Pištu-šedého mourka kotěcího brali moji rodiče v prvních chvílích jako nevítaného vetřelce. První povolila máti, začala toho pitomečka rozmazlovat a to velmi.

Najednou se u kamen objevil kulatý, brokátem povlečený, peřím tak akorát nacpaný polštář, na němž se jeho lordstvo neuvěřitelně rozvalovalo,  játýrka se začala kupovat, maso z polévky už nedostávala hlava rodiny jak se až do této chvíle slušelo, šunčička, sardinky, nic nebylo  pro kocourka dost dobré.

Táta velice rychle vycítil nebezpečného soka a jal se podnikat úskočné manévry.

Musím podotknout, že kočka ho taky nemohla vystát a pokud to šlo, klidila se mu z cesty.

Otec jako bývalý sportovec profesionál začal nebohé zvíře intenzivně trénovat v několika, pro kočky nezbytných disciplinách.

Výskok z místa a školu smyku trénovali na linoleu v předsíni. Stačilo prudce rozevřít velký, černý, pánský deštník a Pišta reagoval vždy spolehlivě.

Zařval, vyskočil, dopadl sice na všechny čtyři, ale na naleštěné podlaze neměl šanci a už jel. Končilo se poznámkou: „Matko je tu náledí podsyp mu“ !

Následoval delší italský dialog.

Pád z výšky – popis – otec sedí v křesle na klíně kocoura, kterého si jednou rukou přidržuje za ocas, ten ušiska sklopený u hlavy jak torpédo, trpně snáší pokusy o své vlastní vyhlazení. Když zatne drápek do nepřátelského stehna letí okamžitě ke stropu a katapult si jde do špajzu loknout lahváče.

Krosový závod – start: na spící šelmu hodil rozložené Rudé právo, kdo pamatuje jeho rozměry zamáčkne slzu, probuzené zvíře na to nemělo čas. Vyráželo různými směry kamkoli, jen aby tu šustivou hrůzu z sebe dostalo co nejdřív. Musím říct, že této kratochvíli přišlo na chuť, což táta nesl dost nelibě, noviny obyčejně končily totálně zdevastované.

Vynahradil si to při státem povolených ohňostrojích, doplněných palbou z pěchotních zbraní. Při první detonaci náš miláček opět vyskočil z místa, vlítl  pod sekretář a vždycky se nechal uchlácholit delší tichou pauzou při zapálení zlatého deště. To opatrně  vylézal mezi nás špinavý jak kominík, plný prachu, aby při další salvě hupl do peřin a bylo vymalováno.

Ještě ho ohodil zdivočelý Papiňák, který na nás všechny vyronil hovězí vývar, párkrát ochutnal Hofmanské kapky, po kterých se mohl utlouct, zahříval mi záda, povídal si se mnou, byla s ním ukrutná sradna, zlepšoval nám všem náladu.

Reklama