V posledních letech zájem o naše historické památky stoupá. Na těch známějších objektech vycházejí prohlídky i v intervalech po deseti minutách. Lze si i v takovém tempu vůbec onu pamětihodnost užit? Ano! Stačí dodržovat zásady slušného chování a zdravý selský rozum.

Znáte to. Těšíte se na prohlídku vámi vybrané památky, ať už hradu či zámku, a čekáte, až budete vpuštěni dovnitř. Rozhlížíte se po ostatních, kteří s vámi pravděpodobně budou sdílet tu hodinku vzácného času, a občas ve vás hrkne s myšlenkou: Ať jdou tihle až v dalším kole, a ne se mnou.

Švihov, foto: www.vyletiky.cz

Ačkoliv v úvodu každé prohlídky průvodce upozorňuje, co by se během výkladu rozhodně dělat nemělo, zůstává nám někdy rozum stát nad tím, jak se někteří lidé chovají. A není to jen o těch vnitřních pravidlech. Největší problémy pro ostatní návštěvníky nastávají obvykle jen kvůli porušování základních zásad slušného chování a také – řekněme - absenci rozumu.

Zajímalo mě, co návštěvníkům nejvíce vadí, a tak jsem si udělala takovou malou anketku.

Barbora (35 let)

Mně osobně vadí, když někdo bere na prohlídky velmi malé děti, které to nebaví. Není se co divit, že pak jen vyrušují ostatní. A to nemluvím o malých miminkách v šátcích, které podle mě do takového prostředí vůbec nepatří. A to ani v případě, když spí a nefňukají. Sama mám dvě děti, ale v období, kdy byly malé, tak jsme prostě těch pár let v tomto směru oželeli. Teď už jsou to školáci a oba po nás zdědili lásku k historii, takže bez problémů absolvují i hodinový výklad. Dřív bych si to nedovedla představit. Navíc bych si to neužila ani já.

Lýdie (39 let)

Já jsem vzteky bez sebe z lidí, kteří celou dobu prohlídky cvakají fotky do mobilu. A ani si nevypnutou ty hrozné doprovodné zvuky. Nejenže nemohou z výkladu nic pochytit, ale strašně to ruší i ostatní lidi. Dlouhá léta jsem si říkala, že je škoda, že na památkách není povoleno fotit. A teď, když to všude obvykle možné je bez problémů, si zpětně říkám, jak to bylo dřív skvělé. Jaký byl božský klid. Neříkám – taky si ráda pořídím pár fotek, zvlášť věcí, které mě zaujmou, ale bezhlavě udělat během prohlídky třeba sto fotek, to nechápu. Co s tím ti lidé pak dělají? Fakt si to prohlížejí?

Švihov, foto: www.vyletiky.cz

Na téma slušného chování návštěvníků historických památek jsem si také povídala s Lukášem Bojčukem, kastelánem hradu Švihov:

K této otázce mě napadá souvislost s anketou, kterou jsme před několika lety udělali na našich webových stránkách. Návštěvníci si odhlasovali, že prohlídka hradu se nejvíce blíží návštěvě divadelního představení. I když cítíme, že to není totéž, leccos z této podobnosti může napovědět očekávání od prohlídky a také pravidla chování na prohlídce.

Z mého pohledu je hodně důležité, aby si prohlídku užili nejen návštěvníci, ale i průvodce - pak je jeho výkon nejlepší.

Leckterého návštěvníka, který od prohlídky moc neočekává, lze nějak zaujmout. Pokud ale přijde návštěvník na prohlídku s nedojedeným párkem nebo má potřebu jen fotit nebo telefonovat, moc pochopení u průvodce nezíská. Z našeho pohledu je důležité, aby návštěvník byl otevřený zážitkům a informacím, tolerantní a co nejméně rušící vůči ostatním návštěvníkům i průvodci.

Kontakt: www.hradsvihov.cz

foto v článku - hrad Švihov: www.vyletiky.cz

Přečtěte si také:

Reklama