Manžel Martin nevynechá žádnou příležitost, aby nevytáčel kolegu Fanouše. Fanouš je veselá kopa, a jeho nevymáchaná huba už mu mnohokrát pěkně zavařila. Ale díky tomu, že má na všechno odpověď a vždy z něho vypadne trefná hláška, je v té jejich zednické partě oblíben. Má ale malou vadu. Je závistivej.

Martin při svačině vyprávěl, jak dcera vyhrála balík kosmetiky. „To si děláš prdel, né? Už zase? Vždyť nedávno jí přišlo CD." protáhl hubu Fanouš. Ty Fáno, že ty závidíš?" rejpnul si kolega. Co bych záviděl? Těch pár patlátek?" skřípal zubama Fána.
Já to říkám taky. Prosím tě, co to je dneska, kosmetika za 2000 Kč?" zahučel Martin s plnou pusou salámu. Za dva litry? To je nespravedlivý. Proč máte pořád něco vyhrávat jenom vy?" reptal Fanouš.

A to si představ, že jsem poslal soutěž o víkend pro dva. Já cejtim v kostech, že je můj", ponoukal Fandu Martin.
No to určitě!! Oni vylosujou zrovna tebe, křupana z vesnice, abys jim zválel pelech někde v nóbl hotelu," chechtal se Fanda. Klidně se s tebou vsadím, že ten víkend nevyhraješ. O co chceš?" dorážel Fanda
Já ti říkám, že ten víkend vyhraju. Tak proč bych se měl sázet?" dráždil ho dál Martin. To už se ale do toho dali i chlapi, a ať se tedy spolu vsadí. Martin couvnout nemohl, to by s nima nevydržel.
Sázka zněla: Pokud Martin vyhraje onen víkend, Fanouš bude celý den na stavbě pracovat jenom ve slipech, přilbě a botách, všem chlapům udělá svačinu a bude je s pokorou obsluhovat. Pokud Martin víkend nevyhraje, bude muset Fandově babičce poštípat hromadu dřeva. Za jediný den. Plácli si.

Martin přijel domů bez nálady a vyprávěl o té jejich sázce. Nevím, co mě pobavilo víc, ale oběma jsem to přála.
Jak šel čas, nervozita se stupňovala. Nadešel den, kdy mělo být doručeno oznámení o výhře. Martin telefonoval snad každou půlhodinku, jestli už chodila pošťačka. V 11.15 jsem volala já jemu. Pošta je ve schránce, ale jeho očekávaná výhra nikde.

V práci nastal povyk. Fanda si mnul ruce, jak se šikovně vyvlékl z takové otročiny, jakou štípání dřeva je, chlapi se na Martina šklebili a přáli mu hezky strávené odpoledne a Martin měl na sebe vztek. Sázka je sázka, a tak odpoledne popadl sekeru a vydal se k babičce poštípat hromádku" dříví na zimu. Při pohledu na horu špalků se o něho pokoušel infarkt. Chlapi si posedali jako diváci okolo a Martin za vydatného povzbuzování připravil babičce topení alespoň na tři zimy.

Večer padl do postele a v pozici mrtvoly vydržel spát celou noc. Ráno cítil každý sval a na rukou měl puchýře obřích rozměrů. Do práce se odplazil jenom silou vůle.
Když jsem ten den otevírala schránku, vypadl na mě dopis s hlavičkou časopisu, ve kterém Martin soutěžil.
Po přečtení dopisu jsem měla nohy křížem, abych smíchy nepustila moč i trus. Martin ten víkend opravdu vyhrál.

Sedla jsem na kolo a uháněla na stavbu. Chlapi na mě zírali, co tam dělám. Když jsem jim přečetla oznámení o výhře, vypukla mela. První se ozvala Fandova tetička závist a s ní nevěřící výkřik Jak to, že jsi to vyhrál zase ty? Není ti to trapný?" Není, Fáno, není. Ale aby nebylo trapně tobě, až tu budeš zítra běhat ve slipech. To víš, sázka je sázka." Fanouš zesinal, krev mu zmizela z obličeje a koktal: „Zítra né, kluci, to tu bude ta komise a všechno vedení firmy. Přeci tu nemůžu bloumat nahej." Ale můžeš. Já taky musel tvoji babičku zaopatřit na zimu," chechtal se Martin.

A tak druhý den nastoupil Fána šichtu v předem určeném oděvu. Pracáky, apartní slipečky a ochranná přilba mu ohromě slušely. Komise nevěřícně zírala, vedení firmy nechápavě kroutilo hlavami a zájezd Japonců mířící na nedaleký hrádek nestačil mačkat spouště fotoaparátů. Svačinu si chlapi vysloveně užili a při pohledu na Fánovu husí kůži trousili poznámky, že tohle ho snad ze závisti vyléčí.

Řekla bych, že ze sázení to vyléčilo oba. Fanouškova strip směna baví zedníky i na vzdálených stavbách ještě dnes, protože jeho fotka se objevila v regionálních novinách u příležitosti přebírání stavby. A Martin? Toho bolel každičký sval a kloub ještě hodně dlouho.

kominice
Milá kominice,
děkujeme za úžasný příběh a posíláme dárek.
A aby měl Fanda ještě větší vztek, posíláme Martinovi Shower gel pro muže Fa sport
Reklama