Pro většinu z nás je jarní rovnodennost pouze dnem, kdy noc a den trvají stejně dlouhou dobu. Ovšem význam tohoto dne je mnohem větší. V den rovnodennosti se slaví také prastarý svátek Ostara, který dal vzniknout celé řadě symbolů, které moc dobře známe.

EostreNapříč kulturami se v tento den uctívaly bohyně symbolizující oheň a plodnost. Ostara, norská bohyně plodnosti, Starte (starořecká bohyně), Ashtoreth (staro-izraelská bohyně), Hathor (egyptská bohyně), a také Eostre. Právě ta dala vzniknout anglickému slovu Easter – Velikonoce.

Většina dnešních velikonočních zvyků vychází právě z obřadů kolem Ostary a také symboly, které běžně používáme při velikonoční výzdobě, vycházejí opět z této tradice. Například vejce – základ našich Velikonoc, symbolizuje nový život a potenciál, který v následujícím roce zúročíme. Vejce se dříve malovala červenou barvou, barvou života. Stejně tak se objevuje kuře a zajíc, který dle starých zvyků přinášel ranní světlo zpátky na oblohu.

Eostre

Ženská plodnost byla v tento čas na hlavním programu. Ženy zasévaly první semena, aby zajistily plodnost během roku. Náš český zvyk mrskat pomlázkou také souvisí se snahou zajistit, aby byly ženy plodné. „Během jarní rovnodennosti tedy můžeme oslavovat vše, co se týká nového života, nových začátků a projektů. Můžeme čerpat novou sílu ze stále delších dnů, nadechnout se svěžího jarního vzduchu a pustit se do nového roku s odvahou a pamatovat na rčení “Jak zaseješ, tak sklidíš”. Není proto od věci zamyslet se nad tím, zda můžeme dělat něco lépe či jinak, nebo zda nám nechybí kus skládanky, který k dosažení svého cíle potřebujeme”, říká Lilia Khousnoutdinova, která čerpá z tradic a rituálů starých časů inspiraci pro současné ženy.

Čtěte také:

OstaraNěkdy totiž stačí opravdu málo, třeba vnést do každodeního života kus hlubší symboliky – a divy se dějí. Ono totiž platí, že pro spokojenost a dobrou náladu potřebujeme dobré emoce, a tak nám postačí vědět, co nám udělá radost, co nás potěší, nadchne a dodá “šťávu do žil”.

1) jarní úklid – sice to zní ne zrovna pohodově, ale právě větrání, očista, natřásání zbavuje toho starého a chystá místo pro svěží nové

2) oblékneme se jinak – je čas vyvětrat také lehčí vrstvy oblečení, svěžejší barvy, třeba i květinové motivy, které samy o sobě rozveselují a podpoří naši vitalitu. Nebojte se vyměnit tmavší tóny za světlejší, živější, které samy o sobě působí radostněji.

3) květiny – umístěte čerstvou kytici třeba na jídelní stůl, tak aby byla krásně vidět a případně vonět

4) cvičení – teď je vhodný čas věnovat se svému tělu. Po období zimy, kdy bylo více tma a lenosti, je nyní pravý čas začít tančit, věnovat se józe, běhu, plavání – čemukoliv, co máte rády. Tak aby se tělo protahovalo a lehce posilovalo.

5) Ostara jako symbol začátku a energičnosti a odvahy je taky skvělou příležitostí, jak začít realizovat své plány a přání, které dlouho čekají. Nebojte se tedy začít zhmotňovat to, po čem toužíte.

6) rande – symbolika těchto dnů mluví o ohni a vášni, o sblíženích a plodnosti. Vydejte se na rande! Ať už jste single, nebo zadané - stejně tak jako si můžeme užít rande s někým novým, jde to i s aktuálním mužem. A na rande můžu jít klidně i sama se sebou :)

Lilia ve spojitosti s jarním obdobím, Ostarou a rovnodenností vytvořila ucelený „návod na životní radost”, který funguje pro každou ženu jinak, ale staví na naprostých základech, které jsou jednoduché a dostupné pro kohokoliv. Tak aby jaro skutečně mohlo přinést živost a radost.

Foto: Wikipedia, Shutterstock

Ilustrace: Wendy Andrew