Je vaším tradičním novoročním předsevzetím zdokonalení jazykových dovedností? Poradíme, podle čeho zvolit nejlepší metodu i to, jak u studia vytrvat a dosáhnout stanoveného cíle.

Motivace je základ

jazyk

Důvodů, proč se vyplatí studovat cizí jazyky, je celá řada. Jejich znalost je klíčová nejen pro cestování či získání lepší práce, ale i pro náš celkový nadhled a posílení mentálního zdraví. Na počátku si stanovte, jaký je váš hlavní důvod studia, na jakou úroveň se chcete dostat a v jakém čase. Od těchto rozhodnutí se pak odvíjí výběr správné metody.

Sebevzdělávání

Samostudium je důležitá součást procesu zdokonalování jazyka. Máte na výběr dvě základní způsoby: Klasické vzdělávání z učebnic pro samouky, které je dnes spíše na ústupu nebo online kurzy. Jejich hlavní výhodou je, že ihned vyhodnocují vypracovaná cvičení a umožňují dělat je opakovaně, čímž máte příležitost poučit se z vlastních chyb. Bez odhodlání a motivace však samostudium nepřináší kýžený efekta počáteční nadšení často brzy opadne.

Když samostudium nestačí

Ne každý je schopen poctivě a pravidelně doma studovat, a tak je logickou volbou výpomoc vzdělávacích institucí. Konec zimy je správnou dobou na zahájení studia, neboť většina lidí má více volného času.  Docházkové kurzy jsou ideální volbou, jak tento čas efektivně využít. Zkušení lektoři vás pozitivně namotivují a pomohou odstranit váš stud komunikovat. Osvědčené metody usnadní a zpříjemní výuku, a v neposlední řadě garantují váš pokrok.

Například v jazykové agentuře Skřivánek vyvinuli speciální metodu Effecto, s jejíž pomocí svých cílů dosáhnete a nudit se u toho rozhodně nebudete. Cílem této metody je rozvoj dovedností, které slouží k dorozumění, zejména schopnosti rozumět autentickým projevům v cílovém jazyce a daným jazykem hovořit. Neváhejte a vyzkoušejte to! Zápis do jarních kurzů právě probíhá a kurzy začínají od února v 19 městech po celé České republice.. 

jazyk

Ve dvou (a více) se to lépe táhne

Víte o někom, kdo řeší stejný problém jako vy? Potom se spojte a motivujte se ke studiu vzájemně! Vyrazte společně do kina na film v originálním znění, zajeďte si na dovolenou do destinace, kde se daným jazykem hovoří, dohodněte se na vypracování testů a porovnejte si vzájemně své výsledky. “Ve dvou se nejen lépe cvičí, ale také učí. Pokud jste se například sami neodhodlali k návštěvě skupinových jazykových kurzů, kolega nebo kamarád vaše odhodlání zvýší. Společně si pak můžete sdělovat zážitky a řešit případné nejasnosti,” doplňuje Miloslav Tlamicha, senior metodik z jazykové agentury Skřivánek.

Reklama