cl.jpg
Foto: Shutterstock

Doporučení ohledně toho, jak s dětmi mluvit o válce, vydala nezisková organizace Centrum Locika, která pomáhá dětem a jejich rodinám k životu bez násilí. Cílem rodičů a dalších lidí, kteří jsou dětem blízcí, by podle zástupců Centra Locika mělo být zmírnění nejistoty, podpora či také povzbuzení, aby se i nadále zajímaly o svět a nebály se lidem v okolí svěřit s věcmi, které je trápí. Přístup k dětem se samozřejmě liší podle věku, a tak je důležité ty menší nezahlcovat podrobnostmi, kterým nejsou schopné porozumět.

Stěžejní body materiálu říkají:

  • Nelžete jim.
  • Vytvořte vhodné podmínky pro rozhovor.
  • Dejte dětem prostor, aby mohly mluvit o svém strachu.
  • Vyhněte se stereotypům (Všichni Rusové jsou špatní apod.).
  • Zajímejte se, co si o tom všem myslí.
  • Uznejte náročnost situace a mějte ohledy.

Důležité také je dětem ukazovat některé pozitivní aspekty, jako je například vzájemná solidarita mezi lidmi. Zajímejte se společně o to, kde a jak lze podat pomocnou ruku a zapojit se do zmírnění utrpení, které válka přináší nejen těm, kterých se bezprostředně týká.

A jak s dětmi o válce mluvily jednotlivé maminky, které jsme oslovili?

Renata
Osmiletý syn je velmi citlivý, a ještě pořád se ani nevzpamatoval z traumatu a strachu kolem covidu a už nás ze všech stran děsí probíhající válka. Vzhledem k synovu křehkému psychickému stavu jsem se uchýlila ke lži. Řekla jsem mu, že válka je velmi daleko od nás a že nám rozhodně nic nehrozí. Řekla jsem mu, že média akorát všechno nafukují a kdyby se ho někdo snažil strašit, jen si vymýšlí, aby byl zajímavý. Zprávy doma vůbec nezapínáme, takže doufáme, že se nám ho podaří udržet co nejvíc v pohodě.

Jana
Když se dvanáctiletý syn dozvěděl o válce, hrozně ho to vyděsilo, plakal kvůli svému spolužákovi, který má na Ukrajině část rodiny a začal plánovat, kam všichni utečeme, až Putin dojde i sem. S manželem jsme ho museli hodně dlouho objímat a uklidňovat ho. Důležité bylo hlavně si s ním povídat o jeho strachu, nechtěli jsme ho s ním nechat samotného. Druhý den jsme se všichni sebrali, nakoupili potřebné věci a odnesli je na sběrné místo, aby syn viděl, že v tom Ukrajince nenecháme.

Klára
Dcera, které je čtrnáct, má naštěstí skvělého učitele dějepisu, který nám hned po útoku Ruska napsal, že se na další hodině pokusí dětem všechno ohledně Ukrajiny vysvětlit, aby měly znalosti o tom, co vůbec ke konfliktu vedlo. Dcera to zatím nese docela statečně, ale situaci doma sledujeme a pořád máme zapnuté zpravodajství. O víkendu jsme si nicméně vyjeli na výlet a užili si v rámci možností skvělý den. Myslím, že je důležité nesedět jen doma, ale mít i zábavu, která člověka rozptýlí od černých myšlenek.

Zdroje: Centrum Locika, respondentky redakce