Jakmile nemá naše tělo a hlavně mozek, možnost dostatečné regenerace během spánku, můžeme pozorovat neschopnost soustředit se, snížení pracovní výkonnosti a hlavně naše nálada je na bodu mrazu. Jestliže naše spánková deprivace trvá déle než čtyři dny, mohou se už objevit mnohem větší problémy. Mezi ty patří třes rukou, poruchy orientace i řeči, ale i halucinace a další zdravotní komplikace. A jestliže spát nezačneme a stane se z nás chronický nespavec, pak se může stát, že se sníží naše obranyschopnost, objeví se bolesti hlavy, zvýší se riziko obezity, a to není všechno. Pokud budeme například dlouhodobě spát méně než 5 hodin, zvyšujeme si riziko kardiovaskulárních onemocnění.

shutterstock-654021994.jpg

Foto: Shutterstock

Jak se dobře vyspat

To, že budeme spát dostatečně dlouho, neznamená, že bude naše tělo odpočaté. Důležitá je totiž také kvalita spánku, která je ovlivněna hned několika faktory.

  1. V první řadě je důležité říci, že zdravý a kvalitní spánek je noční spánek, zvláště ten v období mezi půlnocí a druhou hodinou ranní, kdy v těle dochází k důležitým procesům regenerace.
  2. Pravidelný spánkový režim je pro kvalitu našeho spánku důležitější, než nás možná v první řadě napadne. Spát bychom proto měli chodit vždy ve stejnou dobu a stejně tak bychom měli ve stejnou dobu také vstávat. Bez ohledu na to, je-li všední den nebo víkend.
  3. Dalším důležitým faktorem je prostředí, v němž spíme. Ložnice by měla být tichá a měla by mít možnost zatemnění. Teplota v místnosti by měla být mezi 18- 20 stupni Celsia. Zapomenout bychom neměli před ulehnutím vyvětrat.
  4. V ložnici by se neměly vyskytovat takové věci, jako jsou televize, počítače, telefony a další přístroje, jejichž display ruší náš spánek.
  5. Co se týká postele, ta by měla být naším posvátným místem určeným pouze ke spánku. Rozhodně by neměla sloužit jako kancelář, jídelna, čtecí koutek natož jako dětská herna. Postel by zkrátka měla být čisté, voňavé místo k odpočinku.
  6. Důležitý je samozřejmě i výběr matrace, polštářů a také peřiny, to vše by mělo být z kvalitních materiálů, prodyšné a příjemné právě nám. Výběr proto rozhodně není dobré podceňovat.
  7. Stejně tak nepodceňujme to, v čem spíme. Příliš těsné oblečení v oblasti pasu a břicha nám na spokojeném spánku nepřidá.
  8. Před spaním by měla být tabu těžká kořeněná jídla, alkohol, kofeinové a energetické nápoje nebo kouření.
  9. Fyzická ani psychická aktivita před usnutím také není nic, co by pomáhalo klidnému spánku. Před ulehnutím proto není dobré pracovat, dívat se na televizi nebo číst.
  10. Klidnému spánku naopak mohou napomoci rituály, teplá koupel, bylinný čaj, meditace, poslech příjemné hudby nebo provonění ložnice levandulí.

shutterstock-653166973.jpg

Foto: Shutterstock

Vitaminy pro klidný spánek

Může se stát, že děláme všechno správně, a přesto se v noci pořádně nevyspíme a ráno se cítíme jako praštění polenem. V takovém případě by pro nás neměla být řešením pilulka na spaní, ale soubor vitaminů a minerálů, které naše tělo potřebuje k tomu, aby si dokázalo odpočinout.

Vitamin D: Nedostatek „déčka“, jehož tvorbu v našem těle spouští sluneční paprsky, je spojen s poruchami spánku. Zvláště v období, kdy slunce ještě nemá takovou sílu nebo se nám vůbec neukáže, je nutné vitamin D doplňovat i ve stravě a kvalitních doplňcích stravy. Déčko na náš talíř dostaneme díky tučným mořským rybám, jako je losos, tuňák nebo sardinky, ale najdeme jej také v mléčných výrobcích a také vejcích.

Vitamin B: Vitaminy skupiny B pomáhají s produkcí hormonu melatoninu v těle, což je důležitý pomocník podporující usínání a kvalitu spánku obecně. „Béčko“ si můžeme dopřát v rybách, drůbeži a vejcích, ale i v obilovinách nebo luštěninách.

Vápník a hořčík: Významnou roli v tom, jak dobře se nám spí, hrají vápník a hořčík. Ty napomáhají uvolňování svalů a tím také celkové relaxaci. Přirozeně se vyskytují v zelených potravinách, ořeších a různých semenech.

Železo: Nedostatek železa v našem organismu značí velká únava a také nekvalitní spánek. Doplnit železo můžeme za pomoci doplňků stravy, ale i samotnou stravou. Vyskytuje se v hovězím mase, luštěninách, špenátu, pšeničných klíčcích nebo švestkách. Jeho správnému vstřebávání do organismu pak můžeme napomoci konzumací vitaminu C.

Untitled-coeellage.jpg

Flora Natura Kozlík lékařský (milujubio.cz, 419 Kč), MaxiVita Herbal Bylinný elixír KLIDNÝ SPÁNEK (vitar.cz, 65 Kč), REVITAL Vitamin D3 Forte (Dr.Max, 95 Kč)