Do tohoto okruhu „amerických dolarových princezen“, jak se jim říkalo, patřila i Jeannette Jerome, které odmalička říkali Jennie. Přišla na svět v roce 1854 v Brooklynu v New Yorku jako prostřední ze tří dcer milionáře Leonarda Jeroma. Rodině se dařilo, protože otec byl spoluvlastníkem The New York Times a díky různým spekulacím dokázal vydělat velké peníze. V honosném sídle na Madison Avenue měli dokonce i vlastní divadlo. Leonard Jerome svým dcerám poskytl patřičné vzdělání a podporoval i jejich zájmy. Dívky se vzdělávaly hudebně, malovaly, sportovaly. Prostě jim splnil, co jim na očích viděl. Sám byl zanícený sportovec a propagátor koňských dostihů.


Leonard Jerome dokázal stejně rychle jmění získat, jako ho stejně rychle „rozfofrovat“ – za hazardní hry, sázky na dostizích či milenky. I přes velké bohatství prudérní newyorská společnost jeho rodinu nepřijala. Leonardova pověst byla natolik skandální, že bylo jasné, že najít vhodnou partii pro jeho tři krásné dcery bude tvrdý oříšek. A tak je jeho manželka Clarissa sbalila a odjela s nimi do Paříže. Oficiálně to zdůvodnila, že dívky musejí získat rozhled a doplnit si vzdělání.

V Paříži je vřele přivítala francouzská císařovna Evženie, manželka Napoleona III., jejíž dědeček pocházel z Ameriky. Bohužel brzy vypukla prusko-francouzská válka, a tak se matka s dcerami raději přesunula do Londýna, který je přijal s otevřenou náručí. I tady žily bohatým společenským životem a byly ozdobou nejednoho večírku. Leonard Jerome s nimi do Evropy neodjel. Musel přece pracovat, aby mohl dotovat nákladný životní styl manželky a dcer! Hlavním úkolem ovšem bylo najít dcerám v Evropě odpovídající ženichy.

Jennie Jerome byla mimořádně krásná a vzdělaná dívka, která si byla svých kvalit dobře vědomá. O svém ženichovi měla jasné představy. K seznámení s Randolphem Churchillem, třetím synem Johna Winstona Spencera-Churchilla, sedmého vévody z Marlborough, došlo 12. srpna 1873 na večírku pořádaném na lodi během regaty Cowes u pobřeží ostrova Wight. Hostitelem byl princ waleský, tedy budoucí král Edward VII. Jennie a Randolph v sobě nalezli zalíbení a už za tři dny se zasnoubili!

Ke svatbě ale málem nedošlo! Pro Churchillovy byl otec Jennie nepřijatelný. Diskrétně se na něj informovali a jako příbuzný se jim nelíbil. Proto ve snaze překazit mladým snoubencům svatbu, dali Randolphovi podmínku, že se nemůže oženit dřív, dokud se nestane členem britského parlamentu. To se však kupodivu Randolphovi podařilo splnit. Také Jennie nelenila a seznámila se princem waleským a ten už se zasloužil o to, aby už nikdo nekladl Jennie a Randolphovi další překážky. Princ měl slabost pro Američanky, a dával pak k dobru, že nebýt jeho, tak by se Winston Churchill nenarodil.

Svatba se uskutečnila 15. dubna 1874 nikoli ovšem v Londýně, ale na půdě britské ambasády v Paříži. Nebyla to žádná velká sláva, jak by se na bohatou Američanku slušelo. Přítomni byli členové její rodiny, kteří byli nadšeni tím, že se Jennie podařilo dostat mezi anglickou šlechtu. Churchillovi dali svou nechuť nad sňatkem ostentativně najevo tím, že se svatby zúčastnil jako zástupce jen jeden Randolphův starší bratr. Ostatní ji ignorovali. Pro ně to byla svatba pod úroveň a nic na tom neměnilo ani slušné nevěstino věno. Tímto dnem se z Jennie Jerome stala Lady Jennie Randolph Churchillová.

Za necelých osm měsíců po svatbě se 30. listopadu roku 1874 narodil první syn a dědic Winston Leonard Churchill. Druhý syn John přišel na svět až po šesti letech a vzniklo podezření, že Randolph Churchill není jeho biologickým otcem. Jennie měla totiž hodně obdivovatelů, a to nejen platonických. Jedním z nich byl i budoucí anglický král Edward VII. Jennie tedy žila rušným společenským životem, kde na výchovu synů moc času nezbývalo. Ti byli svěřeni pěstounkám.

Jennie se svými syny Winstonem a Johnem

A přitom Winston svou krásnou matku přímo zbožňoval! Když musel v sedmi letech začít navštěvovat internátní školu, denně psal matce srdceryvné dopisy a prosil ji, aby ho dala ze školy pryč nebo ho alespoň navštívila. Mamá ale měla jiné zájmy a díky svým stykům pomáhala manželovi v politické kariéře.
Ten se stal její zásluhou dokonce ministrem pro Indii a později i ministrem financí. Jenže nebyl příliš schopný a už vůbec ne oblíbený. Nikdo proto nelitoval jeho odchodu z politické scény. V té době už měl syfilis, takže nejspíš tato nemoc už zcela ovlivnila jeho chování. Jennie měla štěstí, že se od něj nenakazila, protože jejich intimní život už dávno předtím skončil.

Přesto se o manžela vzorně starala až do roku 1895, kdy zemřel v pouhých 45 letech. Tehdy už její starší syn studoval na vojenské akademii a začal se zajímat o politiku. Teprve nyní si s ním začala matka rozumět a začala mu radit v jeho politické kariéře.
Mnozí Jennii odsuzovali za to, že se synovi nevěnovala v době, kdy ji jako chlapec nejvíc potřeboval. Winston ale na tyto řeči nedbal, matku stále miloval a vážil si jí za pomoc, kterou mu jako politická poradkyně poskytovala.

Jennie byla stále okouzlující žena, a tak se v roce 1900 ve svých 46 znovu letech provdala. Jejím druhým manželem se stal o dvacet let mladší major skotské gardy, stejně starý jako její starší syn Winston. A opět to byl skandál! Anglická společnost takový věkový rozdíl nemohla dlouho vydýchat! Z toho si ale Jennie těžkou hlavu nedělala.

Po dvanácti letech manžela opustila a o dva roky později se s ním rozvedla. To bylo na počátku první světové války. A když válka v roce 1918 končila, vdala se Jennie ještě potřetí. Tentokrát za muže ještě mladšího, než byl její syn. Montagu Porch byl důstojníkem a většinu života sloužil v britské civilní správě v Nigérii. Ani toto manželství nemělo dlouhého trvání. Rozešli se po třech letech a Montagu se vrátil do Afriky.

Brzy po jeho odjezdu se Jennie rozhodla navštívit své přátele v Somersetu. Tato návštěva se jí stala bohužel osudnou. I ve svém vysokém věku to byla stále přitažlivá žena, která dbala na módu a nosila vysoké podpatky. U svých přátel tak nešťastně uklouzla na naleštěných schodech, že si zlomila v kotníku nohu. Do komplikované zlomeniny se dostala infekce, jejímž důsledkem byla gangréna. Proto jí museli lékaři nohu pod kolenem amputovat. Na komplikace během operace však Jennie zemřela. Bylo jí 67 let…
 
 
Foto: Wikipedie, youtube.com
 
Na našem webu jste si mohli přečíst:

Reklama