Tapety jsou opět moderní a mohou pěkně oživit byt. A navíc mají několik výhod proti malování: vydrží déle než barva a neblednou na slunci.

Samozřejmě než koupíte tapety, musíte si rozmyslet, která barva a jaký motiv by se vám mohl hodit. Pak si musíte změřit stěny, aby vám materiál stačil na všechny plochy, které chcete tapetovat. Do koupelny je lepší dát voděodolnou tapetu, do dětského pokoje pak vysoce odolnou. A co dalšího si musíte připravit? Lepidlo a štětku na nanášení lepidla, nůžky, nůž, metr a dlouhé pravítko.

tap

Postup

Záleží na tom, jaké stěny budete tapetovat - kolem nich by neměl být žádný nábytek, abyste měli prostor na lepení. Lepidlo je vodivé, takže je potřeba vypnout elektrický proud. Plochy, na které budete nanášet lepidlo, musí být rovné a čisté, bez děr. Ideální teplota pro tapetování je 19 stupňů, je tedy dobré vypnout topení, v místnosti by také neměl být průvan.

tap

Při samotné práci postupujeme od kraje ke kraji. Štětkou naneseme lepidlo na zeď a přiložíme pruhy tapety. Jeden pás nalepíme na stěnu a uhlazovacím válečkem vyhladíme, postupujeme od středu směrem ke krajům, dokud se nezbavíme všech vzduchových bublin. Přebytečné lepidlo setřeme mokrým hadrem.

Tapety by měly schnout nejméně 24 hodin. Měli bychom lehce větrat, ale stále máme vypnuté topení a vyhýbáme se průvanu.

tap

Dobré rady

  • Při tapetování je lepší odmontovat kryty zásuvek, ty pak přelepíme tapetou. Po zaschnutí vyřízneme ve vypínači křížek a odstřihneme tapetu na vypínači. Pak už stačí jen přimontovat zpátky kryt.
  • U oken tapetu nastřihneme ve výši parapetu a horní hrany okna, a nastřiženou část přehneme do výklenku. Přesahující část odstřihneme.
  • Za radiátorem se netapetuje.

tap

Zdroj: www.maliri-nateraci.cz

Další články v našem magazínu:

Reklama