Stále nevycházím z údivu, jak se domlouvají a posléze i fungují manželství v Indii, přestože jsem o indických svatbách hodně přečetla i slyšela, a sama jsem tu během svého učitelského pobytu už čtyři svatby navštívila.

Domluvit takovou svatbu je velmi náročný a namáhavý proces a rodinu nevěsty navíc často stojí celoživotní úspory….

V Indii se málokdy dva lidé berou proto, že se mají rádi.
Všeobecně tu panuje názor, že svatba z lásky, „love marriage“, není zárukou šťastného života a může lehce vést k rozpadu rodiny, což je v představách Indů jedna z nejhorších věcí, která by je mohla potkat.
Za všech okolností soudržná velkorodina je totiž základem hinduistické společnosti a úspěšné pokračování rodu tu není věcí svobodné vůle, ale téměř náboženské povinnosti.

Aby manželství bylo spokojené, vybírají svým dětem životního druha většinou rodiče, kteří přece nejlépe vědí, jak má takový ideální manžel či manželka vypadat.
(Zkuste si představit, že by vám maminka s tatínkem vybrali někoho na celý život!) Především ve větších městech sice postupně roste počet případů, kdy se dva vezmou z lásky, ale zatím jich není mnoho.
Na vesnicích ale naprosto převládají manželství dohodnutá.

Domluvení svatby a hlavně nalezení vhodné nevěsty či vhodného ženicha není nic jednoduchého.
Oba musí pocházet z vhodné kasty, mít co nejlepší vzdělání, a pokud možno, co největší majetek.
Také svatbě musí přát hvězdy – právě horoskop často rozhoduje o tom, že manželství uzavřeno nebude, protože by nedopadlo dobře.
Do složitého hledání se zapojují příbuzní, rodinní známí, profesionální dohazovači a také stránky novin, kde každý den naleznete několik stran věnovaných hledání ženichů a nevěst.

Pro náležitou představu jsem vám jeden z inzerátů vybrala: „Pro našeho syna - pěkného, 31 / 172 software manažera, hledáme hezkou štíhlou dívku vysokoškolského vzdělání, pracující a žijící v Dillí. E-mail:…..“
Pokud rodiče najdou dívku, či chlapce, kteří vyhovují všem náročným požadavkům, nastává další etapa – domlouvání věna nevěsty.
Čím má dívka větší věno, tím mají rodiče lepší šanci najít ženicha podle svých představ – vzdělaného, bohatého, pracujícího na prestižním místě, například lékaře či manažera ve firmě. Nedivte se proto, že dívky narozené v indických rodinách jsou občas považovány za přítěž. Rodina totiž musí hodně šetřit, aby své dcery dobře provdala …

Budoucí manželé se spolu před svatbou většinou jednou či dvakrát setkají v doprovodu příbuzných a mají alespoň malou možnost vyjádřit se, zda se jim budoucí životní partner líbí, nebo ne.
Jak jsem však zjišťovala, většinou se nestává, že by mladí protestovali a nepřizpůsobili se volbě rodičů.

Tak, už je vše spočítáno, dohodnuto a může být svatba!
Příště se dozvíte, jak taková indická svatební veselice vypadá.

Z Dillí zdraví Míša

    
Reklama