Známe je určitě všechny. Vždy upravené, oblečené podle poslední módy, perfektně nalíčené, jako by právě vyšly z kosmetického salonu. Možná po nich loupneme lehce závistivým pohledem a přehodíme si těžkou tašku s nákupem na druhé rameno, abychom pokračovaly v našem každodenním maratonu.

Kdo jsou tyto tajemné bytosti, které vypadají, že žijí zcela mimo realitu nás, pracujících žen a matek?

  • Nikam nespěchají, nic si neodpírají, posedávají na kafem v ceně vašeho oběda, „obtěžkány“ jsou tak maximálně decentními taštičkami módních značek. Doprovod jim občas dělají jejich sponzoři, ehm, totiž partneři.

Jednu takovou jsme odchytili a možná vás překvapí, že až tak sladký život to mnohdy není. Ale samozřejmě podle jednoho případu nelze soudit vše ostatní. Příběh paní Evy však napovídá, že skutečně nemusí být všechno zlato, co se třpytí. Anebo možná někdy je, ale i tak jejich majitelkám zbudou často jen oči pro pláč, samozřejmě ve chvílích, kdy je nikdo nevidí.

zlata

Paní Eva prý nikdy nebyla žádnou femme fatale. První vážnou známost měla vlastně až po svém nástupu do práce, a ta se stala zároveň také poslední, aspoň doposud. Mladé a snaživé dívky si totiž všiml sám generální ředitel firmy, kam Eva nastoupila, a netrvalo dlouho a z románku byl pořádný román.

Ano, můj život by byl skutečně na román, protože si myslím, že by ženy měly vědět, jaká je odvrácená část toho luxusního života, o kterém jsem samozřejmě také tak trochu snila,“ říká hořce žena, které se splnil možná sen většiny sekretářek - za svého bohatého šéfa se totiž velmi rychle vdala.

Na rozdíl od většiny tzv. zlatokopek, které se po svatbě vzdávají jakékoliv pracovní činnosti, Eva dál pokračovala v práci v manželově firmě. Samozřejmě to nebyla žádná velká dřina, její původní povinnosti převzala starší zkušená dáma, ale i tak nepatřila k těm ženám, které se ve své zlaté kleci začínají po pár týdnech nudit.

Vlastně v očích mnohým kolegů jsem měla naprosto fantastický život,“ vzpomíná mladá na počátky svého manželství žena, které se ovšem všechny iluze o harmonickém životě rozplynuly po narození dětí. „Nejdřív jsem měla rizikové těhotenství, pak se starala o dvojčata, což nebyla žádná procházka růžovým sadem, zvlášť když jsme bydleli v manželově vile na opouštěném místě a já byla na vše úplně sama,“ vykresluje první trhliny v jejím báječném zlatém životě.

Až příliš pozdě si totiž uvědomila, že sice nemusí řešit žádné existenční problémy, ale je úplně odtržena od okolního světa. „Dokud jsem pracovala v manželově firmě, nějak jsem si neuvědomovala, jak je náš společný domov na samotě - ráno jsme jezdili do práce, vraceli se většinou až večer po večeři, víkendy byly ve znamení pracovních výjezdů, nebo romantických výletů. Ten dům jsem vlastně pořádně ani neznala,“ přiznává Eva, která byla šokována tím, že je najednou připoutána 24 hodin denně na samotě u lesa.

Manžel navíc nesnášel, když přišly jakékoliv návštěvy - ať už se jednalo o příbuzné nebo přátelé, ztropil vždy neskutečnou scénu a uzavřel se na dlouhé dny do sebe, takže Eva postupně od podobných pokusů o začlenění do nějakého kolektivu opustila. „Říkal, že jsem jeho žena a mám se postarat o náš domov a že sem nemám nikoho dalšího tahat. Jen tak že prokážu, že jsem hodna toho být jeho ženou,“ tlumočí dnes s ironií manželova slova žena, která uvažuje o tom, že sebere děti a odstěhuje se, i když vlastně neví kam. Nemá nic svého a také manželská smlouva je postavena velmi nevýhodně.

A to nemluvím o tom, že má manžel na své straně velmi schopné firemní právníky, které by mě na jeho povel byli schopni připravit snad i o duši. Však mi také nejednou zdůraznil, že bych bez něho skončila někde na chodníku,“ cituje manželova slova se slzami v očích Eva.

A proč že jsme na začátku článku zmiňovali ty dámy, které vypadají jak z titulních stránek módních časopisů? Protože také Eva jednou za čas vyjede z jejich zakletého zámku, jak sama říká, do města. Manžel jí dopřeje kadeřníka, kosmetiku, obejdou pár obchodů, utratí dost peněz a pak se vrací každý k svému. On k milované firmě, ona do nenáviděného domu, kde tráví většinu času přemýšlením o tom, kde se stala chyba... A jestli jí ten pokus o útěk ze zlaté klece stojí za to.

Přečtěte si také:

Reklama