Pojďme se dnes oddat pocitu nostalgie a zavzpomínat na dobu, kdy nebyla žádná velká fitcentra s nepřebernou nabídkou „cizích názvů“ supercvičení a kdy se chodilo do jedné staré tělocvičny, nejspíš někde poblíž domova. A pokud jste zažila osmdesátky ve věku relativní dospělosti, tak pletené návleky, které si pamatujeme z televizního pořadu Cvičme v rytme, večerníčku pro muže, jak se mu říkalo, máte možná ještě někde ve skříni.
Aerobik se u nás cvičí někdy od poloviny osmdesátých let. Tehdy se mu ovšem neříkalo oficiálně aerobik, ale džezgymnastika (která měla k americkému aerobiku hodně blízko, ale kořeny pevně u nás), v lepším případě aerobní gymnastika. Cvičitelky, které řadu let provozovaly v rámci tělovýchovných jednot cvičení pro veřejnost, totiž velmi rychle pochopily, že ten trend „aerobiku“, který se k nám valil přes železnou oponu ze západu, je pro české ženy velmi lákavý.
Tak oblečte si dresy
Vzpomínáte na typické dresy, v kterých se tehdy cvičilo? Hodně barevné, většinou lesklé, s dlouhými obtaženými leginami a s již zmíněnými nezbytnými návleky? Ty šťastnější z nás je dostaly od příbuzných a známých ze zahraničí, dobré hospodyňky si je zase dokázaly spíchnout z kusů látek, které sehnaly bůhvíkde. Pomyslnou třešničkou na dortu byly pak čelenky, které odrážely skutečnou osobnost nositelky. :-)
Božská těla po česku
A jak vypadala hodina aerobiku? Dnes by asi za styl a to, že většina lidí cvičila naboso, byla cvičitelka ukamenována (smích), ale tehdy jsme na to nehleděly. A když ještě holčina, která lekci vedla, byla natolik šikovná, že sehnala pásku se zašumělými zahraničními hity, byly jsme na vrcholu blaha, vzpomínáte? Modern Talking, Michael Jackson, Eurythmics, Madonna, Irene Cara (Flashdance), Wham, Kylie Minogue... Samozřejmě že hudba nebyla profesionálně namixovaná podle BPM (beats per minute), které určuje tempo, ani nešlo o tzv. non stop verzi, kdy jedna skladba plynule navazuje na druhou. Mezi jednotlivými písničkami se nacházely klasické pauzy a bylo na kreativitě cvičitelky, jak se s tímto faktem popere. Po nezbytném rozehřátí se většinou skákalo a hopsalo - i bez těch bot, a druhá půlka lekce patřila posilování a protahování na zemi.
V té době u nás běžel sugestivní romantický film Flashdance, kde krásná svářečka Alex díky lásce k pohybu ke svému štěstí přišla. Zřejmě možná kvůli němu byl tak trochu ve stínu jiný snímek, který pojednával přímo o aerobiku - Božská těla (Heavenly bodies). Viděla jste?
Aerobik padl v tehdejším Československu na úrodnou půdu. Navázal na mnohaletou tradici „našeho cvičení na hudbu pro veřejnost“, kterou dodnes můžeme obdivovat na Všesokolských sletech. Mnohé z nás ví, že chodily cvičit už jejich babičky a maminky.
Kdo „udělal“ aerobik
Velký vliv na rozmach aerobiku ve světě měla Jane Fondová, kterou jsme zmiňovali již v článku Celebrity, které ukázaly světu, jakbýt fit. A jak to bylo u nás? Osobností, které se zasloužily na propagaci tohoto ženského sportu v naší zemi, je mnoho. Za všechny jmenujme tři ženy. První z nich je PaeDr. Jitka Polášková, bývalá prezidentka Českého svazu aerobiku, která už bohužel není mezi námi. Pokud žijete v Praze, možná i vy jste navštívila některou z řady jejích vždy perfektně připravených hodin. Velkým pojmem v gymnastice ve spojení moderního pohybu s hudbou jsou pak také Zlata Wálová a Helena Jarkovská, kterou jsme pravidelně vídaly právě v pořadu Cvičme v rytme a byla rovněž recenzentkou mé knihy Aerobik (Grada, 2001), což považuji za velkou čest.
A co vy? Pamatujete výše popsanou dobu? A jak na ni vzpomínáte? Napište do komentářů, těším se na všechny vaše postřehy. A buďme fit!
Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz.
