Požádali jsme proto urologa, MUDr. Jiřího Musila, aby nám dal odpověď na tuto problematiku
60c208056ba3am1.jpg

Záněty močového měchýře se u žen často vracejí a toto onemocnění bohužel snižuje významně kvalitu jejich života. Je to z anatomických důvodů, protože ženská močová trubice je krátká 2-4 cm a její ústí je v blízkosti konečníku. Proto se střevní bakterie, zejména Escherichia coli, snadno dostanou do močového měchýře. Péče o chronický zánět močového měchýře musí být vždy komplexní a měl by ji vést urolog. Nejdříve je nutné provést komplexní urologické vyšetření, aby se vyloučily různé rizikové faktory, které opakování zánětu napomáhají. Tj. např. zúžená močová trubice, konkrementy v močovém měchýři nebo ledvinách, různé vývojové vady, apod. Provádí se také samozřejmě vyšetření moči a krve.

Pokud se zánět měchýře opakuje, bývá již postižena sliznice močového měchýře působením bakterií. Její normálně hladký povrch je narušený bakteriálními toxiny, protože bakterie se snaží na sliznici uchytit a množit se zde a vzniká tak opakovaný zánět. Sliznice má regenerační schopnosti, ale záleží na tom, jak dlouho již chronický zánět probíhá a také na celkovém zdravotním stavu a věku pacientky. Tuto regeneraci je potřeba u většiny pacientek podpořit, aby se zabránilo opakování zánětu. Lékař ev. rozhodne o dlouhodobém užívání antibakteriálních léků nebo přípravků na podporu imunity. Antibiotika jsou při zánětu nezbytná, ale neovlivní regeneraci sliznice. Proto často doporučuji také doplňky stravy jako součást celkové péče na podporu normálního stavu sliznice močového měchýře. Nejlepší zkušenosti mám s ProfiUro Infekt FORTE a ProfiUro Infekt Chronic.
uro.jpgVelmi důležitá jsou rovněž režimová opatření, např. návštěva koupelny nejenom po sexu, ale zejména před ním, pravidelná mikce, dostatečný přívod tekutin, posilování imunity otužováním a vitaminy apod. Vždy také doporučuji navštívit proktologa, aby vyšetřil oblast konečníku, protože ev. hemeroidy nebo trhlinky v této oblasti mohou být zdrojem zvýšeného výskytu střevních bakterií, které je nutno eliminovat.

Na otázky odpovídal MUDr. Jiří Musil

Vršovická zdravotní a.s. www.urogyn.cz
60c2082d1cf49obrazek.jpg