Odpověď je jednoduchá: skvěle. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit na lyže (protože zima ještě určitě neskončila), oblast Dachsteinu doporučuju. Není to od nás daleko a svou sjezdovku si tam najde každý včetně dětí.

Dachstein je pohoří v rakouských Alpách, ležící jihovýchodně od Salzburku, má plochu 900 km² a jeho nejvyšším vrcholem je Hoher Dachstein (3 004 m). Je oblíbený nejen mezi lyžaři, své výpravy sem podnikají také horolezci a vysokohorští turisté. My jsme si pro lyžování vybrali oblast Dachstein West a lyžovali jsme v nejvyšší poloze 1620 m. n. m.

dach

Krásný pohled, že?

Dachstein bych doporučila hlavně proto, že je od nás poměrně blízko, jen kolem 400 kilometrů, takže při dobrých podmínkách na silnicích tam budete asi za 5, 5 hodiny. To vydrží i menší děti. Cesty existují dvě: můžete jet přes Plzeň, Rozvadov, Mnichov a Salzburk, nebo přes České Budějovice, Linz a Salzburk. První cesta je delší (z Prahy 570 km), ale po dálnici, druhá kratší (410 km) a dálnice je až v Rakousku. My jsme si vybrali kratší cestu na jih, protože u Mnichova bývají často kolony a cesta se pak prodlužuje. A měli jsme štěstí - jízda byla plynulá, tedy až na začátek v Čechách, kde ležel na silnicích sníh.

Ubytovali jsme se v městečku Annaberg, a to přímo na sjezdovce v dřevěných chatách, kterým tam říkají chalety Alpendorf. A bylo to opravdu pohodlné. Každé ráno jsme před chatou nasadili lyžáky a s lyžemi na ramenou jsme došli jen asi 100 metrů ke sjezdovce, odpoledne po lyžování jsme dojeli až před barák. Bylo úžasné, že jsme nemuseli nikam jezdit autem.

dach

Tady jsme bydleli, pár metrů od sjezdovky.

Sjezdovek, lanovek a vleků bylo na výběr hodně. Sjezdovky byly upravené, jen po celonočním sněžení trochu méně. My jsme projeli čtyři hlavní střediska - Annaberg, Zwieselalm, Gosau a Russbach. Sjezdovky jsou očíslované od 1 do 18, nejdelší má přes 4 kilometry. A jsou různě náročné, na své si přijdou malé děti, které tu mají cvičné louky, malé vleky i mírné kopečky, i nejzkušenější lyžaři na černých sjezdovkách. Na ty jsem si netroufla. Když jsme přejížděli z údolí do údolí, orientovali jsme se podle značek a tabulí, a musím říct, že to bylo přehledné. Všude jsou k dispozici také malé mapy do kapsy. Vystřídali jsme i hodně lanovek a vleků, kotvy, dvou- i čtyřsedačky, vyhřívané zavírací sedačky pro šest lidí i uzavřené kabinky.

Co se týká jídla, nabízejí tam typické rakouské pokrmy jako špekový vídeňský knedlík, pečenou bramboru s tvarohem, vídeňský řízek, špecle nebo sladké knedlíky s mákem a vanilkovým krémem, ale také jiné - těstoviny, hranolky, klobásy nebo polívky. Jen pivo nám tam moc nechutnalo. Zato jsme vyzkoušeli nápoj zvaný Flying Hirsch, pojmenovaný podle rakouského lyžaře Marcela Hirschera, který se v Annabergu narodil. Na sjezdovkách tu má všude plakáty, dokonce si můžete vyzkoušet „jeho“ sjezd s měřením rychlosti a také slalom. To si naše děti oblíbily.

A jak to na Dachsteinu vypadá, si už můžete prohlédnout ve FOTOGALERII (20 snímků):

Reklama