burrata-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Začneme tím, co obě potraviny spojuje. V obou případech se jedná o oblíbené italské sýry s dlouhou historií. Ovšem historické kořeny sýru mozzarella sahají mnohem hlouběji. Mozzarella se vyrábí v Kampánii, což je kraj v jižní Itálii, přibližně od 12. století. Originální mozzarella se vyráběla z buvolího mléka, a to konkrétně od buvolů chovaných právě v Kampánii. Dnes je běžně vyráběná také z kravského mléka a správně se nazývá Fior di latte neboli „mléčný květ“. K dostání jsou v obchodech ale také mozzarelly, které jsou vyráběné ze směsi mléka buvolího a kravského.

Na první pohled se burrata od mozzarelly nijak zvlášť neliší. Jedná se o oválný bílý bochánek, který je však po rozkrojení výrazně měkčí a tekutější. Také jeho chuť je oproti mozzarelle smetanovější a máslovější. Však burrata také v překladu znamená „máslová“. Počátek výroby sýru burrata se datuje někdy kolem roku 1900, ovšem za jejím „znovuobjevením“ stojí rok 1956, Lorenzo Bianchino a nepřízeň tehdejšího počasí v Itálii. Silné sněžení znesnadnilo tento rok rozvážení mléka a mléčných výrobků. Sýrař Bianchino tedy vytvořil obal – váček, aby v něm uchoval smetanu s kousky mozzarelly. Vnitřní krémová a jemná náplň se nazývá stracciatella, stejně jako známá italská zmrzlina či polévka, a to z jednoho jediného důvodu – stracciato znamená v překladu „roztrhaný“. Díky tomuto „vnitřku“ je burrata také kaloričtější nežli mozzarella. Burrata je nyní typickým produktem regionu Apulia na jihu Itálie.

Mozzarella se typicky podává na pizze nebo jako součást salátu Caprese, který dále tvoří rajčátka, bazalka a olivový olej. Burrata se zase podává s čerstvým zeleninovým salátem, bílým pečivem a olivovým olejem.

caprese-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zdroj info: lacucinaitalianathekitchnbidfoodapetitonline, wikipedia