Péče o pokožku před sluncem je naše každoroční téma. Oslovili jsme odborníka a zeptali jsme se na několik zajímavých otázek, které vám v tomto rozhovoru přinášíme. Na naše otázky odpovídal MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava, a za jeho odpovědi mu moc děkujeme.

Nyní býváme víc venku, a hlavně na slunci. Co všechno hrozí pleti, když ji nijak nechráníme? Může nám hrozit i nějaké vážnější onemocnění?
Ultrafialové sluneční záření působí na kůži akutní a chronické změny. Mezi akutní změny řadíme dermatitis solaris (spálení na slunci), kdy za několik hodin po slunění vzniká na nekrytých místech ostře ohraničené zarudnutí až puchýře, které intenzivně pálí, až bolí. Chronické (dlouhodobé) expozice ultrafialovému záření působí v kůži procesy vedoucí k fotoimunosupresi (oslabení kožního imunitního systému) s následným rozvojem kožních nádorů (fotokancerogeneze: spuštění kaskády vzniku kožních nádorů) a také přispívá k významnému předčasnému stárnutí kůže (fotoageing).

sun

Pokud cestujeme k moři, s jakou ochranou máme začít, s jakými přípravky pro pokožku, která nebyla vystavena slunci a najednou musí snést nápor silného slunce?
Volba ochrany fotoprotektivního přípravka (sunscreenu, přípravku chránícího před slunečním zářením) závisí na fototypu kůže, tedy na genetické schopnosti kůže tvořit hnědý pigment melanin.

Jaký ochranný faktor bychom tedy měli nejméně používat?
Volba ochranného faktoru závisí na schopnosti kůže tvořit hnědý pigment melanin (tzv. fototyp kůže). U fototypu I a II (kůže bílá, vždy zarudne a zhnědne málo) při běžné denní aktivitě volíme sunscreeny s ochranným faktorem okolo 20, u outdoorových aktivit či u moře pak s ochranným faktorem 30-50. Pro fototyp III a IV (kůže dobře pigmentuje a vzácně se spálí) pak sunscreeny s hodnotou ochranného faktoru 10-20 pro běžnou aktivitu a pro outdoorové aktivity včetně pobytu u moře pak s hodnotou ochranného faktoru 25-30. Vhodné je také dodržovat při pobytu na slunci zákon 3K: košile, kalhoty a klobouk na slunci. Vhodné je také chránit oči brýlemi s UV filtrem.

Je pravdivé tvrzení, že si pokožka pamatuje každé spálení?
Kůže si opravdu pamatuje všechna epizodická spálení od dětství do dospělosti. Pokud se dítě v dětství spálí do puchýřů, pravděpodobnost vzniku melanomu (nejzhoubnějšího nádoru kůže) výrazně roste. Proto je nutné kůži před účinky slunečního záření chránit.

Pokud se již spálíme, co musíme udělat, aby se pokožka co nejdříve uzdravila?
Pokud si spálíme kůži na slunci, je nutno aktivně přerušit sluneční expozici a v akutní fázi bychom měli na kůži aplikovat místní kortikosteroidy v pěně či mléku, které utiší vzniklou zánětlivou reakci v kůži v kombinaci s hojivými přípravky po opálení. Spálení se hojí po několika dnech sloupáním kůže.

Avene

Co všechno se dá použít na ochranu před sluncem?
Podle typu vehikula lze použít přípravek z široké palety sunscreenů. K dispozici jsou sunscreeny ve formě roztoku, gelu, mléka, krému a tuhé tyčinky. Nejméně kůži chrání sunscreeny gelové a roztokové, nejvíce pak ve formě krému.

Je dobré používat nějaké ochranné krémy, i když třeba zrovna nesvítí slunce?
Ultrafialové sluneční záření dopadá na kůži jedince i ve dnech, kdy je polojasno či oblačno, tudíž je nutno kůži chránit i ve dnech, kdy slunce „zdánlivě nesvítí“.

Kteří lidé jsou nejcitlivější, a proto by měli dbát nejvíc na ochranu pleti?
Nejvíce citliví ke slunečnímu záření jsou takzvané keltské typy s alabastrově bílou kůží, množstvím pih v obličeji, rusovlasí s modrýma očima.

Někteří lidé si myslí, že díky dobré snášenlivosti slunce nemusí pokožku ničím mazat (typy, které mají snědou pokožku a dobře se opalují). Je to pravda?
Každá kůže by měla být na slunci adekvátně chráněna sunscreeny. Jedinci s tmavší kůží, kteří se dobře opalují, pak volí sunscreeny s nižší hodnotou ochranného faktoru tak, jak to bylo uvedeno výše.

Co je solární kopřivka a jak vzniká? Je to stav, který se opakuje?
Solární kopřivka je relativně vzácná forma kopřivky, která vzniká do několika minut po slunění a postihuje především dospělé jedince. Několik minut po oslunění vznikají na kůži kopřivkové pupeny, které silně svědí. U těžších forem mohou být kožní projevy doprovázeny bolestí hlavy, pocitem na zvracení s dechovými obtížemi. Reakce se každý rok opakuje, na konci letní sezóny s opakovaným opalováním probíhá tato kopřivková reakce s menší intenzitou (tzv. otužení kůže). Lékem volby je dlouhodobá profylaktická terapie antihistaminiky před vlastním sluněním a aplikace sunscreenu, který účinně blokuje a minimalizuje tak vliv ultrafialového záření v/na kůži.

Avene

Pokud se pohybujeme ve vodě v létě, v bazénu, v moři, je sluneční působení na pokožku umocněno prostupem vody? 
Ultrafialové záření prostupuje vodní hladinou a od vodní hladiny se odráží a rozptyluje, proto je vhodné kůži chránit voděodolnými sunscreeny.

Jsou-li ochranné přípravky voděodolné, poraďte nám, jak často bychom se při celodenním pobytu na pláži nebo u bazénu měli namazat, aby byla pokožka kontinuálně chráněná?
Účinnost voděodolných přípravků je zaručena v podmínkách 2x 20minutové koupele. Proto je vhodné po každém zapocení či koupeli sunscreen na kůži opětovně nanést.

Jaké jsou zásady ochrany pokožky u dětí?
Děti do 2 let by neměly být aktivně vystaveny slunění a rodiče dětí by měli být poučeni o aktivní fotoprotekci již v časném věku dětí, protože 50 % celoživotní dávky ultrafialového záření získáme v dětství. Pro děti bychom měli volit především fyzikální (minerální) filtrační systémy (sunscreeny), které neobsahují chemické látky, které by mohly vyvolat alergickou reakci.

Jak ošetřit spálenou pokožku dítěte?
Aktivně přerušit slunění, vyhledat stín. Kůži ošetřit protizánětlivými lokálními kortikosteroidními prostředky ve formě pěny či krému. Po zklidnění spálení kůže je pak vhodné na kůži aplikovat přípravky, které kůži hydratují, zklidňují kůži, obnovují porušenou kožní bariéru a reparují další poškození, která vznikla v kůži sluněním (přípravky po opalování).

Avene

Naše články:

Reklama