Překrásný tropický ráj Togeanské ostrovy jsou přitažlivé i proto, že nejsou zahlceny davy návštěvníků. Nebylo zcela jednoduché se tam dostat.

in2.jpg

Vše se změnilo v říjnu loňského roku. Kdy společnost Wings air – dcera Lion air začala létat do přístavního města Ampana. Ale i tak není od věci si jednotlivé možnosti probrat. Místní letenky můžete sledovat na této stránce http://www.lionair.co.id/

in3.jpg

Na Togeanské ostrovy se dostanete veřejnými trajekty ze dvou míst. Měst Gorontalo a Ampana.

in1.jpg

Do Gorontala vám doveze několik leteckých společností od Air Asia, přes Lion Air, po další lokální letecké společnosti. Probírat tedy časové plány nemá smysl. Cesta odtud na Togeans je ale velmi nepohodlná, nebo drahá.

in4.jpg

Veřejný trajekt z Gorontala jede přes noc více jak 12 hodin. Úroveň trajektu je však velmi nízká. A jen pro zkušené a otrlé cestovatele. Nic pro načinčané slečinky nebo lidi s klaustrofobií, nebo nesnášenlivostí k zápachům.  

in5.jpg

Trajekt společnosti Tuna Tomini odjíždí z přístavu v Gorontalu každé úterý a pátek v 18 hodin a do Wakai připlouvá cca po 12 hodinách.  Stojí 90 000 IDR. V opačném směru vyjíždí v pondělí a čtvrtek v 15:00.

in6.jpg

Alternativou jsou různé speed boat, ale ty se hodí pro větší skupiny. Za cestu kolem 3 hodin si říkají od 3 000 000 IDR. K dohledání na netu.

Oproti Gorontalu je Ampana ideálním výchozím místem. Na začátku října otevřely Wings Air linku z Palu a Luwuku. Letenku lze koupit přes Lion air. Místní letenky můžete sledovat na této stránce http://www.lionair.co.id/. Letenky ale koupíte až v Indonézii, z Evropy je problém si je dopředu objednat a zaplatit. Letadlo odlétá v 8:25 z Luwuku, v devět je v Ampaně, v 9:25 pokračuje do Palu, tam dosedá 10:15, aby v 10:40 letělo zpět do Ampany, kde je v 11:30 a odkud konečně naposledy v 11:55 odlétá zpět do Luwuku – 12:30. Tyto údaje jsou platné v lednu 2017. Pokud by neexistovala tato letecká linka, čeká na cestovatele buď 11 hodin veřejným busem z Palu, nebo 7 hodin z Luwuku. Ceny jsou do 400 000 IDR za jednu cestu.

 

Přečtěte si také:

Veřejný trajekt z Ampany do Wakai odjíždí každý den ráno v 9 hodin. Stejně tak trajekt z Wakai do Ampany. Cenu neznáme, ale je velmi nízká. Cesta trvá kolem 3 hodin

Z Ampany každé ráno kolem 9:00 také vyráží veřejná rychlá loď Hercules. Cena je 150 000 IDR a ve Wakai jste v 10:20.  Zpět by měla odplouvat kolem 11:00, ale když má kapitán hlad, klidně i o hodinu později. Pokud můžete, na Speed boat Hercules si den dopředu udělejte rezervaci, nebo požádejte na recepci, aby vám ji udělali.

Wakai je centrálním místem Togeanských ostrovů a také poslední místo, kde si zavoláte mobilem a kde potkáte internet. Vše dál směrem na severovýchod je bez  mobilního a tudíž i datového signálu. A ráj je na dosah.

Jak se dostat na Togianské ostrovy? My jsme letěli s leteckou společností KLM (www.klm.cz). Přestupovali jsme v Amsterdamu, odkud jsme téměř hned pokračovali do balijského Denpasaru. Místní leteckou společností jsme následně letěli na ostrov Sulawesi, do Makasaru s přestupem do města Palu. Odsud autobusem do přístavu Ampana – zde je několik lodních společností, které jedou do přístavu Wakai na Togians. Náš tip - místní tedalo do Ampany, které v době naší cesty ještě nelétalo. Cesta se tak velmi zjednoduší - http://www.lionair.co.id/

Zdroj fotek: Klára Křížová