaše pracovní náplň. Srkat horkou kávu u čtení e-mailů a drobit si rohlík do klávesnice je příšerný zlozvyk, kterého se těžko budete zbavovat. Je to jako droga. A že by to ušetřilo čas, se říct nedá. Spíš si budete postupně likvidovat své nervy.
  7. Dodržujte zásadu, že během dovolené a o víkendu se k pracovní poště nepřipojuje. Samozřejmě je zde opět nutné zohlednit speciální pracovní podmínky, ale pro většinu obvyklých profesí zkrátka není nutné, abyste se takto okrádali své drahocenné volno a zanášeli hlavu myšlenkami na problémy v práci.
  8. Nenechte se také zatáhnout do přeposílání různých řetězových e-mailů, které tak milují někteří lidé, jež mají evidentně spousta volného času a o to méně zdravého rozumu. Stejně tak je dobré eliminovat prohlížení rozličných videí a fotografií roztomilých zvířátek. Jedna, dvě fotky koťátek jistě potěší a zpříjemní den, ale když vám přijde mega balík, jenž někdo přeposlal jedním kliknutím, promyslete, zda není lepší vstát a zahledět se na těch pět minut z okna.

Tak hezký den plný jen příjemných a krátkých smysluplných zpráv ve vaší e-mailové schránce

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama