Komáři i další hmyz žijí na zemi již zhruba 170 milionů let, nemůžeme tedy předpokládat, že bychom se jich v dohledné době zbavili. Naopak. Stačí vydatnější déšť a množí se „jako z vody”. Svědivé bodnutí však není to nejhorší, co vás může potkat, největším rizikem jsou zejména různé druhy infekcí, které hmyz může přenášet. Jak se můžeme bránit?

Komáří nás dokážou pěkně potrápit. Přitom o naši krev usilují pouze komáří samičky, které potřebují více energie a bílkovin pro tvorbu vajíček, samci se živí pouze rostlinnými šťávami. V našich oblastech však nepřenášejí závažná onemocnění jako malárie nebo borelióza a ze zdravotního hlediska rozhodně nepředstavují takovou hrozbu jako klíšťata. Ta přenášejí onemocnění jako je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza. Proti klíšťové encefalitidě je možné se nechat očkovat, přesto jsme v České republice v proočkovanosti této nemoci na zadních příčkách. Je tedy důležité dbát zejména na prevenci.

štípnutí

Už naše babičky pátraly, jak se komárů zbavit

Podle některých názorů odpuzuje komáry vitamín B (pivo by teoreticky mohlo být považováno za jistou formu „repelentu”) nebo kouř. Mezi generacemi osvědčený domácí recept patří kombinace hřebíček + ALPA francovka. Jak na to? Nechejte po dva týdny luhovat hřebíček v Alpě a následně se jim potírejte před tím, než vyrazíte do přírody. Tento roztok by vás měl ochránit před obtížným hmyzem. Pokud už nějaký štípanec na těle máte, můžete roztok využít také jako dezinfekci.

štípnutíHmyz vyhledává svou “oběť” po čichu. Právě toho využívají repelenty, které hmyz zmatou a překryjí lidský pach aromatickými látkami nepříjemnými pro hmyz (kafr, mentol, citronela). Pořádný repelent by proto neměl chybět v žádném batůžku, například repelenty ALPA vás ochrání od komárů, ovádů, klíšťat i dalšího bodavého hmyzu. Dobrým vodítkem v tomto případě může být také to, že nejsilnější varianta Repelentu Forte byla testována ve specifických podmínkách v povodí řeky Sázavy v nadmořské výšce 400 m.n.m, tedy v lokalitě s vyšším počtem výskytu ovádů a muchniček zdobných. Výsledek testování SZÚ potvrdil jejich vysokou účinnost i na tyto druhy hmyzu.

Na štípnutí led, citrón nebo cibuli

I když neskutečně svědí, dávejte si pozor, abyste si místo štípnutí nerozškrábali. Můžete si způsobit nepříjemnou infekci i alergickou reakci. Místo toho raději na postižené místo přiložte studený obklad. Na štípance pomůže chladivý gel, pokud ho nemáte po ruce, vyzkoušejte alespoň led nebo ledovou vodu. Úlevu přináší také přiložení plátku cibule nebo potírání šťávou z citronu.

Reklama