kuze

Patříte k vyznavačům koženého sedacího nábytku? Pak možná tápete, jak se o tenhle kus vaší hověziny nebo vepřovice postarat, aby vám vydržel co nejdéle.

Já mám kožený nábytek ráda. První sedačka byla barvy přírodní a byla moc hezká, dokud jsme si nepořídili kočku a psa. Ti ji společnými silami zničili během dvou let. Kočka si z ní udělala toaletu a pes ji dotrhal. Před půldruhým rokem jsem si pořídila sedačku novou – kůže tuhá, barva tmavá, zvířata dospělá – říkala jsem si a doufala, že tenhle nábytek mi už vydrží do důchodu. Pravda je, že zvířátka ho už neničí, kočka venčí na zahradě, psa tahle hladká tuhá kůže nezajímá, ale já začínám přesto pochybovat. Tu je máznutý lak na nehty, támhle mastná skvrnka po upadlém chlebíčku s majonézou a to, že díky skoro černé barvě není vidět pozůstatek rozlité Coca-Coly, je jen štěstí a náhoda. Jedno křeslo je namačkané na topný radiátor, na další praží ze střešního okna slunce… to asi také není to pravé. A nezačne ta kůže někde praskat? Můžu proti tomu preventivně něco dělat? Ptala jsem se známých, ale nikdo nevěděl.

A tak jsem vyrazila za odborníky. Prvními byli prodejci nábytku Domu bytové kultury Praha. Jak tedy na to?

1.      Kožený nábytek by nikdy neměl být blíž než 30 centimetrů od topného radiátoru. Máte-li ho blíž, je potřeba radiátor utlumit nebo lépe úplně vypnout. Hrozí vysušení a popraskání kůže. Navíc není radiátor ani příliš funkční, protože většinu tepla pohlcuje právě nábytek.

2.      Ani přímé sluneční paprsky kůži nesvědčí. Kůže rychleji stárne, vysušuje se a bledne. Je to podobné jako s opalováním (i když tady kůže tmavne). I tady je dobré mazat. Když není nic jiného po ruce, stačí i kousek obyčejného sádla.

3.      Pro čištění a ošetření kůže používejte jen garantované prostředky na čištění kůže, které dostanete v drogeriích. Rozhodně nikdy nečistěte odmašťovadly, která se používají na čalouněný nábytek. Nepoužívejte odlakovač, čpavek ani toluen.

4.      Jednou za týden celou sedačku otřete vlhkým hadříkem, vyplatí se také vysát hadicí spáry od prachu a drobečků.

kuze

Dalším odborníkem je prodejce Finnep – specialista na kožený nábytek. Odpovídá Ivana Schreiberová.

5.      Dvakrát do roka vyčistěte preventivně sedačku speciálním prostředkem na změkčení, zvlhčení a promaštění kůže. Stačí i anilinové mléko na kůži, podrobnosti o značkách přípravků vám sdělí v každé drogerii. Jestliže je sedačka hodně namáhaná, čistěte vícekrát, člověk žijící sám nebo ve dvojici může impregnovat pouze jednou do roka. Kůže se tím udržuje vláčná a lépe snáší případné znečištění.

6.      V případě, že vám neposedné dítko na drahou sedačku obtiskne svou svačinu, nikdy kůži mechanicky nedřete, hrozí nevratné poškození. Jestliže nepomůže mýdlová voda, kupte speciální přípravek na čištění po biologické kontaminaci.

7.      Mastnota sedačce nevadí, časem by se měla skvrna zcela vstřebat a vymizet.

8.      Pozor si dejte na fixy, lihové tužky a lepidla, ty z kůže nikdy nedostanete.

9.      Bát se nemusíte skvrn z per a propisek, na ty existují velice výkonné čističe. Na 99 % fungují ale jen do 5 dnů od znečištění.

10.  Jestliže nic nepomůže, obraťte se přímo na odborníka z oboru zpracování kůže. Kontakty by vám měli poskytnout na prodejnách.

Máte koženou sedačku? Jaké používáte fígle na její údržbu?