Podle posledního průzkumu vyšlo najevo, že lékaři se svými pacienty komunikují stále méně. Prostě je mají za blbce, kteří ničemu nerozumí. Na sdělení diagnózy průměrný lékař obětuje jen několik málo minut. A to i v případě, že se právě chystá svého pacienta informovat, že umírá na rakovinu.

Jak na běžícím pásu

A že takových nepříjemných chvilek každý den probíhá. Vždyť jen každou hodinu se nejméně jedna žena v Česku dozví, že má rakovinu prsu. Ale tady jde o to, jak se to dozví. Podle čerstvého výzkumu agentury STEM/MARK pro MF Dnes je to především rychle. Celých 15 % žen se svěřilo, že lékař na ně měl v klíčovém okamžiku, kdy se jim zcela změnil život, méně než pět minut času. Jen 30 % se lékař věnoval déle než 15 minut.

"Řekl mi, že je to bohužel nádor, který se bude muset operovat, a že mám přijít za týden domluvit se na operaci. Tím to zhaslo. Vyšla jsem ven v šoku a složila jsem se ještě v nemocničním parku," popisuje jedna z pacientek svůj zážitek. Není tedy divu, že více než třetina pacientek přiznala, že vůbec nezná typ svého nádoru ani stadium nemoci. Proč to tak je?

Jsou pacienti nevzdělaní blbci?

Mimo jiné i proto, že se každý druhý lékař domnívá, že pacientky nejsou schopny pochopit víc než polovinu informací, které od něj dostanou. Ženy to ovšem vidí jinak. Téměř 70 % pacientek říká, že neměly problém pochopit informace lékaře o diagnóze a léčbě nemoci.

Máte nějakou špatnou zkušenost s chováním lékaře?