Zlomené srdce není jen nějaká fráze. Zlomené srdce je opravdová diagnóza. Podle vědců se lidé, kteří jsou pod silným emočním tlakem z důvodů ztráty milované osoby nebo rozchodu, mohou způsobit dokonce až srdeční zástavu, jinými slovy jim může doslova puknout srdce. Jak takové srdce léčit? Jak se postupně zbavovat vnitřní bolesti?

heart

„Zlomil mi srdce“, věta, kterou jsem já sama použila během svého randícího maratonu hned několikrát. A stejně často jsem pravděpodobně ta srdce lámala já sama. Ale teprve v listopadu 2015 jsem si uvědomila, co to opravdu znamená. V životě jsou situace, které neovlivníme, ani kdybychom sebevíce chtěly. Přicházíme o ty nejmilovanější v momentech, které jsou ty nejhorší. A možná, že teď budu znít jako patetický páníček, který se citově příliš uvázal na zvíře, ale to moje srdce tehdy zlomila právě smrt mého psa Arise. Aris byl to nejlepší stvoření, které jsem si kdy mohla přát, byl to můj parťák, společník, spřízněná duše a pes, který mi dal moře lásky. Té nekonečné, čisté a nekomplikované. Byl vlastně jako moje dítě a já se k němu podle toho také chovala. Jenže měl nemocné srdce a netrvalo to ani půl roku od stanovení diagnózy a zemřel. Nebudu vám popisovat to, co si pro mě tehdy 9. listopadu, život připravil. Tenkrát jsem ale poprvé cítila, jak srdce puká, jak bolí celé tělo a každičká buňka uvnitř. Dodnes mě při vzpomínce na něj zabolí a mám pocit, že jsem přišla o kousek sebe. Takhle moc to bolí. Takhle vypadá to moje zlomené srdce...

Sám sobě lékařem

Dostanete-li se do podobně psychicky náročných situací, tělo začne vylučovat hormon adrenalin, který pomáhá tělu bránit se nebo „utéct“. Srdce začne pracovat na plné obrátky, oslabí se vám imunita, mohou vám klidně začít padat vlasy a lámat se nehty. Stres, který jde s takovými životními momenty ruku v ruce, se podepíše na celém vašem zdraví. Jak si zlomené srdce léčit?

  • Nejste v tom sama. Nejste jediná, které se stalo to, co vám. Uvědomte si to.
  • Nic v sobě nedržte a dejte průchod emocím. Chcete plakat? Plačte.
  • Na bolest neexistuje časový plán. Nikde není psáno, že byste se měly vzpamatovat třeba do půl roku. Je jen na vás a vašem tělu, jak se s tím popere.
  • ...podstatné je, že se naučíte pustit tu bolest, kterou si s sebou nosíte. Přečtěte si Dalajlamovu kočku a umění příst.
  • Pokud si nevíte rady, poraďte se s terapeutem nebo psychologem. To není ostuda, ale cesta k uzdravení.
  • Spěte a dobře jezte. Potřebujete celkovou regeneraci těla.
  • Změňte prostředí a vyrazte mimo domov.
  • Nebuďte „zaseknutá“ doma na gauči nebo v posteli. Zkuste se hýbat, vyrazit do přírody, sportovat, vyčistit si hlavu na čerstvém vzduchu. Vyzkoušejte sílu meditace.
  • Neuzavírejte se ani před láskou, ani před okolním světem.

A co pomohlo mně? Jednoznačně je čas tím nejlepším lékařem. Přesto mě bolest občas přepadne, zničehonic. A tak píšu. Pravidelně. Každý měsíc devátého. Dopisy pro Arise.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Také si přečtěte: