A je tu zase na dosah léto. Čas, kdy více než kdy jindy rádi opouštíme své domovy. A razíme na chaty a chalupy. Nebo do útulného hotýlku někde v horách. Odvážlivci se stěhují pod stany nebo dokonce pod širák… Každému co jeho jest.

 

Jenže my, kteří máme doma kočičí spolubydlící, máme malý problém… Kam s ní???

 

V první řadě záleží na tom, na jak dlouho opouštíme domov…. Řekněme, že jedeme na dovolenou…

Možností máme několik:

 

-          necháme kočku doma a zajistíme někoho známého, kdo bude ochoten jednou denně přijít vyčistit záchůdek a nakrmit ji. Případně jí chvilku dělat společnost. V zahraničí dokonce existují tzv. „catsitter“, což jsou takoví „páníčci na hlídání“. Kdoví, jestli by se to u nás taky ujalo?

-          odložíme kočku do kočičího hotelu. Nabídka je pestrá, ale pro kočku je to pořád změna prostředí doprovázená navíc ještě změnou osob. Ze všech možností asi nejhorší, řekla bych.

-          Přestěhujeme kočku do domácnosti někoho známého, ubytujeme ji u příbuzných či známých. Dotyčné osoby by měla kočka znát, pak se to pro ni může stát i vítaným zpestřením života.

-          Poslední možnost – můžeme kočku vzít s sebou, pokud to tedy podmínky dovolují. Dokonce jsem zažila i hotel v Beskydech, kde umožňovali ubytování koček – chtěli ovšem 500,- Kč za den a noc kočičího příplatku.

 

Mít kočku a jet na dovolenou působí někdy nemalé problémy a tak by mě zajímalo, jak to řešíte vy?

 

 

Některé Kočky ovládly své spolubydlící natolik, že je přemluvili k tzv. „letnění“.

 

Jedná se o sbalení si pár švestek, nastoupení do přepravky a odjezdu kamsi do přírody. Zpravidla se jedná o nějakou chatu či jiné útulné místo, kde může Kočka zažít to, co doma většinou ne.

 

 

A já vám povím, že znám odvážné jedince, kteří letní kočky úplně naostro, tedy úplně volně a s volným pohybem po přírodě. Kočku vypustí, ona si pochodí blízké okolí, pak na ni před odjezdem spořádaně počkají. Kočka si nastoupí a jede se zpátky mezi čtyři stěny…..

 

To mě zaujalo opravdu hodně, protože naše Kočka by tohle patrně nezvládla. Je schopna odplachtit ze sedmého patra za holubem a občas mám pocit, že pud sebezáchovy jí nic neříká. A představa, že ji vypustím někde v lesích a ona se mi po průzkumu okolí vrátí… ne ne. To si myslím, že bych její modrý huňatý ocas viděla někde za keřem patrně naposledy. V rámci zaujetí průzkumem okolí by zcela stoprocentně byla schopná se ztratit.

 

Ať už chcete letnit doma nebo na chatě a příčí se vám myšlenka volného pobíhání po okolních vsích, pak máte na výběr:

 

-          zasíťovat veškerá okna a nechat kočku pobíhat jen po chatě či chalupě. Vynalézavější jedinci můžou stvořit vkusnou prostornou venkovní voliéru. Úplně ideální stav pro divočejší plemena typu ocicat.

-          nebo můžete dům obehnat plotem nebo zdí vysokou min. 2,30 metru (to prý ani dobře živená svižná ruská kočka nepřekoná) a nejlépe bude, když vytvoříte toto ohrazení ohnuté směrem dovnitř. Kočka pak má znemožněný výskok nahoru. I takhle praktický plot ale může vypadat vkusně.

 

Každopádně pokud má kočka takovýto styk s volnou přírodou, pak musíte pamatovat na vyšší zdravotní rizika a možnost nákazy. Pravidelně kontrolujte, jestli kočka nemá klíště a pamatujte na odčervování, které se pak provádí 1x za 3 měsíce.

 

Jak vůbec letnit kočku?

Myslíte, že pobyt  ve volné přírodě je pro kočku jiný, snad i přirozenější…?

A vypustit kočku jen tak, to určitě ne… Co vy a letnění?

 

 

Foto: ruské kočky z chovatelské stanice Kníže Miškin - www.ruskamodra.wz.cz

Reklama