Nový komentář
Komentáře
to i já bych chodila na aerobik - jednou jsem to zkusila a bylo to fajn. Vydrželo mi to měsíc a vzdala jsem to, protože jako astmatik jsem to neudýchala. Pro mě nej osobností aerobiku je Olga Šípková
paeDr Jitka Polášková, je zřejmě uznávaná jako lékařka. Pokud má být aerobik jak má být pro zdraví a krássu, myslím, že vzdělání k tomu je důležité
zajímavé
selinka — #30 V Ostravě je například vynikající Iva Mojžíšková (Aerobic studio Ostrava - její profil zde: http://www.aerobic.cz/aerobik-instruktori/iva-mojziskova/)
Suzanne — #32 moc děkuju:-)
*Lefff* — #33
To je pravda
Džesgymnastika resp. aerobic se u nás necvičí od poloviny osmdesátých let, ale cvičil se už dříve. A dokonce o něm byly zmínky i v televizních seriálech a filmech. Například v r. 1983 ve filmu S Tebou mě baví svět ("Kateřině končí džesgymnastika v..."), v roce 1981 na džezgymnastiku chodila i MUDr. Alžběta Čeňková v Nemocnici na kraji města ("Máme děsně přísnou cvičitelku...").
Já sama na aerobic chodila od roku 1983
JustitiaJ — #24 Nejsem si jistá, jestli není Argentinec, ale to je fuk, je úžasný
TADY
Je to teda Praha.
Eva_Fl — #26 No, bylo to na maloměstě - rozehřátí, krátká sestava (celkem cca 20 min), pak už posilovačka. A teď, když chodím do fitka, které má největší síť v Praze, je to úplně stejné, proto tyhle lekce nevyhledávám. Údajně to ženy vyžadují, proto je to hlavně posilovací hodina. Jedině danceaerobic a jemu podobné tančí celou hodinu, což mně vyhovuje.
selinka — #30
Pamatuju si to ještě z dob, kdy jsem já předcvičovala, hodně se jely ty pomalé formy a tradiční aerobik už pomalu mize. Sestřenka právě střídá zumbu, trampolíny, spinning a říkala, že by se jí líbil i klasický aerobik, jak to bylo pěkně vyvážené
Díky za info
wich — #12 jsem přímo v Ově a kde nic, tu nic
všude zumba apod.
Lyoness — #25 To je blbý. Ale hlavní je, že jsi si našla něco, co ti vyhovuje
Eva_Fl — #26 To je sice super, ale já jsem se ptala na aerobik někde okolo Ostravy pro sestřenku, na Floridu by asi nedojížděla
No jejda, jak bych si nepamatovala Cvičme v rytme...
Utkvělo mi, že se tam jedna z cvičenek jmenovala Máša, strašně se mi to jméno líbilo!
Mne se odstehoval muj jogovej guru na Havaj. Je mi po nem smutno a zivot pro me ztratil smysl.....
Takovyho uz jsem tady nenasla, i kdyz je tady spousta cvicitelu. Ale on daval tem hodinam moc. Po vsech strankach. Chybi mi.
Suzanne — #20 na klasickem aerobicu se jen chvili nerozehrivalo a pak neposilovalo! Kam jsi to probuh chodila? Rozehralo se a pak se 3/4 hod.jela sestava, nakonec byla chvile posilovani a strecinku a mala relaxace.
Wich - ja nevim, jak v Cesku, ale tady klasickej aerobic nebyl uz pred 14ti lety. Nebyl o nej pry zajem. Jede se tady max. vodni, pro vekovou skupinu 60+. Nebo pro tezce obezni, kteri maji problem s klouby. Jednou jsem na nejaky hodine byla, tezka blba nuda.
wich — #14 jj, ja mam problem s koleny... nemuzu aerobic, bosu, step.. ani bezet...
njn... osud...
Suzanne — #20 Kde cvičí Brazilec, pěkně prosím?:-)
cilani — #21 já jsem Pilata taky zkusila, měli jsme takovou starou dámu, která byla na rozdíl on nás jako gumídek, byla to taková hergotbaba a po její hodině jsem spíš potřebovala psychoterapeuta:D
Já jsem chodila do Centra tance, ale "moje" cvičitelka tam už není:-(
To oblečení se týká hlavně fitek, ale tam už mě nikdo nedostane. Dokonce mi jedna kolegyně říkala, že ona do fitka chodí (je štíhlá) a že tam chodí "nějaká tlusťoška, co se po cvičení pozoruje" a že je "odporná a tlustá". No, já ji neviděla, ale já taky nejsem zrovna drobek... u fitek vidím více negativ...
JustitiaJ — #17 Zkoušela jsem aerobik a zumbu a chodila jsem normálně v teplákách a tričku. Takto oblečených nás tam byla většina.
Já, po různých pokusech najít cvičení, které by mě bavilo, chodím na pilates. Je to jediné kolektivní cvičení, které mě baví a nemám pocit, že bych potřebovala zásah fyzioterapeuta...