Jaké jsou ale naše další možnosti a máme vůbec na výběr, pokud nechceme skončit s kopou dětí dřív, než vůbec nastoupíme do práce? Ať už se to týká vás nebo vašich dětí v dospívajícím věku, je dobré mít to pod kontrolou.
5c5d55a95c66dobrazek.png

Antikoncepční metody se dělí na nehormonální a hormonální, přičemž v obou variantách máme více možností na výběr. Pokud chceme mít jistotu, že na ochranu nezapomeneme, bude pro nás pravděpodobně nejvhodnější variantou nitroděložní tělísko, které má kromě jednoduchého způsobu použití i další výhody. „Při použití nehormonálního děložního tělíska nedochází k vnějšímu přísunu sexuálních hormonů a zavádí se na dobu obvykle 5 let,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Vladimír Slavík a dodává: „Obecně jsou nitroděložní tělíska nejúčinnější antikoncepcí.“

Symptotermální metoda
Symptotermální metoda určuje plodné a neplodné dny na základě sledování několika znaků jako například teploty, které si zapisujeme do kalendáře. Je založena na faktu, že uvolněné vajíčko má životnost pouze 12 – 18 hodin a k ovulaci dochází 1x týdně. Pomocí měření a zaznamenávání teploty a sledování dalších znaků určíme po zapsání do speciálního kalendáře plodné a neplodné dny. Pomoci nám můžou i speciální moderní minipočítače vytvořené speciálně pro tyto účely. Jde o metodu, která maximálně respektuje ženské tělo, máme zde ale pramalou jistotu. Doporučována je tak převážně ve chvíli, kdy by nám otěhotnění výrazně nezkomplikovalo život.
5c5d5558a0cc6obrazek.png

Nehormonální nitroděložní tělísko
Tělísko je nenáročnou a cenově velmi dostupnou variantou antikoncepce, jejíž hlavní výhodou je vyhnutí se užívání hormonů. Nezasahuje do pravidelných ženských cyklů a nenarušuje hormonální rovnováhu. Antikoncepční účinek nastává okamžitě po zavedení, stejně tak se ihned po vyjmutí schopnost počít obnovuje. Nespornou výhodou 5c5d556a9c681obrazek.pngje nezávislost funkčnosti na trávicím ústrojí. Tělísko tak funguje i v případě, že proděláváme trávicí těžkosti. Cena nehormonálního tělíska se přitom pohybuje jen mezi 600 – 1 500 Kč a vydrží nám několik let. Více o nehormonálních nitroděložních tělíscích se můžete dozvědět na www.nitrodelozniteliska.cz, kde je dostupná i online poradna odborníka.

Kondom
Jediný druh antikoncepce, která chrání nejen před početím, ale zároveň i před pohlavně přenosnými chorobami, je kondom. Je to jeho obrovská výhoda, a i to je důvod, proč tento druh antikoncepce nikdy nevymizí.

Pesar
Další z možností je použít pesar. Jeho zavádění chce trochu cviku, po natrénování jde ale o poměrně komfortní způsob ochrany. Pesar je možné si zavést i několik hodin před vlastním stykem, jen je důležité myslet na to, že ho nelze vyjmout ihned po sexu, doporučuje se počkat alespoň 6 hodin. Po této době už spermie v nehostinném prostředí pochvy nepřežívají a my se tak nemusíme bát, že by se některé při manipulaci s pesarem zatoulaly dovnitř. Pesar ale na rozdíl od kondomu nebrání přenosu pohlavně přenosných chorob.

Chemické přípravky
Mezi trendy poslední doby patří chemické krémy, čípky či pěny, které se zavádějí pohlavním stykem. Ty se postarají o zneškodnění spermií dřív, než se dostanou k vajíčku a pokusí se o oplodnění. Je však nutné poradit se s odborníkem, zda je pro vás tato forma ochrany vhodná a nezávadná.
5c5d55f509928obrazek.png

Při výběru antikoncepčních metod mějme vždy na paměti, že užívání hormonů je velkým zásahem do organismu ženy.

Na první pohled pro nás jednoduché polykání prášků má po dlouhodobém užívání neblahé následky na naše tělo, u který si často ani neuvědomujeme spojitost právě s hormony.

Než se do této formy ochrany pustíme, měli bychom si to několikrát promyslet a zaměřit se při tom na průzkum možností antikoncepce bez obsahu hormonů.

Reklama