svatby-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

40. léta

Čtyřicátá léta minulého století byla sice ve znamení války a všeobecného zmatku, ale ani to nestálo v cestě lásce a lidé se brali. Sňatek dokonce uzavřelo tolik lidí, že po válce pak nastal takzvaný baby boom. Svatby ale často nebývaly tak formální, jako v minulém nebo naopak budoucím desetiletí. Stávalo se také, že ženich si zkrátka oblékl svůj nejlepší oblek a nevěsta své nejlepší šaty. Někdy si nevěsta ušila sama šaty nové, ale většinou takové, které by dál unosila. Hedvábí a satén byly během války v podstatě nedostupné, častěji se nosila krajka nebo tyl.

Svatební šaty

Svatební šaty tohoto desetiletí byly jednoduché, bez složitého vyšívání, korálků či perel a podobné denním šatům. S dlouhými vypasovanými rukávy, nebo krátkými nabíranými rukávky. Živůtek šatů byl taktéž vypasovaný, se srdíčkovým výstřihem. Jejich délka pak nejčastěji dosahovala země, někdy ale byla jen po kotníky. U nás nebyly výjimkou ani kostýmkové šaty, a ačkoli vévodila svatebním šatům v tomto desetiletí barva bílá, kostýmky se tomuto trendu vymykaly. Žádné velké výstřelky se ale nekonaly. Nejčastějším šperkem zdobícím krk nevěst byl bílý perlový náhrdelník.

40.-leta.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Účesy a líčení

V čem se ženy nemohly vyřádit na šatech, v tom se pak vyřádily na hlavě. Účesy a vlasové doplňky byly velkým trendem svateb ve čtyřicátkách. Nosily se dlouhé jednovrstvé síťové závoje, připevněné k malému kloboučku nebo jen k hlavě. Populární byla také čelenka ze sezónních květin, které ladily s velkou kyticí. Běžnými květinami byly růžové nebo bílé karafiáty, gladioly a růže. Líčení nevěst působilo velice žensky a odráželo trendy tehdejší doby, tedy tmavě zvýrazněné obočí do oblouku, tmavé oční linky a rudou rtěnku. Korespondovalo s vlasy, které byly natočeny v jemné lokny a jejichž délka byla většinou o ramena.

40-leta.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

50. léta

Zde přichází slibovaný baby boom, je po válce, zejména na západě se zvyšuje ekonomická úroveň a také módní průmysl je v plném rozkvětu. Otevírají se nové módní salony, vznikají světoznámé a proslulé značky. Ženy se o sebe starají a této péči věnují nemálo času. S novými trendy v oblékání a líčení samozřejmě ruku v ruce přicházely i nové trendy svatebních šatů. Pokud by se tyto trendy daly promítnout do jedné konkrétní podoby svatebních šatů, byly by to šaty Audrey Hepburn z roku 1954 od francouzského návrháře Pierre Balmaina, které se ihned staly naprosto ikonickými. Byly symbolem pro křehkou ženskost a eleganci.

Svatební šaty

Šaty v 50. letech obecně přály figuře přesýpacích hodin. Měly buď vypasované dlouhé sukně, doplněné krajkou, protkanou zlatou nebo stříbrnou nití a ozdobné živůtky, nebo naopak široké sukně pod kolena a živůtky jednoduché. Ramínka šaty sice postrádaly, nicméně na obřad měly nevěsty přes ramena hozené bolerko. Oblíbenými barvami byly stále (a vlastně doposud) bílá, smetanová či béžová. Šaty byly doplněny lodičkami na vysokém podpatku, které už jen podtrhly dlouhé a štíhlé ženské nohy.

Jistou skromnost si ovšem vyžadovaly obřady konané v kostele. Pro tuto příležitost nevěsty oblékaly šaty více zahalující, s rukávy končícími u zápěstí. Také výstřihy byly vyšší a sukně od pasu visela do áčkového tvaru. Takové šaty zvolila v roce 1956 také americká herečka a později kněžna Grace Kelly.

Účesy a líčení 

Účesy nevěst padesátých let byly vždy precizně provedené a uhlazené a to i přes to, že se nejednalo o žádné složitosti. Častými doplňky byly též květinové čelenky nebo dlouhé závoje. Velice trendy byl ale také malý klobouček s krátkým závojem do půlky čela, doplněný například stejně síťovanými rukavičkami. Jako v každé době se v něm promítalo to, co bylo zrovna v kurzu. A padesátá léta byla známá především výraznými černými linkami a umělými řasami, které budily dojem kočičího pohledu.

64241b9455bb050liceni.jpgZdroj foto: Shutterstock 

 
 Zdroj info: vintagedancer 1, 2svatebniblog 1, 2womanonlyhbhistory, instagram@harpersbazaarmx, instagram@bridestodayin, pinterest/truebride, wikipedie 

Čtěte také: