Určitě to znáte, pokud jste rodič. Kolikrát jste raději vyhli odmítnutí a dítěti dovolili koupit hračku, než abyste museli být součástí scény, kterou vaše dítě předvede? 

636cbeef7f59fobrazek.png
Foto: Shutterstock

„Já to znám moc dobře. Bohužel jsem od útlého věku mého dítěte nebyla dostatečně rázná a teď se moje NE setkává s jasným odmítáním. Když to zkusím, můj tříletý syn dokáže udělat takovou scénu, kdy se válí v obchodě po zemi a nikdo s ním nehne. Ostatní se na mě pak koukají jako na neschopnou matku, která si neuměla vychovat dítě, nebo která mu ubližuje a měli by na ni zavolat sociálku,” svěřuje se Valerie.

K tématu říkání NE dítěti se vyjádřila dětská psycholožka Mgr. Kamila Ryšánková na svém Instagramu.

„Je důležité počítat s tím, že emoce ze strany dítěte přijdou, ale přijdou i od vás. A čím menší dítě je, tím spíše bude zahlceno emocemi. Na vás v tuto chvíli je to ustát,” říká Mgr. Ryšánková.

„Ano, řekla jsem teď ne. Vidím, že se na mě fakt zlobíš… Jo, chtěl bys to. Já vím. Slyším, co mi říkáš.“ To je to, co byste dítěti měli v takové situaci říct. Rozhodně na něj nezvyšovat hlas a neklást ještě větší odpor. Spíš to přijmout.

Emoce jsou v pořádku. Je přirozené, že dítě nějak reaguje. Kdyby nám manžel řekl: „Ne. Tu další kabelku/boty/knihu si prostě nekoupíš!“ Tak to v nás taky nějaké emoce vyvolá a musíme je nějak zpracovat.

A někdy to samozřejmě tak jednoduše nejde a radši svolíme s koupí hračky v obchodě, protože na víc už nemáme sílu. Nebo je vidina dalšího obřího vzteku natolik nesnesitelná, že raději podáme dítěti k televizi košík se sladkostmi,” vysvětlujte psycholožka.

O čem to není: Není to o tom dítě schválně frustrovat a „házet mu klacky pod nohy“ a nastavovat přísná pravidla a očekávat jejich stoprocentní plnění bez nějaké emoční odezvy. A naopak to ani není o tom nikdy žádnou hranici nenastavit a nikdy to ne neříct (někdy i třeba ze strachu z emoční odezvy),” zakončuje Mgr. Kamila Ryšánková.

Podle webu Nevychova je také důležité dítěti říct, proč mu říkáme NE a vysvětlit mu to. Nevymýšlet si důvody, ale být upřímný. Například: „Nestrkej si tu pastelku do pusy, mohl by sis ublížit.”

Zdroj: Instagram @detska.psycholozka, Nevychova

Čtěte také:

Reklama