„Kupte, dejte, přijměte, objednejte, zvažte, odpovězte…“ než přejdete od jednoho rohu ulice k druhé, dostanete takových nabídek bezpočet. Pak jich ještě pár vyberete ze schránky a do toho volá telefonní operátor, případně stojí nějaký slušně oděný pán u vašich dveří. Skončí to někdy? Neskončí.

Každý se musí nějak živit, doba je zlá. Ale proč mám ten pocit, že víc než poctivě pracujících řemeslníků je čím dál více „poctivě“ pracujících podomních prodejců? A to ještě ne vždy si můžeme ověřit jejich „pravost“ a onu poctivost.

V dnešním tématu budeme rozebírat situace, kdy nás na chodníku zastavují různí samozvaní „anketníci“, praví i falešní charitativní pracovníci, agenti s teplou vodou, jak je kolegyně Dana vtipně nazvala… budeme si povídat o tom, kolikrát už jsme ze dveří vystrčili, anebo naopak do nich pustili, různé pojišťováky, prodejce hrnců, dek či zájezdů. Kolikrát jsme praštili telefonem, když nám byla nabízena ta nejvýhodnější nabídka k telefonování.

  • Divný svět. Jakoby protkaný jen obchodem. Co ruční práce, díla, která jdou vidět?
  • Divný svět. Lidé si myslí, že zbohatnou jen klamem, lží a podvodem, je pohodlnější obrat důchodce než stát 8 hodin za pultem.
  • Divný svět. Nerozeznáme, kdo to s námi myslí poctivě a kdo ne.

A divní jsme i my, když si to všechno necháme líbit a když naletíme.

Jak se ale máme bránit? Vždyť média nás dnes a denně informují o stovkách, tisících případech, kdy naletěli i lidé obezřetní. Roky se soudí, stojí jich to čas námahu a úsilí, a nakonec možná více prosoudí, než vysoudí.
A taky si ještě mohou vyslechnout pokárání: „Měli jste si dávat pozor.“

Paninko, kupte…

podomníBývaly doby, kdy jsem v centru Prahy přispívala na opuštěné psy, děti v dětských domovech, kdy jsem podepsala i nevýhodnou smlouvu na levnější volání a koupila si jeden totálně nepotřebný, 14 dní fungující odšťavňovač od podomního prodejce.
Dnes jsem k těmto věcem imunní. Zavírám dveře i oči před všemi „výhodnými“ nabídkami, protože za každou výhodou se obvykle skrývá i řada nevýhod.
To jsme to dopracovali. Jako bychom měli málo svých vlastních starostí, k tomu musíme být ještě neustále ve střehu, informovaní a vždy připraveni. Jako agent 007.

Nedokážu si představit, jak budu těmto všemožným nabídkám odolávat, až budu stará. Nebudu mít fyzickou ani psychickou sílu poslat někoho slušně do háje. Nejlepší by bylo odstěhovat se někam na samotu, daleko od civilizace, kde lišky dávají dobrou noc a kde neuslyšíte ani to příšerné: „Paninko, kupte.“
Na druhou stranu bych si musela na takovou samotu pořídit za výhodnou cenu elektřinu, plyn a připojení na internet.
Ale od koho? Je to jako začarovaný kruh, ze kterého se už asi nikdy nedostaneme.

Téma dnešního dne: Podomní prodejci

  • Máte zkušenosti s podomními prodejci, pojišťovacími agenty, falešnými výběrčími na charitu ad.
  • Naletěly jste někdy?
  • Naletěl někdo z vašich známých a příbuzných?
  • Který typ těchto lidí vás štve nejvíc?
  • Chápete, že dělají svoji práci, nebo vám lezou na nervy?
  • Stáli tito lidé už i neodbytně u vašich dveří?
  • Jak je dokážete slušně vypoklonkovat?

Otázek se nabízí celá řada, obsah vašich příspěvků nechám už zcela ve vaší kompetenci.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna ze čtenářek obdrží pěkný dárek: oční kosmetiku od AVONu a make-up zn. Gabriella Salvete

darecek

Reklama